Przejdź do zawartości

Żeleznodorożnyj: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 32: Linia 32:


W czasie [[I wojna światowa|I wojny światowej]] zabudowa miejska doznała poważnych zniszczeń. Do 1921 dzięki pomocy miast partnerskich – [[Budapeszt]]u i [[Berlin|Berlina-Wilmersdorf]]<ref>obecnie część Berlina w dzielnicy [[Charlottenburg-Wilmersdorf]]</ref> przeprowadzono odbudowę w duchu romantycznej stylizacji. W procesie tym znaczącą rolę odegrał arch. Heinz Stoffregen z Bremy, autor wielu projektów domów w północnej części starego miasta. W 1939 w mieście mieszkało 5118 osób. Podczas [[II wojna światowa|II wojny światowej]] miasto doznało jedynie niewielkich zniszczeń. Zdobyte przez oddziały 2 Frontu Białoruskiego 27 stycznia 1945.
W czasie [[I wojna światowa|I wojny światowej]] zabudowa miejska doznała poważnych zniszczeń. Do 1921 dzięki pomocy miast partnerskich – [[Budapeszt]]u i [[Berlin|Berlina-Wilmersdorf]]<ref>obecnie część Berlina w dzielnicy [[Charlottenburg-Wilmersdorf]]</ref> przeprowadzono odbudowę w duchu romantycznej stylizacji. W procesie tym znaczącą rolę odegrał arch. Heinz Stoffregen z Bremy, autor wielu projektów domów w północnej części starego miasta. W 1939 w mieście mieszkało 5118 osób. Podczas [[II wojna światowa|II wojny światowej]] miasto doznało jedynie niewielkich zniszczeń. Zdobyte przez oddziały 2 Frontu Białoruskiego 27 stycznia 1945.
W dniu 15 lipca 1945 roku podpisano dokument zdawczo-odbiorczy, w którym radzieckie władze wojskowe przekazywały Gierdawy polskiej administracji. Do 16 sierpnia 1945 w mieście ulokowana była siedziba polskiej administracji - starostwa powiatu gierdawskiego, przeniesiona następnie do [[Skandawa|Skandawy]]. 4 września 1945 roku polski pełnomocnik na Okręg Mazurski płk J.Prawin został poinformowany pisemnie, że władze ZSRR wydały staroście gierdawskiemu Janowi Kaszyńskiemu nakaz opuszczenia powiatu przez administrację i ludność polską<ref>http://historia-wyzynaelblaska.pl/granica-polsko-radziecka-w-b.-prusach-wschodnich.html</ref>. Następnie miasto zostało włączone do [[obwód kaliningradzki|obwodu kaliningradzkiego]] w [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]]. W 1946 nazwę miasta zmieniono na ''Żeleznodorożnyj'' (ros.-kolejowy). Po rządami radzieckimi Żeleznodorożnyj podupadł i utracił prawa miejskie. Do czasów współczesnych zachowały się relikty niewielkiego zamku krzyżackiego i ruina gotyckiego kościoła z XV wieku. Przetrwała część zabudowy starego miasta z lat odbudowy po 1914, m.in. kilkanaście kamieniczek i 2 szkieletowe spichlerze na zapleczu zburzonej po 1945 północnej pierzei rynku.

Do 16 sierpnia 1945 w mieście ulokowana była siedziba polskiej administracji - starostwa powiatu gierdawskiego, przeniesiona następnie do [[Skandawa|Skandawy]]. Następnie miasto zostało włączone do [[obwód kaliningradzki|obwodu kaliningradzkiego]] w [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]]. W 1946 nazwę miasta zmieniono na ''Żeleznodorożnyj'' (ros.-kolejowy). Po rządami radzieckimi Żeleznodorożnyj podupadł i utracił prawa miejskie. Do czasów współczesnych zachowały się relikty niewielkiego zamku krzyżackiego i ruina gotyckiego kościoła z XV wieku. Przetrwała część zabudowy starego miasta z lat odbudowy po 1914, m.in. kilkanaście kamieniczek i 2 szkieletowe spichlerze na zapleczu zburzonej po 1945 północnej pierzei rynku.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 12:04, 27 mar 2015

Żeleznodorożnyj
Ilustracja
Centrum w 2003 roku
Herb Flaga
Herb flaga Żeleznodorożnego
Państwo

 Rosja

Wysokość

35 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności


2857

Nr kierunkowy

401572

Kod pocztowy

238410

Położenie na mapie obwodu królewieckiego
Mapa konturowa obwodu królewieckiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Żeleznodorożnyj, Gierdawy[1][2] (ros. Железнодорожный; lit. Girdava; niem. Gerdauen) – osiedle typu miejskiego (2900 mieszkańców) w rejonie prawdinskim obwodu kaliningradzkiego w Rosji.

Miejscowość jest położona nad rzeką Omet i jeziorem Banktin, 3 km od granicy z Polską, ok. 50 km na południowy wschód od Kaliningradu i ok. 30 km na północny zachód od Węgorzewa.

W połowie XIII wieku pruski wódz Gierdawe założył gród na wzniesieniu nad rzeką Ometą. Podczas II powstania pruskiego, w roku 1262, Gierdawe odmówił walki z Krzyżakami, spalił gród i uciekł do kontrolowanego przez Krzyżaków Królewca. Za rządów komtura Heinricha von Eysenberga na miejscu pruskiego grodu, zbudowano w 1325 roku zamek, w celu ochrony ziem Zakonu przed Litwinami i w 1368 roku nazwano go Gerdauen, od imienia wodza pruskiego Gierdawy. W 1347 roku Litwini oblegali bezskutecznie zamek. Pod rządami Winricha von Kniprode, w połowie XIV wieku, wokół zamku zaczęli osiedlać się osadnicy niemieccy. 21 września 1398 roku wielki mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen lokował miasto na prawie chełmińskim. Miasto otoczono murami i wybudowano w nim kościół, a w 1428 roku powstał klasztor dominikański. Po II pokoju toruńskim, z powodu problemów finansowych państwa krzyżackiego, miasto zostało oddane w zastaw braciom von Schlieben (Georg i Christopher), którzy później stali się dziedzicznymi właścicielami miasta. W 1485 roku miasto strawił pożar, po którym odbudowa trwała 8 lat. W dobie reformacji (1530) zamknięto klasztor dominikański.

Po utworzeniu Królestwa Prus w 1701 roku Gierdawa została włączona do powiatu (Landkreis) kętrzyńskiego. W 1708 król Fryderk I nadał miastu prawo do organizowania 4 razy w roku jarmarku. W czasie wojny siedmioletniej, w 1757 roku, miasto zniszczyli Kozacy. Po reformie administracyjnej Prus w 1818 roku miasto stało się siedzibą powiatu. W 1858 roku Gierdawa otrzymała połączenie drogowe z Węgorzewem, w 1871 do miasta dotarła linia kolejowa ToruńWystruć, a w 1888 linia do Królewca. Dzięki korzystnym połączeniom komunikacyjnym, miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu zbożem, a także ośrodkiem przemysłu odzieżowego i garbarskiego. Funkcjonował tu browar Kinderhof.

W czasie I wojny światowej zabudowa miejska doznała poważnych zniszczeń. Do 1921 dzięki pomocy miast partnerskich – Budapesztu i Berlina-Wilmersdorf[3] przeprowadzono odbudowę w duchu romantycznej stylizacji. W procesie tym znaczącą rolę odegrał arch. Heinz Stoffregen z Bremy, autor wielu projektów domów w północnej części starego miasta. W 1939 w mieście mieszkało 5118 osób. Podczas II wojny światowej miasto doznało jedynie niewielkich zniszczeń. Zdobyte przez oddziały 2 Frontu Białoruskiego 27 stycznia 1945. W dniu 15 lipca 1945 roku podpisano dokument zdawczo-odbiorczy, w którym radzieckie władze wojskowe przekazywały Gierdawy polskiej administracji. Do 16 sierpnia 1945 w mieście ulokowana była siedziba polskiej administracji - starostwa powiatu gierdawskiego, przeniesiona następnie do Skandawy. 4 września 1945 roku polski pełnomocnik na Okręg Mazurski płk J.Prawin został poinformowany pisemnie, że władze ZSRR wydały staroście gierdawskiemu Janowi Kaszyńskiemu nakaz opuszczenia powiatu przez administrację i ludność polską[4]. Następnie miasto zostało włączone do obwodu kaliningradzkiego w ZSRR. W 1946 nazwę miasta zmieniono na Żeleznodorożnyj (ros.-kolejowy). Po rządami radzieckimi Żeleznodorożnyj podupadł i utracił prawa miejskie. Do czasów współczesnych zachowały się relikty niewielkiego zamku krzyżackiego i ruina gotyckiego kościoła z XV wieku. Przetrwała część zabudowy starego miasta z lat odbudowy po 1914, m.in. kilkanaście kamieniczek i 2 szkieletowe spichlerze na zapleczu zburzonej po 1945 północnej pierzei rynku.

Bibliografia

  • Handbuch der historischen Stätten, Ost- und Westpreussen, hrsg. von Erich Weise, Stuttgart, Kröner, 1981, ISBN 3-520-31701-X (unveränd. Nachdr. d. 1. Aufl. 1966)
  • Andrzej Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, Remix, 1992, ISBN 83-900155-1-X
  • Dehio-Handbuch der Kunstdenkmäler West- und Ostpreussen. Die ehemaligen Provinzen West- und Ostpreussen (Deutschordensland Preussen) mit Bütower und Lauenburger Land, bearb. von Michael Antoni, München; Berlin, Dt. Kunstverl., 1993, ISBN 3-422-03025-5
  • Jan Salm, Odbudowa miast wschodniopruskich po I wojnie światowej. Zagadnienia architektoniczno-urbanistyczne, Olsztyn, Borussia, 2006, ISBN 83-89233-27-4
  • Vadim Jur'evič Kurpakov, Kaliningradskaja oblast. Putevoditel, Kaliningrad, Terra Baltika, 2007, ISBN 978-5-98777-012-2
  • Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. 1946 nr 44 poz.)
  1. egzonim wariantowy przyjęty na 79. posiedzeniu KSNG [1]
  2. Gierdawy, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 559.
  3. obecnie część Berlina w dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf
  4. http://historia-wyzynaelblaska.pl/granica-polsko-radziecka-w-b.-prusach-wschodnich.html