Przejdź do zawartości

Wilków (powiat opolski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmptyBot (dyskusja | edycje)
m poprawna pisownia skrótu, replaced: dawn. → daw.
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 30: Linia 30:
Jest najmniejszą siedzibą gminy województwa lubelskiego - liczy zaledwie 208 mieszkańców. Historycznie położony jest [[Małopolska|Małopolsce]] (początkowo w [[Województwo sandomierskie (I Rzeczpospolita)|ziemi sandomierskiej]], a następnie w [[Lubelszczyzna|ziemi lubelskiej]]).
Jest najmniejszą siedzibą gminy województwa lubelskiego - liczy zaledwie 208 mieszkańców. Historycznie położony jest [[Małopolska|Małopolsce]] (początkowo w [[Województwo sandomierskie (I Rzeczpospolita)|ziemi sandomierskiej]], a następnie w [[Lubelszczyzna|ziemi lubelskiej]]).


== Kościół św. Floriana i św. Urszuli ==
Wilków jest starą wsią biskupią, królewską - jako siedziba parafii wzmiankowana jest już w początkach [[XIV wiek]]u.
Pierwsza zachowana wzmianka o parafii zanotowana w ''Acta Camerae Apostolicae'' pochodzi z 1326 r. Proboszczem był wówczas Wojciech. Wizytacja biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego w roku 1603 stwierdziła zły stan drewnianego kościoła.


W roku 1625 Wojciech Głuski, właściciel Wilkowa, ufundował nowy murowany kościół, został on konsekrowany w 1638 r. przez biskupa Tomasza Oborskiego. Istniała przy nim szkoła parafialna i przytułek dla pięciu ubogich. W roku 1723 z fundacji Michała i Franciszka Polanowskich dobudowano kaplicę Różańcową od strony północnej. Po pożarze kościoła i zabudowań plebańskich w 1740 r., w 1774 r. wzniesiono nową plebanię, zaś kościół odbudowano i ponownie konsekrowano w 1781 r. Powodzie od zawsze trapiły Wilków. Jeden z większych wylewów Wisły nastąpił w 1833 r. Zniszczył on również kościół. Skalę zagrożenia częstymi powodziami obrazuje relacja ks. Boniewskiego z pobytu w Wilkowie, około 1845 r.: ''„tu widziałem u każdego z mieszkańców tej wsi czółno obszerne wyrobione, które w czasie wylewu Wisły zabiera się każdy z familią i upływa na najbliższy pagórek jaki znaleźć może. Wiele bydła staje się często pastwą rozhukanej fali, która w swych wnętrznościach wszystko zatapia”''. Częste powodzie wymagały nieustannych napraw kościoła i budynków plebańskich, przez co pozostawały one długo w złym stanie. W roku 1848 budynki parafialne uległy całkowitemu zniszczeniu, wobec czego proboszcz zamierzał opuścić parafię. Niezbędne roboty budowlane wykonano dopiero w 2 poł. XIX w. W 1876 r. rozbudowano nawę o trzy przęsła w kierunku zachodnim, podwyższono kościół, wykonano murowany chór i nową fasadę. Zastąpiono drewniane podłogi posadzkami z piaskowca kunowskiego. W roku 1918 została wybudowana zakrystia i plebania<ref>http://www.wkz.lublin.pl/images/stories/SKARBY%202014%20.pdf</ref>.
We wsi znajdują się:

We wsi znajdują się ponadto:
* Zespół Szkół Publicznych (szkoła podstawowa i gimnazjum)
* Zespół Szkół Publicznych (szkoła podstawowa i gimnazjum)
* Bank Spółdzielczy
* Bank Spółdzielczy
* kościół parafialny pw. św. Floriana i św. Urszuli
* stadion klubu piłkarskiego LKS Wilki Wilków
* stadion klubu piłkarskiego LKS Wilki Wilków
* cmentarz katolicki.
* cmentarz katolicki
* plebania z 1918 roku


== Szlaki turystyczne ==
== Szlaki turystyczne ==

Wersja z 17:59, 10 sie 2016

Wilków
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Kościół pw. św. Floriana i św. Urszuli
Państwo lubelskie
Powiat

opolski

Gmina

Wilków

Liczba ludności (2008)

208

Strefa numeracyjna

(+48) 81

Kod pocztowy

24-313

Tablice rejestracyjne

LOP

SIMC

0393554

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: lubelskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa

Wilków (daw. Wilków nad Wisłą) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków, w Małopolskim Przełomie Wisły. Przejściowo była siedzibą gminy Szczekarków.

Jest najmniejszą siedzibą gminy województwa lubelskiego - liczy zaledwie 208 mieszkańców. Historycznie położony jest Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

Kościół św. Floriana i św. Urszuli

Pierwsza zachowana wzmianka o parafii zanotowana w Acta Camerae Apostolicae pochodzi z 1326 r. Proboszczem był wówczas Wojciech. Wizytacja biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego w roku 1603 stwierdziła zły stan drewnianego kościoła.

W roku 1625 Wojciech Głuski, właściciel Wilkowa, ufundował nowy murowany kościół, został on konsekrowany w 1638 r. przez biskupa Tomasza Oborskiego. Istniała przy nim szkoła parafialna i przytułek dla pięciu ubogich. W roku 1723 z fundacji Michała i Franciszka Polanowskich dobudowano kaplicę Różańcową od strony północnej. Po pożarze kościoła i zabudowań plebańskich w 1740 r., w 1774 r. wzniesiono nową plebanię, zaś kościół odbudowano i ponownie konsekrowano w 1781 r. Powodzie od zawsze trapiły Wilków. Jeden z większych wylewów Wisły nastąpił w 1833 r. Zniszczył on również kościół. Skalę zagrożenia częstymi powodziami obrazuje relacja ks. Boniewskiego z pobytu w Wilkowie, około 1845 r.: „tu widziałem u każdego z mieszkańców tej wsi czółno obszerne wyrobione, które w czasie wylewu Wisły zabiera się każdy z familią i upływa na najbliższy pagórek jaki znaleźć może. Wiele bydła staje się często pastwą rozhukanej fali, która w swych wnętrznościach wszystko zatapia”. Częste powodzie wymagały nieustannych napraw kościoła i budynków plebańskich, przez co pozostawały one długo w złym stanie. W roku 1848 budynki parafialne uległy całkowitemu zniszczeniu, wobec czego proboszcz zamierzał opuścić parafię. Niezbędne roboty budowlane wykonano dopiero w 2 poł. XIX w. W 1876 r. rozbudowano nawę o trzy przęsła w kierunku zachodnim, podwyższono kościół, wykonano murowany chór i nową fasadę. Zastąpiono drewniane podłogi posadzkami z piaskowca kunowskiego. W roku 1918 została wybudowana zakrystia i plebania[1].

We wsi znajdują się ponadto:

  • Zespół Szkół Publicznych (szkoła podstawowa i gimnazjum)
  • Bank Spółdzielczy
  • stadion klubu piłkarskiego LKS Wilki Wilków
  • cmentarz katolicki
  • plebania z 1918 roku

Szlaki turystyczne

Linki zewnętrzne