Przejdź do zawartości

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drobne
Nie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:
|rodowód =
|rodowód =
|kontynuacja =
|kontynuacja =
|dowódca pierwszy =
|dowódca pierwszy = por. Tomasz Jękalski
|dowódca obecny =
|dowódca obecny = por. Jan Hawryłczak
|dowódca ostatni =
|dowódca ostatni =
|działania zbrojne =
|działania zbrojne =

Wersja z 09:34, 22 maj 2024

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego
Ilustracja
Oznaka rozpoznawcza Szwadronu Kawalerii WP
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1 czerwca 2000

Dowódcy
Pierwszy

por. Tomasz Jękalski

Obecny

por. Jan Hawryłczak

Organizacja
Dyslokacja

Warszawa

Rodzaj sił zbrojnych

Wojska Lądowe

Rodzaj wojsk

kawaleria

Podległość

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

Strona internetowa

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego – reprezentacyjny szwadron kawaleryjski jazdy polskiej utworzony 1 czerwca 2000 roku dzięki staraniom stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP. Do 2005 r. oddział nosił nazwę: Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego[potrzebny przypis].

Organizacja

Brama do stajni szwadronu przy ul. Kozielskiej w Warszawie

Organizacyjnie wchodził w skład 2 Mińsko-Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Franciszka Kleeberga. Od 2005 roku należał do 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Od 2009 roku wchodził w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (DGW), a po przeformowaniu batalionu w pułk, od 28 marca 2018 r. wchodzi w skład Pułku Reprezentacyjnego Wojska polskiego (DGW). Obecnie stacjonuje w Warszawie przy ul. Szkolnej[potrzebny przypis].

W Szwadronie nieformalnie używa się przedwojennych stopni kawaleryjskich – rotmistrz (kapitan), wachmistrz (sierżant), starszy ułan (starszy szeregowy), ułan (szeregowy)[potrzebny przypis].

Barwy i umundurowanie

Szwadron na defiladzie w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego
Obchody Święta Wojska Polskiego w 2018

Barwami Szwadronu są barwy tzw. ogólnokawaleryjskie – otoki Szwadronu mają barwę amarantową, proporczyki na lancach i patkach kołnierzowych są amarantowo–granatowe. Reprezentacyjne wyposażenie i umundurowanie Szwadronu opiera się na regulaminach i instrukcjach kawaleryjskich z końca lat 30. Szeregowi ułani umundurowani są w kurtki wz.36, bryczesy wz.36, pasy główne wz.31, rogatywki z okutymi daszkami, buty wz.31, ostrogi wz.31, szelki kawaleryjskie wraz z ładownicami do kb, repliki karabinków wz.29 i wz.98, szable wz.34/2002 WIFAMA i lance typu francuskiego wz.1913. Oficerowie i chorążowie – analogicznie, z tym, że przysługują im pasy główne dwubolcowe z poprzeczkami wz.36, szable wz.76/08 lub prywatne wz.21/22, oficerskie obszycia na kołnierzach kurtek. Zarówno oficerom, podoficerom, jak i starszym ułanom przysługują do munduru wieczorowego spodnie – tzw. szasery, dla starszych ułanów i podoficerów z jednym lampasem, dla oficerów z dwoma lampasami barwy amarantowej. Szwadron posiada rzędy kawaleryjskie wz.36, obecnie na występach reprezentacyjnych zakładane są pod siodła, wzorowane na napoleońskich, czapraki w barwach Szwadronu. Większość koni Szwadronu to konie maści gniadej. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach jeżdżą trębacze[potrzebny przypis].

Od 25 czerwca 2007 roku przywrócono kawaleryjskie tradycje udziału Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego w uroczystych wizytach głów państw. Oddział wystawia eskortę kawalerzystów podczas wizyt najważniejszych gości zagranicznych[potrzebny przypis].

Szwadron jest zakwalifikowany jako oddział rozpoznawczy, jednak pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Od 2009 roku w jego skład wchodzą wyłącznie żołnierze zawodowi[potrzebny przypis].

Decyzją nr 117/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 kwietnia 2015 roku wprowadzono oznakę rozpoznawczą oraz proporczyk na beret[1].

Przypisy

  1. Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej. [dostęp 2016-05-03]. (pol.).