Ulica Puławska w Piasecznie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Dodano kategorię "Transport w Piasecznie" za pomocą HotCat
m int.
Linia 35: Linia 35:
|commons =
|commons =
}}
}}
'''Ulica Puławska''' - ulica w [[Piaseczno|Piasecznie]] i [[Warszawa|Warszawie]] biegnąca od rynku miejskiego w Piasecznie a kończąca na granicy administracyjnej gminy [[Piaseczno]]. W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Warszawie która zaczyna się od [[Plac Unii Lubelskiej|Placu Unii Lubelskiej]] i kończy na administracyjnej granicy miasta Warszawy. Wzdłuż ulicy Puławskiej w Piasecznie odbywa się ruch oraz autobusowy.
'''Ulica Puławska''' ulica w [[Piaseczno|Piasecznie]] i [[Warszawa|Warszawie]] biegnąca od rynku miejskiego w Piasecznie a kończąca na granicy administracyjnej gminy [[Piaseczno]]. W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Warszawie która zaczyna się od [[Plac Unii Lubelskiej|Placu Unii Lubelskiej]] i kończy na administracyjnej granicy miasta Warszawy. Wzdłuż ulicy Puławskiej w Piasecznie odbywa się ruch oraz autobusowy.


== Komunikacja ==
== Komunikacja ==
Linia 49: Linia 49:


== Pochodzenie nazwy ==
== Pochodzenie nazwy ==
Nazwa pochodzi od miasta [[Puławy]] - ulica Puławska była bowiem tzw. "wylotówką" w kierunku Puław i [[Lublin]]a. W czasach, gdy Puławy nosiły nazwę Nowa Aleksandria, ulica ta nazywała się Nowoaleksandryjska.
Nazwa pochodzi od miasta [[Puławy]] ulica Puławska była bowiem tzw. "wylotówką" w kierunku Puław i [[Lublin]]a. W czasach, gdy Puławy nosiły nazwę Nowa Aleksandria, ulica ta nazywała się Nowoaleksandryjska.


== Otoczenie ==
== Otoczenie ==
Linia 61: Linia 61:


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* W [[1892]] utworzono stację kolejki [[Wilanów|wilanowskiej]], a w [[1898]] - kolejki piaseczyńskiej (grójeckiej), która kursowała od nieistniejącego już dziś dworca Południowego do Tarczyna poprzez Grójec i Piaseczno.
* W [[1892]] utworzono stację kolejki [[Wilanów|wilanowskiej]], a w [[1898]] kolejki piaseczyńskiej (grójeckiej), która kursowała od nieistniejącego już dziś dworca Południowego do Tarczyna poprzez Grójec i Piaseczno.
* Na ulicy Puławskiej kursowały od 01.06.1983 do 01.09.1995 [[Trolejbusy w Warszawie|trolejbusy]] - linia 51.
* Na ulicy Puławskiej kursowały od 01.06.1983 do 01.09.1995 [[Trolejbusy w Warszawie|trolejbusy]] linia 51.


[[Kategoria:Architektura Piaseczna]]
[[Kategoria:Architektura Piaseczna]]

Wersja z 20:24, 8 maj 2014

Puławska
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{jednostki}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo

 Polska

Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Długość

3,820 km

Poprzednie nazwy

{{{poprzednie nazwy}}}

Plan
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan przebiegu ulicy|]]
Przebieg
ul. Kuropatwy
ul. Agaty
światła ul. Łabędzia, ul. Geodetów
wjazd do Auchan Piaseczno
zjazd z Auchan Piaseczno
wiadukt do Auchan
zjazd/wjazd do Auchan Piaseczno
ul. Raszyńska
światła wjazd/zjazd z Szkoły Prewencji Policji
światła ul. Energetyczna
ul. Sękocińska
ul. Syrenki
światła ul. Leopolda Okulickiego
ul. Kusocińskiego
ul. Warszawska
światła ul. Szkolna, ul. Młynarska
światła ul. Jana Pawła II, ul. Chyliczkowska
ul. Kościelna
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Ulica Puławska – ulica w Piasecznie i Warszawie biegnąca od rynku miejskiego w Piasecznie a kończąca na granicy administracyjnej gminy Piaseczno. W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Warszawie która zaczyna się od Placu Unii Lubelskiej i kończy na administracyjnej granicy miasta Warszawy. Wzdłuż ulicy Puławskiej w Piasecznie odbywa się ruch oraz autobusowy.

Komunikacja

Po ulicy kursują autobusy ZTM: 709, 727, 739 oraz N83. A także liczne autobusy prywatnych przewoźników: PKS Warszawa - linie łączące Piaseczno, Górę Kalwarię, Kozienice, Zalesie Górne, Warkę z Warszawą. Planowana jest budowa linii tramwajowej z Ursynowa do Piaseczno w ciągu ulicy.

Przebieg

Ulica Puławska zaczyna swój bieg w Piasecznie przy Kościele Parafialnym św. Anny i biegnie do granicy Warszawy. Numeracja biegnie w kierunku północnym, oddzielnie od numeracji ulicy Puławskiej w Warszawie. Obydwie numeracje stykają się na granicy Piaseczna i Warszawy.

Od początku granicy administracyjnej Gminy Piaseczno ulica została przebudowana (do skrzyżowania z ul. Energetyczną) i jest ulicą dwujezdniową do skrzyżowania z ulicą Okulickiego odkąd przechodząc przez miasto jest drogą lokalna jedno jezdniową. Stanowi oś wyznaczającą wraz z ulicą Kościuszki centrum miasta Piaseczno. Ulica i numeracja po stronie Piaseczno zaczyna się od rynku w Piasecznie. Numeracja rośnie w kierunku północnym.

Pochodzenie nazwy

Nazwa pochodzi od miasta Puławy – ulica Puławska była bowiem tzw. "wylotówką" w kierunku Puław i Lublina. W czasach, gdy Puławy nosiły nazwę Nowa Aleksandria, ulica ta nazywała się Nowoaleksandryjska.

Otoczenie

Ciekawostki

  • W 1892 utworzono stację kolejki wilanowskiej, a w 1898 – kolejki piaseczyńskiej (grójeckiej), która kursowała od nieistniejącego już dziś dworca Południowego do Tarczyna poprzez Grójec i Piaseczno.
  • Na ulicy Puławskiej kursowały od 01.06.1983 do 01.09.1995 trolejbusy – linia 51.