Auchan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Groupe Auchan SA
Groupe Auchan SA
Logo Auchan w Vicenzie (2012)
Forma prawna sp. z o.o.
Data założenia 1961
Lokalizacja  Francja
Siedziba Roubaix
Branża handel detaliczny
Strona internetowa

Groupe Auchan SA (fr. homofon Hauts Champs [oˈʃɑ̃] – nazwa dzielnicy w mieście Roubaix) – sieć hipermarketów powstała we Francji. Działalność prowadzi w kilku krajach Europy i w Azji. Pierwszy hipermarket uruchomił w 1961 roku Gérard Mulliez w dzielnicy, od której sieć wzięła swoją nazwę. Jego rodzina w dalszym ciągu kontroluje sieć (w 2014 posiadała 88% akcji, 12% należało do pracowników w ramach akcjonariatu pracowniczego[1]) i spółki zależne takie jak m.in. Decathlon, Pimkie. Główna siedziba koncernu mieści się w Croix na północy Francji.

Historia Auchan w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy hipermarket Auchan w Polsce został otwarty w maju 1996 w Piasecznie pod Warszawą. W 2001 powstało nowoczesne centrum logistyczne w Wolborzu. W tymże roku rozpoczęła swoją działalność także platforma logistyczna dla owoców i warzyw w Grójcu. Od 2001 Bank Accord wydaje kartę kredytową Auchan. W 2003 Auchan wprowadził w swoich placówkach program lojalnościowy "Skarbonka", a od 2006 wydaje dla swoich klientów kartę Visa Auchan.

Hipermarkety Auchan, których właścicielem jest Auchan Polska, połączone są z galerią handlową, prowadzoną przez spółkę zależną Immochan. Galeria razem z hipermarketem tworzy Centrum Handlowe Auchan. Obecnie w Polsce jest ich 21. Cztery centra i hipermarkety prowadzone są pod szyldem Auchan przez spółkę Schiever Polska, w której do 2015 roku Auchan posiadał 50% udziałów. Pozostałe hipermarkety znajdują się w obiektach wynajmowanych od innych podmiotów.

W roku 2014 Auchan i Metro sfinalizowały transakcję włączenia 57 hipermarketów Real do sieci Auchan. Warunkiem przejęcia postawionym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów była jednak odsprzedaż 8 hipermarketów Real, które przejęła centrala Schiever z Francji.

Auchan Polska jest członkiem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Sieć Auchan

Przypisy

  1. Auchan i Metro sfinalizowały transakcję włączenia sieci Real do Auchan. finanse.wp.pl, 2014-02-08. [dostęp 2014-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]