Zbieżność prawie wszędzie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne techniczne
Linia 26: Linia 26:
[[Kategoria:Granice]]
[[Kategoria:Granice]]
[[kategoria:Teoria miary]]
[[kategoria:Teoria miary]]
[[Kategoria:Statystyka]]
[[Kategoria:Rachunek prawdopodobieństwa]]
[[Kategoria:Rachunek prawdopodobieństwa]]

Wersja z 02:58, 25 lut 2008

Zbieżność prawie wszędzie ciągu funkcji względem (pewnej) miary to rodzaj zbieżności ciągów funkcyjnych rozważany w teorii miary i analizie matematycznej. Pojęcie to pojawiło się w sferze zainteresowań matematyków z początkiem XX wieku. W teorii prawdopodobieństwa i statystyce znane jest ono pod nazwą zbieżność z prawdopodobieństwem 1 lub prawie na pewno.

Definicja

Teoria miary

Niech będzie przestrzenią mierzalną z miarą (tak więc w szczególności ) oraz niech będzie przestrzenią metryczną. Przypuśćmy, że oraz .

Mówimy, że ciąg jest prawie wszędzie zbieżny do funkcji (względem miary na zbiorze ), wtedy i tylko wtedy, gdy można znaleźć zbiór , taki że oraz

dla wszystkich .

Formułując tę definicję inaczej, powiemy że ciąg funkcji jest prawie wszędzie zbieżny do funkcji f, jeśli jest on zbieżny punktowo do funkcji f poza zbiorem miary zero.

Statystyka

W statystyce, rozważamy zbieżność z prawdopodobieństwem 1 dla ciągów ciąg zmiennych losowych . Mówimy, że ciąg zmiennych losowych dąży z prawdopodobieństwem do zmiennej losowej , przy dążącym do nieskończoności, jeśli . Jest to więc to samo pojęcie co zdefiniowane w języku miary powyżej.

Własności

Zobacz też