Skrzatusz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
nazwa niemiecka
Ab.awbot (dyskusja | edycje)
m →‎Linki zewnętrzne: drobne porządki, replaced: {{stub}} →
Linia 48: Linia 48:


{{Gmina Szydłowo (powiat pilski)}}
{{Gmina Szydłowo (powiat pilski)}}

{{stub}}


[[Kategoria:Gmina Szydłowo (powiat pilski)]]
[[Kategoria:Gmina Szydłowo (powiat pilski)]]

Wersja z 00:41, 31 gru 2010

Skrzatusz
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo wielkopolskie
Powiat

pilski

Gmina

Szydłowo

Liczba ludności (2006)

580

Strefa numeracyjna

(+48) 67

Kod pocztowy

64-930
(poczta: Szydłowo)

Tablice rejestracyjne

PP

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: wielkopolskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Skrzatusz (niem. Schrotz) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

We wsi znajduje się sanktuarium maryjne z barokowym kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowanym w latach 1687-94 jako wotum za odsiecz wiedeńską.

Historia

Historia Skrzatusza w swoich początkach jest mało znana. Pierwsze wzmianki o Skrzatuszu pochodzą z roku 1438. W roku 1575 do miejscowego kościoła sprowadzono figurkę Matki Bożej Bolesnej. Skrzatusz stał się miejscem pielgrzymkowym szeroko znanym w całej Wielkopolsce, co doprowadziło do utworzenia w Skrzatuszu 1 stycznia 1658 roku samodzielnej placówki duszpasterskiej. Dzięki staraniom starosty nowodworskiego Wojciecha Konstantyna z Goraja Brezy 15 września 1660 roku biskup Wojciech Tholibowski odłączył Skrzatusz od Wałcza i erygował samodzielną parafię. Pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Jakub Krueński. W związku z powstaniem parafii, za przykładem króla Jana III Sobieskiego, w latach 1683–1694 Wojciech Breza wystawił w Skrzatuszu nową murowaną świątynię. Wybudowana została pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Konsekracji kościoła dokonał w niedzielę „Laetare” 6 marca 1701 roku, sufragan poznański, biskup Hieronim Wierzbowski. Po zwycięskiej wojnie przeciw Turkom i Tatarom Jan III Sobieski 20 września 1690 roku specjalnym przywilejem powiększył dochody skrzatuskiego kościoła. Parafia została zrównana w swoich prawach z wielkimi parafiami miejskimi.

Wieś została włączona do Prus w wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej w 1772. W 1945 miejscowość ponownie znalazła się w granicach Polski.

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski

Wnętrze kościoła w Skrzatuszu