Dolaszewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolaszewo
Stacja kolejowa w Dolaszewie
Stacja kolejowa w Dolaszewie
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat pilski
Gmina Szydłowo
Liczba ludności (2006) 620
Strefa numeracyjna (+48) 67
Kod pocztowy 64-930
(poczta: Szydłowo Krajeńskie)
Tablice rejestracyjne PP
SIMC 0529829
Położenie na mapie gminy Szydłowo
Mapa lokalizacyjna gminy Szydłowo
Dolaszewo
Dolaszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dolaszewo
Dolaszewo
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Dolaszewo
Dolaszewo
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pilskiego
Dolaszewo
Dolaszewo
Ziemia53°09′53″N 16°39′21″E/53,164722 16,655833

Dolaszewo (dawniej: niem. Hasenberg) – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Od kilku lat wieś intensywnie się rozbudowuje.

Wieś królewska należała do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Dawniej Dolaszewo było zwane Zajęczą Górką. Od początku swego istnienia należało do starostwa ujsko–pilskiego. W 1585 roku wieś była powtórnie lokowana. W 1773 roku składała się z 16 i ¾ włóki. W 1770 roku konfederaci barscy stoczyli pod Dolaszewem potyczkę z Prusakami. W 1789 roku było tu 27 budynków mieszkalnych, a kościół jako filialny należał do parafii w Pile. W 1833 roku chłopi w Dolaszewie zostali uwłaszczeni. W 1902 roku we wsi było 56 gospodarstw. Wygląd rdzennej części wsi nie zmienił się zbytnio. Położona jest przy drodze wojewódzkiej Piła – Gorzów, tuż za rogatkami miasta Piły.

Dolaszewo zawdzięcza swój dynamiczny rozwój bliskiemu sąsiedztwu Piły. Wieś jest zwodociągowana, skanalizowana i jako jedyna miejscowość w gminie w części zgazyfikowana. Można powiedzieć, że droga dzieli tę miejscowość na dwie miejscowości. Jedna cześć to tradycyjna wieś, druga podmiejskie osiedle domków jednorodzinnych. Liczba nowych mieszkańców przewyższyła już liczbę rdzennych.

W centrum tzw. "starego" Dolaszewa znajduje się XIX-wieczny kościół neogotycki, obecnie Kościół Filialny Parafii Rzymskokatolickiej w Szydłowie. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.

Dawniej mieszkańcy wsi utrzymywali się z rolnictwa, obecnie gospodarzy jest mało a mieszkańcy dojeżdżają do pracy w Pile bądź prowadzą własną działalność gospodarczą.

W latach 1945-1990 w Dolaszewie istniała czteroklasowa szkoła podstawowa. Obecnie dzieci i młodzież są dowożone do Zespołu Szkół w Szydłowie.

We wsi działają firmy produkujące pieczarki, mieszalnia pasz, zakład "Prefabet", jest jeden bar i trzy sklepy spożywczo-przemysłowe.

Panie z Dolaszewa działają bardzo aktywnie w kole gospodyń wiejskich a mężczyźni w ochotniczej straży pożarnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 242.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]