Hummus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WikitanvirBot (dyskusja | edycje)
KamikazeBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.4) (robot poprawia: fa:حمص (خوراک لبنانی)
Linia 32: Linia 32:
[[es:Hummus]]
[[es:Hummus]]
[[eo:Kikerkaĉo]]
[[eo:Kikerkaĉo]]
[[fa:هوموس (خوراک لبنانی)]]
[[fa:حمص (خوراک لبنانی)]]
[[fr:Houmous]]
[[fr:Houmous]]
[[is:Hummus]]
[[is:Hummus]]

Wersja z 03:44, 19 cze 2011

Humus z chlebem pita

Hummus (arab. حُمُّص‎; - ciecierzyca) – pochodząca z Libanu potrawa popularna na Bliskim Wschodzie w kuchni arabskiej i żydowskiej, znana również w kuchniach kaukaskich.

Występuje w wielu wariantach, jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita, ale zasadniczymi składnikami są zawsze ciecierzyca, ugotowana i utarta, zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa i sok z cytryny, przyprawy, niekiedy pietruszka oraz kmin rzymski, dokładnie razem wymieszane.

Według legendy została wymyślona przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Obecnie rozpropagowana na całym świecie, głównie przez wegetarian i wegan.

Przygotowywanie hummusu jest jednym z elementów kulinarnej wojny pomiędzy Libanem a Izraelem. Największy talerz z hummusem przygotowany przez libańskich kucharzy w 2010 roku miał 10 452 kilogramy. Izrael zajmuje się eksportem hummusu do wielu krajów i jest przez Arabów oskarżany o przywłaszczenie sobie nazwy. Nie udały się jednak Libańczykom próby zastrzeżenia prawa korzystania z nazwy tej potrawy.[1]


  1. Wojna na hummus i falafele Data odsłony: 16-05-2010