Promieniowanie beta: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m →‎Bibliografia: Kontrola autorytatywna
→‎Absorpcja promieniowania beta: moim zdaniem tam był błąd merytoryczny sugerujący, że promieniowanie beta trudniej zatrzymać niż gamma, a wiadomo, zę jest odwrotnie.
Linia 9: Linia 9:
{{Osobny artykuł|Absorpcja promieniowania beta}}
{{Osobny artykuł|Absorpcja promieniowania beta}}
[[Plik:Alfa beta gamma radiation penetration polish.svg|thumb|Przenikliwość promieniowania jądrowego]]
[[Plik:Alfa beta gamma radiation penetration polish.svg|thumb|Przenikliwość promieniowania jądrowego]]
Promieniowanie beta jest bardziej przenikliwe niż promieniowanie alfa o porównywalnej energii, natomiast jego absorpcja jest słabsza w porównaniu z promieniowaniem gamma. Zasięg promieniowania beta zależy od energii elektronów i [[gęstość|gęstości]] [[substancja pochłaniająca|substancji pochłaniającej]]. Energia z kolei zależy od rodzaju źródła. Ilustruje to poniższa tabela:
Promieniowanie beta jest bardziej przenikliwe niż promieniowanie alfa o porównywalnej energii, natomiast jego absorpcja jest łatwiejsza niż promieniowania gamma. Zasięg promieniowania beta zależy od energii elektronów i [[gęstość|gęstości]] [[substancja pochłaniająca|substancji pochłaniającej]]. Energia z kolei zależy od rodzaju źródła. Ilustruje to poniższa tabela:


{| class="wikitable floatleft" style="width:30em;text-align:center"
{| class="wikitable floatleft" style="width:30em;text-align:center"

Wersja z 23:51, 15 sty 2016

Emisja elektronu podczas rozpadu β jądra atomu. Elektron ten powstaje obok protonu i neutrina w wyniku rozpadu jednego z neutronów

Promieniowanie beta (promieniowanie β) – rodzaj przenikliwego promieniowania jonizującego wysyłanego przez promieniotwórcze jądra atomowe podczas przemiany jądrowej. Nazwa ma znaczenie historyczne – powstała, by odróżnić to promieniowanie od mniej przenikliwego promieniowania alfa. Promieniowanie beta i alfa zarejestrowane były po raz pierwszy przez Becquerela, który opisał swoje wyniki w serii publikacji w latach 1896–1897[1]. Oba rodzaje promieniowania badał następnie Rutherford i w roku 1899 opisał ich różny charakter[2]. Promieniowanie beta powstaje podczas rozpadu β. W zależności od rodzaju tego rozpadu, jest ono strumieniem elektronów (z rozpadu β) lub pozytonów (z rozpadu β+) poruszających się z prędkością porównywalną z prędkością światła. Promieniowanie to jest silnie pochłaniane przez materię.

Przykład przemiany, w której następuje emisja promieniowania beta:

22789Ac22790Th + e + νe

Absorpcja promieniowania beta

 Osobny artykuł: Absorpcja promieniowania beta.
Przenikliwość promieniowania jądrowego

Promieniowanie beta jest bardziej przenikliwe niż promieniowanie alfa o porównywalnej energii, natomiast jego absorpcja jest łatwiejsza niż promieniowania gamma. Zasięg promieniowania beta zależy od energii elektronów i gęstości substancji pochłaniającej. Energia z kolei zależy od rodzaju źródła. Ilustruje to poniższa tabela:

nuklid energia
maksymalna
powietrze plexiglas szkło
3H 19 keV 8 cm
14C 156 keV 65 cm
35S 167 keV 70 cm
131I 600 keV 250 cm 2,6 mm
32P 1,71 MeV 710 cm 7,2 mm 4 mm


Mechanizmy oddziaływania cząstek beta z ośrodkiem[3]:

Zobacz też

  1. Henri Becquerel. Sur les radiations émises par phosphorescence. „Comptes Rendus”. 122, 1896. (fr.). 
  2. E. Rutherford. Uranium radiation and the electrical conduction produced by it. „Philosophical Magazine”. 47 (284), s. 109–163, 1899. (ang.). 
  3. Stanisław Chibowski: Ćwiczenia laboratoryjne z chemii jądrowej i radiometrii. Lublin: UMCS, 2010, s. 93–100. ISBN 978-83-227-3196-3.

Bibliografia

  1. Adam Strzałkowski: Wstęp do fizyki jądra atomowego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1978.