Uległość (powieść): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
lit.
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8.2
Linia 27: Linia 27:


== Krytyka ==
== Krytyka ==
Książka była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu [[islamofobia|islamofobii]]<ref>Sylvain Bourmeau, [http://www.theparisreview.org/blog/2015/01/02/scare-tactics-michel-houellebecq-on-his-new-book/ "Scare Tactics: Michel Houellebecq Defends His Controversial New Book"], www.theparisreview.org, 2 stycznia 2015.</ref>. Data jej premiery zbiegła się w czasie z [[Zamach na redakcję Charlie Hebdo|zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu]]. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista [[Bernard Maris]], który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej ''Houellebecq économiste''<ref>[http://www.alternatives-economiques.fr/houellebecq-economiste_fr_art_1311_69141.html "Houellebecq économiste"], www.alternatives-economiques.fr.</ref>. Wydarzenia te sprawiły, że Houellebecq zrezygnował z promocji najnowszej książki i opuścił Paryż<ref>[http://www.lemonde.fr/livres/article/2015/01/09/le-frappant-telescopage-entre-la-sortie-du-livre-de-houellebecq-et-l-attentat-contre-charlie-hebdo_4552323_3260.html "Le frappant télescopage entre la sortie du livre de Houellebecq et l’attentat contre « Charlie Hebdo »], www.lemonde.fr, 9 stycznia 2015.</ref>.
Książka była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu [[islamofobia|islamofobii]]<ref>Sylvain Bourmeau, [http://www.theparisreview.org/blog/2015/01/02/scare-tactics-michel-houellebecq-on-his-new-book/ "Scare Tactics: Michel Houellebecq Defends His Controversial New Book"], www.theparisreview.org, 2 stycznia 2015.</ref>. Data jej premiery zbiegła się w czasie z [[Zamach na redakcję Charlie Hebdo|zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu]]. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista [[Bernard Maris]], który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej ''Houellebecq économiste''<ref>[https://web.archive.org/web/20151017132312/http://www.alternatives-economiques.fr/houellebecq-economiste_fr_art_1311_69141.html "Houellebecq économiste"], www.alternatives-economiques.fr.</ref>. Wydarzenia te sprawiły, że Houellebecq zrezygnował z promocji najnowszej książki i opuścił Paryż<ref>[http://www.lemonde.fr/livres/article/2015/01/09/le-frappant-telescopage-entre-la-sortie-du-livre-de-houellebecq-et-l-attentat-contre-charlie-hebdo_4552323_3260.html "Le frappant télescopage entre la sortie du livre de Houellebecq et l’attentat contre « Charlie Hebdo »], www.lemonde.fr, 9 stycznia 2015.</ref>.


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 02:47, 4 lis 2021

Uległość
Soumission
Autor

Michel Houellebecq

Typ utworu

powieść, fikcja polityczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Francja

Język

francuski

Data wydania

7 stycznia 2015

Wydawca

Flammarion

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

9 września 2015

Wydawca

Wydawnictwo W.A.B.

Przekład

Beata Geppert

Uległość (fran. Soumission) – futurystyczna powieść autorstwa francuskiego pisarza Michela Houellebecqa z elementami fikcji politycznej, wydana w 2015 roku w dniu zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu, przedstawiająca wizję przyszłości autora.

Fabuła

Akcja powieści toczy się w 2022 roku, gdzie prezydentem zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes należący do Bractwa Muzułmańskiego, który zamienia Francję w kraj wyznaniowy.

Krytyka

Książka była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii[1]. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej Houellebecq économiste[2]. Wydarzenia te sprawiły, że Houellebecq zrezygnował z promocji najnowszej książki i opuścił Paryż[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne