Splądrowanie Jerozolimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Splądrowanie Jerozolimy
kampania palestyńska Szeszonka I
Ilustracja
Inskrypcja egipska z nazwami syropalestyńskich miast zdobytych przez Szeszonka I
Czas 925 p.n.e.
Miejsce Jerozolima
Terytorium Palestyna
Wynik przejęcie bogactw miasta przez Egipcjan
Strony konfliktu
Egipt Królestwo Judy
Dowódcy
Szeszonk I Roboam
Siły
60 000 zbrojnych
1200 rydwanów
?
brak współrzędnych

Splądrowanie Jerozolimy – incydent opisany w 1 Księdze Królewskiej, a także, z niewielkimi zmianami, w 2 Księdze Kronik Starego Testamentu.

Miało to miejsce w piątym roku panowania Roboama[1], który objął rządy po śmierci swego ojca Salomona[2], ale wkrótce utracił więcej niż połowę królestwa, pozostając władcą Judy[3]. Wydarzenie to jest różnie datowane, ale najczęściej przyjmuje się rok 925 p.n.e., czyli przedostatni rok panowania faraona Szeszonka I, który zmarł około 924 p.n.e.[4].

Przebieg kampanii[edytuj | edytuj kod]

Władca Egiptu, który w Biblii występuje pod imieniem Sziszak (hebr. ‏שישק‎), w podziale Izraela, jego osłabieniu politycznym oraz militarnym, upatrywał szansę na odzyskanie wpływów w Syropalestynie. W piątym roku panowania Roboama, zorganizował wyprawę wojenną. Ogromna armia, składająca się z oddziałów egipskich oraz wojsk najemnych (libijskich, kuszyckich i etiopskich), wtargnęła do królestwa Judy, po drodze pustosząc kraj Filistynów. W szybkim marszu wojska egipskie, zdobywając po drodze lokalne twierdze, podeszły pod Jerozolimę. Armię egipską stanowiło 1200 rydwanów i 60 000 wojowników[5].

Według Biblii zawarto układ, w wyniku którego Roboam wydał skarby świątyni i pałacu, tym samym ratując miasto przed zagładą. Niewykluczone jednak że miasto ucierpiało w wyniku walki. Wojska Szeszonka dotarły aż do Megiddo, gdzie faraon rozkazał wznieść stelę, upamiętniająca ten fakt[potrzebny przypis].

Kampania owa, jak podają źródła egipskie i fenickie, była częścią zakrojonej na szerszą skalę operacji militarnej, mającej na celu podporządkowanie Egiptowi całego regionu oraz zawarcie przymierza z miastami fenickimi: Arwadem, Byblosem i Sydonem. Błyskawiczna operacja zakończona zwycięstwem i zawarciem strategicznych przymierzy, znacznie podniosła znaczenie Egiptu. Zamieszki w Egipcie, które wybuchły podczas nieobecności króla w kraju, zmusiły go do zakończenia działań wojennych i szybkiego odwrotu, co zapewne zapobiegło całkowitemu podbojowi i długotrwałemu podporządkowaniu Izraela i Judy Egiptowi.

Relief w Karnaku[edytuj | edytuj kod]

Istnieją pewne wątpliwości co do tożsamości biblijnego Sziszaka i Szeszonka I. Argumenty wątpiących opierają się na braku nazwy Jerozolimy na Reliefie Zwycięstwa króla Szeszonka, umieszczonym na południowej ścianie świątyni w Karnaku. Obok wielu zdobytych, (na ocalałej części reliefu jest ponad sto nazw geograficznych) znanych również z Biblii miast, nie ma Jerozolimy[6]. Sam fakt zdobycia miasta przez Szeszonka I nie budzi jednak wątpliwości. Potwierdzają to również odkrycia archeologiczne. W Byblos odnaleziono fragment posągu Szeszonka, a w Megiddo stelę z opisem jego zdobyczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2Krn 12,2 w przekładach Biblii.
  2. 1Krl 11,43 w przekładach Biblii.
  3. Saggs 1989 ↓, s. 127.
  4. Grimal 1994 ↓, s. 320.
  5. 2Krn 12,3-4 w przekładach Biblii.
  6. Grimal 1994 ↓, s. 306.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nicolas Grimal: A History of Ancient Egypt. Oxford, Cambridge: Backwell, 1994. ISBN 0-631-17472-9.
  • H. W. F. Saggs: Civilization Before Greece and Rome. New Haven, London: Yale University Press, 1989. ISBN 0-300-04440-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]