Splądrowanie Jerozolimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Splądrowanie Jerozolimy
Ilustracja
Inskrypcja egipska z nazwami syropalestyńskich miast zdobytych przez Szeszonka I
Czas 925 p.n.e.
Miejsce Jerozolima
Terytorium Judea
Wynik zdobycie miasta
Strony konfliktu
Egipt Królestwo Judei
Dowódcy
Szeszonk I Roboam
Siły
1 200 rydwanów
60 tys. konnicy
nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Splądrowanie Jerozolimy – incydent opisany w 1 Księdze Królewskiej, a także, z niewielkimi zmianami, w 2 Księdze Kronik Starego Testamentu.

Zgodnie z tym źródłem miało to miejsce w piątym roku panowania Roboama[1], który objął rządy po śmierci swego ojca[2], Salomona, ale wkrótce utracił więcej niż połowę królestwa, pozostając władcą Judei[3]. Wydarzenie to jest różnie datowane, ale najczęściej przyjmuje się rok 925 p.n.e., czyli przedostatni rok panowania faraona Szeszonka I, który zmarł w roku 924[4].

Przebieg kampanii[edytuj | edytuj kod]

Władca Egiptu, który w Biblii występuje pod imieniem Sziszak (hebr. שישק), w podziale Izraela, jego osłabieniu politycznym oraz militarnym, upatrywał szansę na odzyskanie wpływów w Syropalestynie. W piątym roku panowania Roboama, zorganizował wyprawę wojenną. Ogromna armia, składająca się z oddziałów egipskich oraz wojsk najemnych (libijskich, kuszyckich i etiopskich), wtargnęła do królestwa Judy, po drodze pustosząc kraj Filistynów. W szybkim marszu wojska egipskie, zdobywając po drodze lokalne twierdze, podeszły pod Jerozolimę. Główną siłę tej armii stanowiło 1200 rydwanów i 60 000 konnicy[5].

Według Biblii zawarto układ, w wyniku którego Roboam wydał skarby świątyni i pałacu, tym samym ratując miasto przed zagładą. W rzeczywistości Jerozolima została zapewne zdobyta i splądrowana. Wojska Szeszonka dotarły aż do Megiddo, gdzie faraon rozkazał wznieść stelę, upamiętniająca ten fakt[6].

Kampania owa, jak podają źródła egipskie i fenickie, była częścią zakrojonej na szerszą skalę operacji militarnej, mającej na celu podporządkowanie Egiptowi całego regionu oraz zawarcie przymierza z miastami fenickimi: Arwad, Byblos i Sydon. Błyskawiczna operacja zakończona zwycięstwem i zawarciem strategicznych przymierzy, znacznie podniosła znaczenie Egiptu. Zamieszki w Egipcie, które wybuchły podczas nieobecności króla w kraju, zmusiły go do zakończenia działań wojennych i szybkiego odwrotu, co zapewne zapobiegło całkowitemu podbojowi i długotrwałemu podporządkowaniu Izraela i Judy Egiptowi.

Relief w Karnaku[edytuj | edytuj kod]

Istnieją pewne wątpliwości co do tożsamości bibilijnego Sziszaka i Szeszonka I. Argumenty wątpiących opierają się na braku nazwy Jerozolimy na Reliefie Zwycięstwa króla Szeszonka, umieszczonym na południowej ścianie świątyni w Karnaku. Obok wielu zdobytych, (na ocalałej części reliefu jest ponad sto nazw) znanych również z Biblii miast, nie ma Jerozolimy[7]. Sam fakt zdobycia miasta przez Szeszonka I nie budzi jednak wątpliwości. Potwierdzają to również odkrycia archeologiczne. W Byblos odnaleziono fragment posągu Szeszonka, a w Megiddo tablicę z opisem jego zdobyczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1 Ks. Król., 14:25; 2 Ks. Kron. 12:1-12
  2. 1 Ks. Król. 11:40
  3. H.W.F. Saggs, Civilization before Greece and Rome, s.127.
  4. N. Grimal, A History of Ancient Egypt, s.320.
  5. 2 Ks. Kron. 12:3.
  6. 1 Ks. Król. 14:25.
  7. N. Grimal, A History of Ancient Egypt, s.306.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nicolas Grimal: A History of Ancient Egypt. Oxford, Cambridge: Backwell, 1994. ISBN 0-631-17472-9.
  • H. W. F. Saggs: Civilization Before Greece and Rome. New Haven, London: Yale University Press, 1989. ISBN 0-300-04440-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]