Spotkania na krańcach świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spotkania na krańcach świata
Encounters at the End of the World
Gatunek dokumentalny
Data premiery Ziemia 1 września 2007
Polska 31 października 2008
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 99 min
Reżyseria Werner Herzog
Scenariusz Werner Herzog
Zdjęcia Peter Zeitlinger
Montaż Joe Bini
Produkcja Discovery Films

Spotkania na krańcach świata (tyt. oryginalny Encounters at the End of the World) – amerykański film dokumentalny zrealizowany przez niemieckiego reżysera, Wernera Herzoga w 2007 roku. Herzog jest także narratorem obrazu.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Herzog wspólnie z operatorem Petrem Zeitlinegerem udali się na Antarktydę, by nakręcić dokument o ludziach ją czasowo zamieszkujących: naukowcach i personelowi technicznemu. Ich podróż zaczyna się na stacji badawczej McMurdo, następnie spotykają się z badaczami fok. W kolejnym obozie badawczym spotyka się z muzykiem Henrym Kaiserem (także producentem i autorem muzyki do filmu, nawiązującej m.in. do muzyki cerkiewnej[1]) wykonującym nurkowania pod lodem oraz biologami Samuelem Bowserem i Janem Pawłowskim. Kaiser i Bowser zagrają koncert na dachu segmentu.

Po pobycie w McMurdo Herzog rusza na biegun południowy. Rozmawia także z naukowcami badającymi zwyczaje pingwinów i filmuje ptaka zmierzającego w głąb kontynentu, zamiast - jak inne pingwiny - ku oceanowi. Obserwuje pracę wulkanologów na Erebusie. Asystuje przy wznoszeniu balonu w ramach projektu wykrywającego cząstki neutrino, film kończą ujęcia nurkowania oraz zapis rozmowy z pracownikiem obsługi technicznej.

W 2009 film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 82-83. ISBN 978-83-226-2129-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]