Staż zawodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Staż zawodowy – forma nauki polegająca na zdobywaniu wiedzy w miejscu pracy. Staże mogą mieć formę płatną lub bezpłatną. Najczęściej stażysta ma przydzielonego mentora, osobę, która uczy go zawodu. Odbywa się bez nawiązania stosunku pracy pomiędzy stażystą a pracodawcą. Osoba będąca na stażu ma podpisaną umowę na czas określony i jest ona zazwyczaj podpisywana na okres 1 roku. Jedną z form stażu zawodowego jest staż podyplomowy.

Staże zawodowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Staż zawodowy przysługuje m.in. osobie bezrobotnej do ukończenia 25. lub 27. roku życia jeżeli od daty ukończenia szkoły nie minął okres dłuższy niż rok. Może trwać od 3 do 12 miesięcy lub odpowiednio od 3 do 6 miesięcy. Do odbycia stażu kieruje starosta, który później zawiera umowę z pracodawcą. Nie ma ona charakteru umowy o pracę, w związku z czym nie podlega regulacjom kodeksu pracy (z wyjątkiem wybranych aktów prawnych).

Wynagrodzenie[edytuj | edytuj kod]

Staż może mieć formę bezpłatną lub płatną. Osobie będącej na stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku podwyższonego, wypłacane przez Powiatowy Urząd Pracy, który w imieniu właściwego starosty skierował na staż. Co więcej, ma ona również prawo do 2 dni wolnych za każde 30 dni odbywania stażu.