Stadion GKS Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadion GKS Katowice
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice/Chorzów

Adres

ul. Bukowa 1

Klub

GKS Katowice

Pojemność stadionu

6710

Oświetlenie

1800 lux

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Stadion GKS Katowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Stadion GKS Katowice”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stadion GKS Katowice”
Ziemia50°16′47,10″N 19°00′04,30″E/50,279750 19,001194

Stadion GKS Katowice – stadion położony na terenie Parku Śląskiego (administracyjnie już w granicach Chorzowa), na którym swoje mecze rozgrywa drużyna GKS Katowice. W przeszłości należał do najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Budowany i modernizowany na podstawie najlepszych światowych rozwiązań, wzorowany jest na średniej wielkości obiektach zachodnioeuropejskich. Obecnie wymaga modernizacji, potrzebnej dla odzyskania dawnej świetności.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

  • Pojemność – 6710 miejsc (wszystkie siedzące)
  • Moc oświetlenia – 1800 lx
  • Wymiary boiska – 110 m x 70 m
  • Adres:

Opis stadionu[edytuj | edytuj kod]

Jako jeden z nielicznych w kraju, stadion GKS Katowice jest obiektem wyspecjalizowanym, pełniącym wyłącznie funkcję boiska piłkarskiego. Ułatwia to utrzymanie porządku i zapewnienie bezpieczeństwa widzom. Celom tym służy system przeciwpożarowy, zaplecze medyczne oraz nowoczesny system monitorowania ruchu widzów składający się z wielu kamer oraz dwóch pomieszczeń kontrolnych.

Podgrzewana murawa boiska o powierzchni 110 x 70 metrów otoczona jest trzema trybunami: główną (zadaszona konstrukcja mieszcząca kompleks obiektów tworzących zaplecze organizacyjno-techniczne), północną (konstrukcja żelbetowa, docelowo zadaszona) oraz zachodnią (zadaszona konstrukcja ziemna). Ogółem obiekt liczący 13 niezależnych sektorów jest w stanie pomieścić prawie 11 tys. widzów na miejscach siedzących. Ze względów bezpieczeństwa każdy sektor otoczony jest barierami stalowymi o wysokości 2,2 metra. Specjalnie wydzielona trybuna honorowa dysponuje miejscami dla 190 gości.

Na dziennikarzy czeka 50 stanowisk pracy, w tym 36 stanowisk komentatorskich, wyposażonych w niezbędny sprzęt. Na potrzeby relacji telewizyjnych przeznaczonych jest osiem niezależnych stanowisk dla kamer, dających pełny obraz pola gry. Dodatkowo do dyspozycji mediów pozostaje specjalne pomieszczenie telekomunikacyjne, biuro prasowe, sala konferencyjna oraz odosobniony pokój wywiadów. Stadion oświetlają 4 maszty o wysokości 40 m i łącznej mocy 470 kW świetlenie to jest przystosowane do przeprowadzania transmisji telewizyjnych w systemie HD. Koszt tego zadania wyniósł 3 455 000 zł brutto.

Do dyspozycji zawodników są dwie wentylowane szatnie, każda posiadająca 16 natrysków oraz 2 stoły do masażu. W nagłych przypadkach pomocą służy obszerny, przeszło 100 metrowy gabinet medyczny, wyposażony w salkę pierwszej pomocy oraz urządzenia rehabilitacyjne. Zgodnie z wymogami funkcjonuje również specjalistyczne pomieszczenie kontroli antydopingowej. Część biurowa obiektu składa się z 12 pomieszczeń o łącznej powierzchni 180 m².

Lokalizacja i otoczenie stadionu[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym atutem obiektu jest znakomita lokalizacja – 4 km na zachód od Śródmieścia. Lokalizacja ułatwia dojazd przyjezdnym kibicom i podnosi dostępność obiektu dla mieszkańców regionu. Otoczony przez Park Śląski stadion klubu wchodzi w skład największego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Polsce. Dla gości przygotowane są punkty gastronomiczne oraz wydzielone parkingi, mieszczące w sumie blisko 900 samochodów.