Stanisław Bulkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Bulkiewicz
Data i miejsce urodzenia

20 października 1928
Lwów

Data i miejsce śmierci

24 marca 2015
Łódź

Miejsce spoczynku

cmentarz Doły w Łodzi

Narodowość

polska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi
Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”

Stanisław Bulkiewicz (ur. 20 października 1928 we Lwowie, zm. 24 marca 2015 w Łodzi) – polski numizmatyk, znawca banknotów i monet łódzkiego getta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Służbę wojskową odbył w marynarce wojennej, na ORP Błyskawica. Następnie związał się z Łodzią. Maturę zdobył w Technikum Handlowym na Księżym Młynie w Łodzi. Pracował na różnych stanowiskach od elektryka do ekonomisty. Na emeryturę w 1982 odszedł ze stanowiska kierownika działu w Centrali Handlu Zagranicznego „Textilimpex”. W połowie lat 80. XX w. pracował na niepełnym etacie w Muzeum Miasta Łodzi, prowadząc tam dział numizmatyczny.

Pochowany został na cmentarzu katolickim Doły w Łodzi 1 kwietnia 2015[1].

Zainteresowania pozazawodowe[edytuj | edytuj kod]

Jego głównym zainteresowaniem była numizmatyka. Był prekursorem i znawcą monet łódzkiego getta[2]. Miał również dużą wiedzę na temat pieniędzy obozowych, monet zastępczych (w tym łódzkich). Napisał na te tematy liczne artykuły i 3 publikacje książkowe. Po przejściu na emeryturę przez 9 lat pracował na 3/4 etatu w założonym przez siebie Gabinecie Numizmatycznym Muzeum Miasta Łodzi.

Kolekcjonował też bony, papiery wartościowe, żetony oraz medale i odznaki. Na tematy związane z kolekcjonerstwem i numizmatyką pisał zarówno w fachowej prasie numizmatycznej, jak i w gazetach codziennych, czasopismach krajowych i regionalnych, w tym często w ukazującym się ongiś w Łodzi tygodniku „Odgłosy” oraz dzienniku „Express Ilustrowany”. Napisał łącznie prawie 3000 artykułów, notatek, wzmianek i komunikatów. Przez ponad 30 lat (od 1970) prowadził kącik kolekcjonerski w łódzkiej gazecie codziennej „Express Ilustrowany” nazywany „Bazar zbieraczy”, następnie „minibazar”, ukazało się ponad 1500 wydań tej cotygodniowej rubryki[3].

Posiadał duże zbiory kart pocztowych, widokówek łódzkich, kalendarzy ściennych, kieszonkowych i listkowych z motywem kobiety i z jego zbiorów było urządzonych w Łodzi ok. 100 wystaw. Także wystawy ekslibrisów z motywem kobiety i aktu kobiecego.

Był kolekcjonerem ekslibrisów i kilkakrotnie z jego zbiorów były urządzane wystawy m.in. „Ekslibrisy numizmatyczne” w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi. Brał udział w wystawach zbiorowych „Kobieta na ekslibrisach” i „Zabytki Łodzi na ekslibrisach”, obie wystawy w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi. Posiadał zbiór ekslibrisów autorstwa Kazimierza Zbigniewa Łońskiego, który po jego śmierci został w całości przekazany Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi[4].

Wygłosił wiele prelekcji i referatów na tematy numizmatyczne w Łodzi i innych ośrodkach numizmatycznych kraju, szczególnie w Sanoku. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, członkiem władz naczelnych, założycielem Łódzkiego Oddziału PTAiN, współzałożycielem i przez wiele lat wiceprezesem Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, członkiem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki oraz członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Interesował się zabytkami Łodzi – był członkiem i działaczem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Rudolf Mękicki 1887–1942. Patron sanockich numizmatyków, Sanok 1997, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Koło w Sanoku (książka o wybitnym lwowskim kolekcjonerze numizmatów i ekslibrisów)
  • Monety zastępcze oraz znaki monetopodobne Łodzi i okolic, 1998.
  • Pieniądz Getta Łódzkiego 1940–1944, Piła 1993

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska. Dziennik Łódzki nr 74 (23906) 30 marca 2015 s. 19 005113260.
  2. Wiesław Pierzchała Odszedł znakomity łódzki kolekcjoner, „Polska. Dziennik Łódzki”. nr 76 (23 908) środa 1 kwietnia 2015 s. 13.
  3. „Ekslibrisy dla Stanisława Bulkiewicza"ISBN 83-86699-54-X
  4. Wiesław Pierzchała Zmarł znakomity kolekcjoner, autor popularnej rubryki „Bazar zbieraczy”. „Kocham Łódź” nr 328, 3 kwietnia 2015, s. 7 (bezpłatny dodatek do „Dziennik Łódzki”).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]