Star Trek II: Gniew Khana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Star Trek II: Gniew Khana
Star Trek II: The Wrath of Khan
Gatunek fantastycznonaukowy
Data premiery 4 czerwca 1982
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 113 min
Reżyseria Nicholas Meyer
Scenariusz Harve Bennett
Jack B. Sowards
Główne role William Shatner
Leonard Nimoy
DeForest Kelley
Muzyka James Horner
Montaż William Paul Dornish
Produkcja Harve Bennett
William F. Phillips
Robert Sallin
Wytwórnia Paramount Pictures
Dystrybucja Paramount Pictures
Budżet ok. 12 mln dolarów[1]
Poprzednik Star Trek
Kontynuacja Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka

Star Trek II: Gniew Khana (ang.: Star Trek II: The Wrath of Khan) – drugi film pełnometrażowy osadzony w świecie Star Trek. Wyprodukowano w 1982 roku przez Paramount Pictures, pod reżyserią Nicholasa Meyera.

Star Trek: Gniew Khana (w Polsce mało popularny i prawie niewyświetlany w kinach) okazał się dla wytwórni Paramount wielkim sukcesem finansowym, zarabiając w premierowy weekend ponad 14 mln dolarów[2].

Obsada[edytuj]

Fabuła[edytuj]

Akcja filmu rozgrywa się w kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzedniej produkcji. Admirał Kirk i załoga Enterprise musi zmierzyć się z dawnym wrogiem (znanym z serialu Star Trek: Seria oryginalnaKhanem), który poprzysiągł zemstę na nim za pozostawienie go na pustynnej planecie Ceti Alpha V. W tym celu uprowadza okręt FlotyReliant.

W międzyczasie naukowcom Federacji udaje się zbudować Genesis – urządzenie umożliwiające tworzenie życia z każdej dowolnej formy materii. Informacje te trafiają w ręce Khana, który zamierza wykorzystać je jako broń w walce z Kirkiem.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Ciekawostki[edytuj]

  • Pierwotnie film miał się nazywać Star Trek II: The Vengeance of Khan (Star Trek II: Zemsta Khana), lecz zmieniono nazwę filmu bo brzmiała zbyt podobnie do pierwotnej nazwy filmu Gwiezdne wojny. W efekcie tytuł tego filmu też został zmieniony.
  • Z powodu ograniczeń budżetowych podczas produkcji filmu starano się za wszelką cenę obniżyć koszty, wykorzystano niektóre materiały ze Star Trek: Stacja Regula 1 była modelem z poprzedniego filmu, a mostek USS Reliant był odnowionym i lekko przerobionym mostkiem Enterprise.

Przypisy

  1. Box Office Mojo: Star Trek: The Wrath of Khan (1982). [dostęp 2016-10-11].
  2. Box Office Mojo: Star Trek: The Wrath of Khan (1982). [dostęp 2016-10-11].

Linki zewnętrzne[edytuj]