Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka
Star Trek III: The Search for Spock
ilustracja
Gatunek Fantastyka naukowa
przygoda
akcja
Data premiery 1 czerwca 1984
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 105 minut
Reżyseria Leonard Nimoy
Scenariusz Harve Bennett
Główne role William Shatner
Leonard Nimoy
DeForest Kelley
Muzyka James Horner
Montaż Robert F. Shugrue
Produkcja Harve Bennett
Gary Nardin
Ralph Winter
Dystrybucja Paramount Pictures
Budżet 16 mln $

Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka (ang. Star Trek III: The Search for Spock) – to trzeci film pełnometrażowy serii Star Trek. Został wyprodukowany przez Paramount Pictures w 1984, w reżyserii Leonarda Nimoya, grającego też jedną z głównych ról.

Mimo popularności w Stanach Zjednoczonych, film nigdy nie trafił do polskich kin, został jedynie wyemitowany przez TVN, TVP i ALE KINO.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się w tuż po wydarzeniach przedstawionych w Star Trek II: Gniew Khana. Dr McCoy namawia Kirka i załogę, by powrócili na planetę Genesis, i zabrali stamtąd ciało Spocka. W międzyczasie Sarek na spotkaniu z Kirkiem informuje go, iż Spock przed śmiercią mógł przekazać swoją Katrę, żyjącą duszę, jemu lub, któremuś z członków załogi. „Nosicielem” okazuje się być Dr McCoy. Objęcie kwarantanną planety Genesis, zmusza Kirka i załogę do wykradzenia przeznaczonego na złomowanie Enterprise, sabotowania USS Excelsior i złamania rozkazów dowództwa. Na miejscu załoga natrafia na Klingonów, a w walce z nimi zniszczeniu ulega Enterprise. Po przeniesieniu się na powierzchnię planety, okazuje się, że poza roślinnością istnieją na niej także inne formy życia. Jedną z nich jest młody Wolkanin, który okazuje się być Spockiem.Nagle Kirk się dowiaduje, że jeden z Klingonów zabił jego syna Davida.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]