Star Trek: Następne pokolenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Star Trek: Następne pokolenie
Star Trek: The Next Generation
Star Trek: Następne pokolenie
Gatunek serialu Fantastyczno-naukowy
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Główne role Patrick Stewart
Jonathan Frakes
Brent Spiner
Michael Dorn
Liczba odcinków 178
Liczba serii 7 sezonów
Produkcja
Produkcja Gene Roddenberry, Rick Berman, Michael Piller
Czas trwania odcinka 42-45 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna NBC
Lata emisji 1987-1994
Data premiery 24 września 1987

Star Trek: Następne pokolenie (ang. Star Trek: The Next Generation) – drugi w kolejności serial telewizyjny z serii Star Trek. Jego akcja rozgrywa się w XXIV wieku. Serial został stworzony przez Gene’a Roddenberry’ego. Wyprodukowano go w Paramount Pictures, a pierwsza telewizyjna emisja trwała od września 1987 do maja 1994. W Polsce emitowany już w 1990 roku.

Serial otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna za odcinek The Inner Light w 1993 roku[1], a w 1995 roku otrzymał tę nagrodę za odcinek All Good Things...[2].

Fabuła[edytuj]

Star Trek: Następne pokolenie przenosi akcję o 75 lat do przodu względem czasów Kirka i Spocka. Serial prezentuje nową erę, w której Imperium Klingońskie jest sojusznikiem Federacji. Rolę głównych adwersarzy zajmują Romulanie, Kardasjanie i Borg, epizodycznie pojawia się też wiele innych ras.

Bazując na oryginalnym Star Treku, TNG opowiada historię eksploracji kosmosu, podążaniu tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek. Głównym wątkiem są przygody załogi statku kosmicznego - USS Enterprise (NCC-1701-D). Pomimo wielu podobieństw do oryginalnego serialu, publiczność początkowo krytykowała nową produkcję. Wraz z rozpoczęciem czwartego sezonu odcinkiem The Best of Both Worlds (II), TNG wprowadził większą dramaturgię, poważne problemy i więcej wątków dwuodcinkowych, które szybko zostały docenione przez widzów. Zdobyta popularność TNG utorowała drogę kolejnym trzem sezonom oraz przyczyniła się do powstania serialu Star Trek: Deep Space Nine. Zamiast spodziewanego przez fanów ósmego sezonu serialu, Paramount zdecydował o realizacji filmu kinowego z załogą TNG Star Trek: Pokolenia z roku 1994, zarazem siódmego z kinowego cyklu Star Trek. Do roku 2002 powstały jeszcze trzy filmy kinowe z bohaterami TNG. Bazując na rosnącej fali popularności, po zakończeniu TNG, wytwórnia Paramount zdecydowała się rozpocząć produkcję kolejnego serialu - Star Trek: Voyager.

W Star Trek: Następne pokolenie, efekty wizualne zostały wykonane przy pomocy rzeczywistych modeli. Postęp techniki komputerowej pozwolił na ich dodatkową obróbkę i bardziej widowiskowe przedstawienie, niespotykane w ówczesnej produkcji telewizyjnej. Efekty wizualne powstały w firmie Industrial Light & Magic, należącej do George’a Lucasa.

Obsada[edytuj]

Odcinki[edytuj]

Serial został podzielony na 7 sezonów, po 26 odcinków każdy, z wyjątkiem sezonu 2, który liczył 22 odcinki.

Przypisy

  1. 1993 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. 1995 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj]