Data (Star Trek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Data
Komandor porucznik
Postać z Star Trek
ilustracja
Wystąpienia

Star Trek: Następne pokolenie

Grany przez

Brent Spiner

Dane biograficzne
Pochodzenie

Omicron Theta

Przynależność

Gwiezdna Flota

Data urodzenia

2336, Federacyjna kolonia Omicron Theta

Data śmierci

2379, pokład Scimitar

Inne informacje
Zajęcie

Oficer Naukowy i drugi oficer USS Enterprise D następnie USS Enterprise-E

Data – fikcyjna postać ze świata Star Trek. Bohater serialu Następne pokolenie oraz czterech filmów stanowiących jego kontynuację. Data jest androidem pełniącym obowiązki drugiego oficera na pokładzie USS Enterprise. Odtwórcą roli Daty jest amerykański aktor Brent Spiner.

Data (czyt. /deɪtə/, z ang. dane) jest postacią alegoryczną nasuwającą skojarzenie z bohaterem tytułowym baśni Carla Collodiego Pinokio. Inspiracją dla Gene’a Roddenberry’ego, autora serialu, była najprawdopodobniej twórczość Isaaca Asimova. Pośrednim dowodem na to jest wyposażenie Daty w pozytonowy mózg, podobnie jak wiele robotów wykreowanych przez pisarza. Ponadto, tak jak bohaterowie Asimova oraz Pinokio, Data pragnie stać się człowiekiem. Jego nieustanne dążenie do zrozumienia i upodobnienia się do ludzi odzwierciedlają jego wysiłki i praca nad opanowaniem trudnej sztuki humoru. Mocno rozbudowana postać Daty koncentruje wokół siebie wiele wątków interpersonalnych, filozoficznych i etycznych, w których niejednokrotnie bohater okazuje się bardziej ludzki niż niejeden człowiek. Data interesuje się filozofią, historią i sztuką. W wolnych chwilach gra w orkiestrze, maluje, uczestniczy w sztukach teatralnych. Z rodzicielską troską opiekuje się swoim kotem - Spotem. Data poświęca się i zostaje zniszczony na okręcie (Scimitar), ratując Enterprise przed ostrzałem z broni talaronowej, jednak jego pamięć zostaje przeniesiona do jego kopii wykonanej przez Romulan.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Komandor porucznik Data jest piątym i przedostatnim androidem stworzonym przez doktora Soonga i jego żonę Julianę w kolonii naukowej Omicron Theta. Odnalazła go załoga statku eksploracyjnego U.S.S. „Tripoli” NCC-19386 po tym, jak Krystaliczna Istota wyssała energię życiową wszystkim 411 mieszkańcom kolonii. Sam Data poznał swoje wspomnienia z tego okresu dopiero w 2370 roku.

Pierwsze miesiące po reaktywacji były ciężkie, ale załoga U.S.S. „Tripoli” zainspirowała Datę do wstąpienia w szeregi Gwiezdnej Floty. Do Akademii dostał się decyzją rady egzaminacyjnej. Jedynym, który zgłosił sprzeciw, był komandor Bruce Maddox z Instytutu Daystroma. Egzaminy wstępne nie były trudne, ale lata nauki ujawniły brak doświadczenia w interakcji z otoczeniem. Data często padał ofiarą mało wybrednych dowcipów ze strony kolegów. Ukończył Akademię z wyróżnieniem i ze specjalizacją w dziedzinie mechaniki probabilistycznej i egzobiologii.

Następne trzy lata spędził jako chorąży, dziesięć jako podporucznik, dwa jako porucznik. Jednym z jego przydziałów był okręt badawczy U.S.S. „Triest”, badający zjawisko korytarzy podprzestrzennych. Podczas służby na U.S.S. „Enterprise” prawa Daty przysługujące mu jako inteligentnej istocie zostały zakwestionowane w 2365 roku przez komandora Maddoxa, który chciał uczynić z androida przedmiot badań naukowych. Linia obrony przyjęta przez kapitana Picarda przyniosła skutek i komandor Data został uznany za w pełni świadomą, wolną jednostkę oraz pełnoprawnego obywatela Federacji. Data i Maddox utrzymywali później kontakt korespondencyjny chcąc pogłębić badania nad procesorem pozytonowym.

W 2364 roku Data poznał swojego starszego „brata”, Lore'a, którego program etyczny był o wiele mniej zaawansowany. Spotkał się z nim trzykrotnie: podczas rewizyty na Omicron Theta w 2364, po raz drugi gdy Soong zginął z ręki usiłującego sobie przywłaszczyć procesor emocji Lore'a na Terlina III w 2368 i po raz trzeci u schyłku 2369, gdy Lore objął dowodzenie nad grupą oswobodzonych członów Borga. Po starciu Lore został dezaktywowany, a procesor emocji zabrał Data.

Data zdecydował się na aktywację procesora emocji w 2371 roku, jednak początkowo miał problemy z panowaniem nad uczuciami spotęgowane tym, że procesor wtopił się w jego sieć neuronową. Data poradził sobie z tymi trudnościami i aktualnie może włączać i wyłączać procesor wedle potrzeby. Łącząc swoje zainteresowanie prokreacją z zaawansowanymi studiami nad procesorem pozytonowym, w 2366 roku Data zbudował „córkę”, którą nazwał Lal. Gwiezdna Flota zakwestionowała jego prawa do opieki nad nią. Lal nie była w stanie uporać się z ładunkiem emocjonalnym i „zmarła” pomimo intensywnych wysiłków podejmowanych w celu ocalenia jej życia.

Poza romantycznym zbliżeniem z nieżyjącą już porucznik Natashą Yar, które nastąpiło pod wpływem wirusa Tsiolkowsky'ego w 2364 roku, Data spotykał się z kolonistką Adrian MacKenzie z Tau Cygna oraz z porucznik Jenną D'Sorą. Do dziś przechowuje mały hologram Tashy obok pamiątek z wypraw do holodecku i sonetów Szekspira otrzymanych w prezencie od kapitana Picarda.

Do zainteresowań komandora Daty zaliczyć należy fascynację powieściami kryminalnymi Arthura Conana Doyle’a, muzykę klasyczną, taniec i sztuki teatralne. Próbował szczęścia w malarstwie, stwierdził jednak, że ze względu na rozległą wiedzę teoretyczną o wszystkich stylach malarskich nie jest w stanie uwiecznić żadnej cząstki swojej osobowości na płótnie. Gra dobrze w pokera, blackjacka i na tyle dobrze opanował trójwymiarowe szachy Strategema, że zremisował w pojedynku z mistrzem tej gry - Sirną Kolraminem.

Będąc jedynym androidem we Flocie Gwiezdnej Federacji zdawał sobie sprawę z niechęci przyjmowania rozkazów przez istoty organiczne z rąk „sztucznego” człowieka. Było to jednym z powodów, dla którego wybrał służbę w sekcji operacyjnej. Po raz pierwszy otrzymał dowództwo w 2368 roku. Jako p.o. kapitana dowodził U.S.S. „Sutherland” podczas blokady granic Imperium Romulańskiego, usiłującego wmieszać się w konflikt między Klingonami. W 2364 roku komandor por. Data jako pierwszy stworzył skuteczną obronę przeciw taktyce znanej jako Manewr Picarda.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]