Start-up

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Start-up – przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Przedsiębiorstwa te mają zwykle krótką historię, są w fazie rozwojowej i aktywnie poszukują nowych rynków[1].

Przedsiębiorstwa start-up powstać mogą w dowolnej branży, jednak najczęściej związane są z nowymi technologiami. Do ich cech charakterystycznych zalicza się:

  • niskie koszty rozpoczęcia działalności,
  • wyższe niż w przypadku "standardowych" przedsięwzięć ryzyko,
  • potencjalnie wyższy w stosunku do "standardowych" przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

Jedną z metod finansowania projektów rozpoczynanych jako start-up jest korzystanie z funduszy venture capital lub z pomocy aniołów biznesu. Momentem, w którym przedsiębiorstwo przestaje być uważane za start-up może być osiągnięcie zysku, fuzja lub przejęcie.

Termin ten stał się popularny podczas bańki internetowej, kiedy powstawało dużo przedsiębiorstw tego typu (nazywanych dotcomami). W tym okresie aktywność start-upów szczególnie widoczna była w Dolinie Krzemowej.

Nazwa ta stosowana jest też na określenie nowo powstałych przedsiębiorstw działających w Internecie w postaci stron opartych na technologii Web 2.0, często tworzonych w ramach młodych przedsiębiorstw.

Przykładami projektów rozpoczynających jako start-up są m.in. Google, Facebook czy Nasza Klasa.

Od 2010 r. odbywa się w Warszawie coroczna edycja programu Startup Weekend Warsaw, którego celem jest promocja projektów uczestników z całej Polski[2].

Przypisy

  1. steveblank.com
  2. Startup Weekend Warsaw w PRNews (Dostęp: 2011-11-24)