Przejdź do zawartości

Staw Słupicki Duży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Słupicki Duży
Staw Słupicki Stary
Ilustracja
Widok od południa (czatownia Pod rdzawoszyim)
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

47 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

staw rybny

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Słupicki Duży”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Słupicki Duży”
Położenie na mapie powiatu milickiego
Mapa konturowa powiatu milickiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Słupicki Duży”
Położenie na mapie gminy Milicz
Mapa konturowa gminy Milicz, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Słupicki Duży”
Ziemia51°32′11″N 17°19′11″E/51,536389 17,319722

Staw Słupicki Duży (także: Staw Słupicki Stary) – staw rybny w gminie Milicz, położony w obrębie rezerwatu przyrody Stawy Milickie (zachodnia część kompleksu Stawno), pomiędzy Sławoszowicami a Rudą Milicką[1].

Widok ogólny

Staw (jeden ze starszych akwenów kompleksu Stawno) o narysie trójkątnym ma powierzchnię 47 ha. Zaznaczany jest już na mapach z XVIII wieku. Na lęgową faunę ptaków akwenu składa się większość podstawowych gatunków stawowych z terenu doliny Baryczy: gęsi gęgawy, krzyżówki, krakwy, czernice, głowienki długodziobe, podgorzałki zwyczajne, perkozy dwuczube, rdzawoszyje i perkozki, łyski, kokoszki i wodniki zwyczajne. Jako przelotne zobaczyć tu można: nurogęsi, czaple białe i bociany czarne (przy niskich stanach wód). Spotkać można także siewkowe (m.in. bekasy kszyki i brodźce śniade). Do najciekawszych gatunków zaobserwowanych na tym stawie należą uhla oraz siwerniak[2].

Południowym skrajem zbiornika przebiega droga gminna z Milicza do Rudy Milickiej, przy której, nad stawem, wybudowano drewnianą czatownię Pod rdzawoszyim do obserwacji ptaków. Przy południowym brzegu i nad kanałem zasilającym latem, oprócz turzyc, pojawia się strzałka wodna. Rosną tu też manna mielec i pałka wąskolistna. Obok czatowni przebiega też ścieżka dydaktyczna dla miłośników ptaków. W lesie na południe od stawu rosną pomnikowe dęby. Staw, przez groblę, sąsiaduje ze Stawem Słupickim Małym (Nowym)[3][4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, mapa turystyczna, Daunpol, Warszawa, 2013, ISBN 978-83-7475-875-8
  2. Barycz.pl
  3. tablica informacyjna in situ
  4. tablica informacyjna w Rudzie Milickiej