Stewia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stewia
Ilustracja
Stevia rebaudiana
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd astrowce
Rodzina astrowate
Podrodzina Asteroideae
Rodzaj stewia
Nazwa systematyczna
Stevia Cavanilles
Icon. 4: 32. Sep-Dec 1797[1]
Typ nomenklatoryczny
S. salicifolia Cavanilles[1]
Synonimy

Xetoligus Rafinesque[1]

Stewia, skupnia[2] (Stevia) – rodzaj z rodziny astrowatych obejmujący ok. 240 gatunków. Rośliny te występują w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej sięgając na północy po Meksyk i Stany Zjednoczone. Naukowa nazwa rodzaju upamiętnia Pedro Jaime Esteve (zwanego Steviusem) – botanika i medyka z Walencji, zm. 1556[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj należy do plemienia Eupatorieae Cass., nadplemienia Helianthodae i podrodziny Asteroideae w obrębie rodziny astrowatych (Asteraceae)[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju należą rośliny jednoroczne, byliny, półkrzewy i krzewy osiągające zwykle ok. 50–120 cm wysokości. Pęd jest wzniesiony i zwykle rozgałęziony. Liście ułożone w większości naprzeciwlegle lub skrętolegle, ogonkowe lub siedzące. Blaszka liściowa 1- lub 3-żyłkowa, kształtu od równowąskiego, przez lancetowate do jajowatego i trójkątnego, całobrzega do piłkowanej, gładka lub naga. Kwiaty skupione w dyskowate koszyczki luźne do gęstych. Korona kwiatów purpurowa do różowej, rzadziej biała, kształtu dzwonkowatego[3].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Stevia rebaudiana jest rozpowszechniona w uprawie i wykorzystywana jako źródło stewiozydów i do słodzenia potraw i napojów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Nominum Genericorum (ING) (ang.). Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2011-09-14].
  2. Nazwy polskie rodzaju według: Józef Rostafiński: Słownik polskich imion rodzajów oraz wyższych skupień roślin. Kraków: Akademia Umiejętności, 1900, s. 493. (pol.)
  3. a b Guy L. Nesom: Stevia (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-09-14].
  4. Panero, J. L., V. A. Funk. 2008. The value of sampling anomalous taxa in phylogenetic studies: major clades of the Asteraceae revealed. Mol. Phylogenet. Evol. 47: 757-782