Strefa płatnego parkowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowy parkomat stosowany w Warszawie

Strefa płatnego parkowania – obszar miasta, w którym może istnieć obowiązek płacenia za miejsca parkingowe.

W Europie kierowcy w specjalnych parkomatach mogą kupić bilety, które umieszczają za szybą. W Stanach Zjednoczonych standardem są parkometry przy każdym miejscu parkingowym. Bilety można wykupić na różny okres: od 10 (czasem na 15 lub 20) minut do całego dnia. Często spotykane są też abonamenty wykupywane na tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, kwartał, półrocze lub rok, upoważniające do stania w strefie bez dodatkowych opłat[1]. W niektórych miastach można płacić też za pomocą telefonu komórkowego[2][3].

Często osobom niepełnosprawnym, inwalidom wojennym, osobom represjonowanym czy zasłużonym dla danego miasta przyznaje się bezpłatne abonamenty[4]. Osoby mieszkające przy ulicy, na której obowiązuje SPP, zazwyczaj płacą mniejsze stawki za parkowanie[4][5].

Wysokość rocznych abonamentów w strefie płatnego parkowania w wybranych miastach w Polsce

Strefy płatnego parkowania w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Znak informacyjny D-44 oznaczający wjazd do strefy, w której za postój pojazdu jest pobierana opłata

W Polsce strefy płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej[6]. Miejsca do parkowania zazwyczaj nie są strzeżone.

Strefa płatnego parkowania na wjazdach powinna być oznaczona znakami D-44 – "Strefa parkowania", a na wyjazdach znakami D-45 – "Koniec strefy parkowania"[7]. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej „w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi (…) oraz znakami poziomymi”[8]. Obowiązek płacenia w Polsce zgodnie z wyrokiem NSA dotyczy jedynie stanowisk, które są tak oznakowane[9].

W niektórych miastach (np. w Krakowie[10], Sopocie[11], Szczecinie, Opolu, Chorzowie[12] czy Poznaniu[13]) strefa podzielona może być na kilka podstref[2], np. A, B, C[1][14], i w każdej podstrefie mogą być inne opłaty parkingowe[1].

Opłata za postój w strefie płatnego parkowania w Polsce może być wymagana w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych[15].

Strefy płatnego parkowania spotykają się z oporem społeczeństwa. Powstają organizacje żądające ograniczenia stref jak "Nowa Bydgoszcz". Przeciwnicy stref protestują także na portalach społecznościowych[16]. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że często ograniczają one lub zabierają zyski – ich zdaniem klienci coraz częściej wybierają centra handlowe z bezpłatnym parkingiem zamiast kupować na znanych ulicach z płatnym parkingiem[17][18].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Strefa Płatnego Parkowania - Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin
 2. a b Strefa płatnego parkowania
 3. www.sppgdynia.pl - Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni
 4. a b Strefa Płatnego Parkowania - ulgi i przywileje - Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin
 5. Parkowanie w Warszawie
 6. Art. 13b ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 470)
 7. Urząd Miasta Świnoujście
 8. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 23 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1326)
 9. NSA o strefach płatnego parkowania: Opłata za postój tylko w wyznaczonych miejscach - Prawo i wymiar sprawiedliwości - GazetaPrawna.pl - wiadomości, notowania, kursy, praca, e..., prawo.gazetaprawna.pl [dostęp 2017-11-26].
 10. STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA w Krakowie. [dostęp 1 marca 2014].
 11. ZDiZ Sopot
 12. Strefa Płatnego Parkowania. W: Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie [on-line]. mzuim.chorzow.eu. [dostęp 2015-07-20].
 13. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu » Strefa parkowania
 14. http://www.zditm.szczecin.pl/img/spp_mapa.gif
 15. [https://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/308059912-Nie-mozna-pobierac-oplat-za-parkowanie-w-soboty---NSA.html Nie mo�na pobiera� op�at za parkowanie w soboty - NSA], www.rp.pl [dostęp 2018-12-15] (pol.).
 16. NIE-dla strefy platnego parkowania w Płocku - Home [dostęp 2017-11-26].
 17. "Nie" dla Strefy Płatnego Parkowania w Bydgoszczy - Kujawsko-Pomorskie [dostęp 2017-11-26].
 18. Wysokie oceny warszawskich centrów handlowych. Klienci spędzają w nich coraz więcej czasu - Wysokie oceny warszawskich centrów handlowych. Klienci spędzają w nich coraz więcej..., gfk.netpr.pl [dostęp 2017-11-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • J. Wilk, Sposób poboru opłaty (jednorazowej) za parkowanie w strefie płatnego parkowania – granice regulacji aktu prawa miejscowego, Nowe Zeszyty Samorządowe 2012, Nr 4, s. 9–22.