Studnia miejska w Kłodzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Studnia miejska w Kłodzku
Symbol zabytku nr rej. 1298/B/05 z 24.09.2005
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kłodzko

Adres

pl. Bolesława Chrobrego

Styl architektoniczny

barok

Ukończenie budowy

przełom XVII i XVIII wieku

Położenie na mapie Kłodzka
Mapa konturowa Kłodzka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Studnia miejska w Kłodzku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Studnia miejska w Kłodzku”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Studnia miejska w Kłodzku”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Studnia miejska w Kłodzku”
Ziemia50°26′19,87″N 16°39′18,09″E/50,438853 16,655025

Studnia miejska w Kłodzku – pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, umiejscowiona na kłodzkim rynku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą studnię zainstalowano w tym miejscu w połowie XVI wieku[1]. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne źródła ikonograficzne lub jej opisy. Jak większość miejskich studni z tego okresu, przypuszczalnie miała formę późnogotycką lub gotycko - renesansową. Obecna pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku[1]. Podczas przebudowy ratusza w 1890 roku została gruntownie wyremontowana[2].

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 24 listopada 2005 roku studnia została wpisana do rejestru zabytków ruchomych[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Studnia jest umiejscowiona na pl. Bolesława Chrobrego, pomiędzy wschodnią ścianą ratusza a wschodnią pierzeją rynku. Cysterna jest kwadratowa, z czterema półkolistymi apsydkami[1]. Pośrodku wznosi się duża koncha, wsparta na postumencie z czterech delfinich ogonów. Nad konchą wznosi się figura stojącego czeskiego lwa, wspierającego się przednimi łapami na tarczy herbowej. Lew ma na głowie koronę w kształcie kielicha[1]. W pyskach delfinów w dolnej części postumentu, w koronie na głowie lwa oraz w jego pysku zainstalowano wodotryski. Na brzegach konchy są wykonane cztery otwory przelewowe, którymi woda wytryskująca z korony na głowie lwa oraz z jego pyska, po wypełnieniu naczynia, spływa następnie do cysterny. Całość jest doskonale skomponowana i wyrzeźbiona z dużym kunsztem; studnia to wysokiej klasy zabytek i piękny akcent tej części kłodzkiego rynku[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970, s. 117 i 118.
  2. Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994, s. 237. ISBN 83-85773-06-1.
  3. Informacja uzyskana z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]