Przejdź do zawartości

Superpuchar Interkontynentalny w piłce nożnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Superpuchar Interkontynentalny (znany również pod nazwą Supercopa de Campeones Intercontinentales lub Intercontinental Supercup lub Recopa Intercontinental) - mecz piłkarski, w którym corocznie spotykali się ze sobą zwycięzcy Pucharu Interkontynentalnego z Europy i Ameryki Południowej.

Odbyły się tylko dwa turnieje, w sezonie 1968/1969 (podano rok, w którym odbyły się pierwsze mecze, aby odróżnić od drugiej edycji) oraz w 1969 roku. W pierwszej edycji została przeprowadzona seria spotkań między zdobywcami Pucharu Interkontynentalnego w różnych latach z Ameryki Południowej i planowany mecz w europejskiej strefie pomiędzy Interem Mediolan i Realem Madryt. Ponieważ hiszpański klub odmówił udziału w turnieju Inter automatycznie zakwalifikował się do finału Superpucharu. W drugiej edycji mecze odbywały się tylko w Ameryce Południowej i po tym turniej przestał istnieć.

W 1968 roku w strefie Ameryki Południowej o wyjście do finału walczyły trzy kluby - CA Peñarol, Racing Club de Avellaneda oraz Santos FC, w drugiej edycji dołączył do nich zdobywca Pucharu Interkontynentalnego w 1968 roku - Estudiantes de La Plata.

Ten trofeum przez wiele lat był zapomniany, dopiero w 2005 roku CONMEBOL przysłuchał się do próśb klubów zwycięzców Superpucharu i postanowił wliczać wyniki tego turnieju przy obliczeniu rankingu najlepszych klubów południowoamerykańskich. Od 2011 roku zmienił się system klasyfikacji klubów, według którego brane pod uwagę tylko wyniki z ostatnich 5 lat. Jednak to nie miało wpływu na decyzję o kontynuowaniu akceptacji przez CONMEBOL jako jednego z ich oficjalnych turniejów.

Mecze o Superpuchar Interkontynentalny (1968-1969)[edytuj | edytuj kod]

Rok Zdobywca Wicemistrz 3 miejsce 4 miejsce Zrezygnowali
1968
Szczegóły
Brazylia
Santos FC
Włochy
Internazionale
Urugwaj
Peñarol
Argentyna
Racing

Real Madryt
1969
Szczegóły
Urugwaj
Peñarol
Argentyna
Racing
Argentyna
Estudiantes
Brazylia
Santos FC
Real Madryt
Włochy Internazionale

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]