Sykstus Estko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sykstus Teodor Ludwik Estko
generał brygady
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1776
Brześć nad Bugiem
Data i miejsce śmierci 18 października 1813
Bitwa pod Lipskiem
Przebieg służby
Lata służby 1791 - 1813
Siły zbrojne Legiony Polskie we Włoszech
Główne wojny i bitwy insurekcja kościuszkowska, Wojny napoleońskie
Sykstus Teodor Ludwik Estko
Herb
Estken
Rodzina Estkowie
Ojciec Piotr Estko
Matka Anna Barbara Kościuszko
Żona

Wiktoria La Figuera

Sykstus Teodor Ludwik Estko herbu Estken - (ur. 4 marca 1776 w Brześciu nad Bugiem, zginął 18 października 1813 w bitwie pod Lipskiem) – polski dowódca wojskowy, generał brygady armii Księstwa Warszawskiego, generał armii francuskiej. Członek loży wolnomularskiej L'Union we Włoszech.[1]

Był synem Piotra Estko stolnika smoleńskiego, siostrzeńcem Tadeusza Kościuszki. Po śmierci ojca w 1787 wraz z braćmi Stanisławem i Tadeuszem został skierowany do służby wojskowej. Od 1791 roku jako elew w Korpusie Inżynieryjnym Koronnym w Warszawie. Walczył w powstaniu 1794 roku. Potem przedostał się do Francji i z pomocą wuja od 1797 roku służył w Legionach Polskich we Włoszech. Uczestnik wszystkich kampanii. Odznaczył się pod Cortoną, bronił Mantui. W bitwie nad rzeką Trebią dostał się do niewoli austriackiej. Po rozwiązaniu Legionów wszedł do służby włoskiej, później przeniósł się do francuskiej i walczył na różnych frontach. Jako dowódca 3 pułku Legii Polsko-Włoskiej wyróżnił się podczas interwencji w Hiszpanii, zwłaszcza w bojach pod Saragossą. W 1812 roku dowódca 4 pułku jazdy dozorował przeprawę przez Bug, zabezpieczając armię Napoleona przed atakiem rosyjskim z Ukrainy.

Generał z 1812 roku na stanowisku dowódcy Brygady Jazdy w kampanii saskiej. Ciężko ranny w udo strzaskane kulą armatnią 18 października w bitwie pod Lipskiem zakończył życie w rosyjskim ambulansie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

H. P Kosk, Generalicja polska t. 1 wyd.: Oficyna Wydawnicza "Ajaks" Pruszków 1998

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Mościcki, Z dziejów masonerii w Legiach polsko-włoskich (1805 r.), w: Kwartalnik Historyczny, t. LII 1938, z. 1, s. 37.