Synagoga chasydów z Bobowej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Ilustracja
Widok z pl. Nowego
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
ul. Estery 12
Budulec murowana
Data budowy 1871
Data likwidacji II wojna światowa
Tradycja ortodoksyjna
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Dom modlitwy chasydów z Bobowej
Ziemia50°03′06,7″N 19°56′43,7″E/50,051861 19,945472

Synagoga chasydów z Bobowej – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, na piętrze kamienicy przy ulicy Estery 12.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga założona w 1871 roku, przez chasydów z Bobowej, zwolenników cadyków z rodu Halberstamów. Obok sali modlitw mieściła się również szkoła talmudyczna. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę.

Po zakończeniu wojny w budynku synagogi mieściła się pracownia stolarska, a następnie mieszkania. W 1996 roku gmina Kraków przekazała budynek Stowarzyszeniu Wspólnota Brata Alberta, które urządziło w nim noclegownię dla bezdomnych oraz charytatywną stołówkę, wydającą dziennie ponad 200 posiłków osobom biednym, dzieciom i bezdomnym.

Do dnia dzisiejszego nic się nie zachowało z pierwotnego wyposażenia synagogi, które by mogły wskazywać na jej pierwotny charakter.

Spór o odzyskanie synagogi[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku, na mocy na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego synagoga została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Mimo zwrotu budynku gminie żydowskiej, nadal działa w nim noclegownia i stołówka Stowarzyszenia Wspólnota Brata Alberta. Taki stan rzeczy bardzo nie podoba się gminie, która nie może użytkować budynku już od kilku lat. W 2004 roku sprawa toczyła się w sądzie.

Rozwiązaniem sytuacji, na które liczy gmina żydowska, jest znalezienie przez Urząd Miasta Krakowa lokalu zastępczego dla wspólnoty. Do dnia dzisiejszego tego nie uczyniono.

Galeria[edytuj | edytuj kod]