Synagoga chasydów z Bobowej w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom modlitwy
chasydów z Bobowej
Synagoga Chaima Halberstama
Obiekt zabytkowy nr rej. 1288 Gminna ewidencja zabytków – Kraków[1]
Ilustracja
Widok z pl. Nowego (rok 2021)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Estery 12

Budulec

murowana

Architekt

Jacek Matusiński

Data budowy

1871

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom modlitwychasydów z BobowejSynagoga Chaima Halberstama”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dom modlitwychasydów z BobowejSynagoga Chaima Halberstama”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dom modlitwychasydów z BobowejSynagoga Chaima Halberstama”
Ziemia50°03′06,7″N 19°56′43,7″E/50,051861 19,945472

Synagoga chasydów z Bobowej – dawna synagoga, która znajdowała się w Krakowie, na piętrze kamienicy przy ulicy Estery 12, na Kazimierzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga założona w 1871 roku, przez chasydów z Bobowej, zwolenników cadyków z rodu Halberstamów. Obok sali modlitw mieściła się również szkoła talmudyczna. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę.

Po zakończeniu wojny w budynku synagogi mieściła się pracownia stolarska, a następnie mieszkania. W 1996 roku gmina Kraków przekazała budynek Stowarzyszeniu Wspólnota Brata Alberta, które urządziło w nim noclegownię dla bezdomnych oraz charytatywną stołówkę, wydającą dziennie ponad 200 posiłków osobom biednym, dzieciom i bezdomnym.

Do dnia dzisiejszego nic się nie zachowało z pierwotnego wyposażenia synagogi, które by mogły wskazywać na jej pierwotny charakter.

Spór o odzyskanie synagogi[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku, na mocy na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego synagoga została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Mimo zwrotu budynku gminie żydowskiej, nadal działa w nim noclegownia i stołówka Stowarzyszenia Wspólnota Brata Alberta. Taki stan rzeczy bardzo nie podoba się gminie, która nie może użytkować budynku już od kilku lat. W 2004 roku sprawa toczyła się w sądzie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 2021-09-18].