Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Południowej Afryce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Status prawny osób LGBT i sytuacja społeczna osób i grup LGBT w Republice Południowej Afryki.

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne w Republice Południowej Afryki zostały zdepenalizowane 9 października 1998 roku, kiedy Sąd Konstytucyjny tego kraju orzekł, że prawo zakazujące aktywności seksualnej pomiędzy mężczyznami jest niezgodne z konstytucją[1]. Od 1 stycznia 2008 roku wiek osób legalnie dopuszczających się stosunków hetero- i homoseksualnych został zrównany i wynosi 16 lat[2].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Od 1996 roku orientacja seksualna jest jedną z kategorii chronionych przed dyskryminacją w konstytucji kraju[3]. RPA jest pierwszym krajem na świecie, który zawarł taki przepis w swojej konstytucji. Przepisy chroniące przed dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej w miejscu pracy pojawiły się w prawodawstwie państwa w 1998 roku, a w pozostałych kategoriach życia w 2001 roku[4].

Od 1996 roku geje, lesbijki i biseksualiści nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej[5].

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 roku małżeństwa osób tej samej płci są w RPA legalne. Kraj ten był piątym na świecie państwem i pierwszym w Afryce, które zalegalizowało małżeństwa homoseksualne[6][7][8]. Ustawa je legalizująca została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 14 listopada 2006 roku[9][10][11]. 28 listopada 2006 roku ustawa została przyjęta przez Narodową Radę Prowincji[12]. 30 listopada 2006 podpis pod ustawą złożyła wiceprezydent Phumzile Mlambo-Ngcuka. Nowe prawo weszło w życie tego samego dnia[13].

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Republika Południowej Afryki uważana jest za kraj tolerancyjny wobec mniejszości seksualnych, w którym osoby homoseksualne mogą liczyć na wsparcie nawet ze strony religijnych przywódców, takich jak arcybiskup Desmond Tutu[14]. Mimo tego kraj nie jest wolny od homofobii. Częste są tam przypadki gwałtu na homoseksualnych kobietach. W zamierzeniu sprawców mają one wyleczyć je z homoseksualizmu[15].

Każdego roku w Johannesburgu i Kapsztadzie odbywają się parady równości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.