Szczuczarz (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczuczarz
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Szczuczarz

Morfometria
Powierzchnia

1,491 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3,02 km
1,7 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


6,3 m
17,4 m

Położenie na mapie gminy Człopa
Mapa konturowa gminy Człopa, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczuczarz”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczuczarz”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczuczarz”
Położenie na mapie powiatu wałeckiego
Mapa konturowa powiatu wałeckiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szczuczarz”
Ziemia53°03′12″N 16°00′58″E/53,053333 16,016111

Szczuczarz (Zamieć) – jezioro położone niedaleko miejscowości Szczuczarz w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Człopa, tuż przy drodze krajowej nr 22, na południowy zachód od Człopy.

Powierzchnia ogólna zbiornika wynosi 149,13 ha, w tym lustra wody 136,13 ha; długość 3025 m, szerokość maksymalna 1750 m, zaś średnia 500 m, długość obrzeża 10625 m, głębokość maksymalna 17,4 m, zaś średnia 6,3 m. Jezioro swym kształtem przypomina monstrualnej wielkości ptaka z rozłożonymi do lotu skrzydłami.

Jego linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, nieregularna. Największa szerokość „skrzydła” znajduje się w części północno-zachodniej, wydłużenie zaś w południowo-wschodniej. Cały zaś akwen położony jest w kierunku północno-południowym. Teren wokół jeziora jest zalesiony drzewami liściastymi i iglastymi. Drzewa i krzewy miejscami wdzierają się w toń wody, tworząc maleńkie półwysepki i wysepki.

Roślinność wodna jest słabo rozwinięta. Reprezentują ją: trzcina pospolita, sitowie, skrzyp, moczarka kanadyjska, grążel żółty i grzybień biały. Dno zbiornika jest głównie twarde: piaszczyste oraz piaszczysto-żwirowe i bardzo urozmaicone. Na całym akwenie dość licznie występują podwodne górki i półki. Jest też duża, o powierzchni 1 ha, niezagospodarowana wyspa porośnięta lasem.

Jezioro odwadnia niewielki ciek, poprzez który Szczuczarz łączy się z jeziorem Przesieki II. Przy odpływie wykształciło się trzęsawisko.

Pod względem rybackim jezioro zakwalifikowano do typu leszczowego. Występują tam m.in.: sielawa, węgorz, szczupak, leszcz, płoć. W zacisznych zatoczkach można trafić na okazy karpi i linów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z zatoczek jeziora z pomostem do wędkowania