Droga krajowa nr 22 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 22.
DK22
Początek drogi Granica państwa Kostrzyn nad Odrą
Koniec drogi Przejście graniczne Grzechotki
Długość 460 km
Województwa warmińsko-mazurskie,
pomorskie,
wielkopolskie,
zachodniopomorskie,
lubuskie
Mapa
Mapa DK22
Zdjęcie
Droga nr 22 w Piecach (woj. pomorskie)
Droga nr 22 w Piecach (woj. pomorskie)

Droga krajowa nr 22droga krajowa klasy GP oraz klasy S[1] o długości około 460 km prowadząca od przejścia granicznego polsko-rosyjskiego w Grzechotkach do granicy polsko-niemieckiej w Kostrzynie. Przebiega przez województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fragment drogi nr 22 jest częścią dawnej autostrady mającej łączyć Berlin z Kaliningradem, zwanej potocznie „Berlinką”. W latach 19361938 wybudowano tę autostradę na odcinkach Berlin – Szczecin (czteropasową) oraz ElblągKrólewiec (dwupasową). W celu połączenia miast musiano wybudować także odcinek ze Szczecina do Elbląga. Utrudniał to jednak Niemcom fakt, że odcinek ten miał poprowadzić przez Polskę (tzw. korytarz gdański), co stało się jednym z drugorzędnych powodów zajęcia przez Niemcy Pomorza Gdańskiego we wrześniu 1939.

W wyniku działań wojennych większość obiektów mostowych na tych drogach została zniszczona. Część mostów została tuż po wojnie odbudowana, natomiast w związku z brakiem przejścia granicznego w Grzechotkach nie odbudowano drogi od Wielewa do Grzechotek. Ten fragment drogi od węzłaElbląg-Wschód” z drogą nr 7 do Grzechotek został przebudowywany do klasy drogi ekspresowej S22 i oddany do użytku 24 września 2008 roku. Trzeba, dla wyjaśnienia, jednak powiedzieć, że droga krajowa numer 22 od Kostrzyna nad Odrą do Gorzowa (czyli obecna DW 132) oraz kolejne odcinki DK 22 to pierwotna trasa Berlinki jako drogi jednojezdniowej „równoległej”, czyli jakby zapasowej dla Berlinki autostradowej.

Warto zauważyć, że na sporym odcinku: ChojniceCzarlinGnojewo, droga została zbudowana przez Niemców z płyt betonowych, z wydzielonym poboczem (roboty wykonano przez jeńców wojennych i robotników zatrudnionych przez niemieckie władze okupacyjne). Szerokość jezdni z poboczem na tym odcinku wynosi 10 metrów. Niemcy planowali poszerzenie tej drogi na całej długości po wygranej wojnie w latach pięćdziesiątych XX wieku. Droga ta (odcinek na terenie Trzeciej Rzeszy) przed wojną miała nazwę Reichsstraße 1 (R 1). Do tej pory główna droga krajowa z Berlina do Kostrzyna nad Odrą jest to Bundesstraße 1 (B 1). Świadczy to o tym, jak ważną była ta droga skoro była numerem jeden w całej Rzeszy. Wystarczy spojrzeć na mapy i widać, że niemal po linii prostej prowadzi do Królewca z Berlina. Jako pozostałość po planach poszerzenia tejże trasy przez niemieckich drogowców zachował się do dziś asymetryczny kształt korony (nasypu) drogi na sporych odcinkach. Od Człuchowa poprzez Jastrowie, okolice Wałcza aż do Gorzowa wyraźnie widać, że po południowej stronie jezdni pobocze jest bardzo szerokie (trawiasto-gruntowe), o szerokości około 3 metrów, a od strony północnej jest sporo węższe – ma około 1-1,5 metra. Na odcinkach, gdzie wzdłuż drogi istnieją aleje zabytkowych drzew, sadzonych w trakcie budowy drogi, także jest widoczna przestrzeń pozostawiona na ewentualne poszerzenie drogi.

28 listopada 2008 roku w ciągu drogi nr 22 została oddana do użytku 14-kilometrowa obwodnica Chojnic. Prace nad obwodnicą trwały ponad 2 lata. Obwodnica posiada 2 węzły komunikacyjne (Chojnaty i Lipienice). Trasa została podzielona na trzy odcinki:

  • Nieżywięć – Chojnaty, jedna jezdnia o szerokości 7 metrów, 2 pasy ruchu po 3,5 metra szerokości, pobocza utwardzone szerokości 1,50 m
  • Chojnaty – Lipienice, odcinek dwujezdniowy, każda jezdnia o szerokości 7 metrów, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z bitumicznymi poboczami szerokości 2 m, pas dzielący szerokości 4,5 m
  • Lipienice – Pawłowo, odcinek jednojezdniowy o trzech pasach ruchu, każdy pas ruchu o szerokości 3,5 m (dwa pasy ruchu w kierunku Chojnic, jeden w kierunku Starogardu Gd.)

W latach 20062007 dokonano naprawy nawierzchni drogi w granicach miasta Starogard Gdański oraz wykonano (GDDKiA) poszerzenie 12-kilometrowego odcinka drogi na odcinku od granicy województw pomorskiego i wielkopolskiego do miejscowości Podgaje, umocniono i poszerzono z 5,7 do 7 metrów jezdnię, umocniono i wyrównano pobocza. Przebudowano także i oświetlono skrzyżowanie przy miejscowości Chwalimie. Na tym skrzyżowaniu przechodzi przez drogę 22 szlak rowerowy Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. W roku 2007 w ciągu 3 miesięcy przebudowano fragment tejże drogi na odcinku: Człuchów – Chrząstowo (8 kilometrów), jest to kolejny odcinek, który poszerzono do 7 metrów jezdni, a pobocza zostały wzmocnione i wyregulowane, nie jako pobocza bitumiczne, ale jest możliwy na nich lokalny ruch pojazdów wolnobieżnych.

Władze województwa pomorskiego wyraziły zamiar poszerzenia jezdni tej ważnej i historycznej drogi do 7 metrów na całym pozostałym odcinku w granicach tego województwa[2]. Od roku 2010 cały odcinek w woj. pomorskim jest już szerokości 7 metrów (jezdnia) i obustronnie są umocnione 1,5-metrowe pobocza. W małej osadzie Buszkowo (przy granicy z woj. wielkopolskim) tuż po zmodernizowaniu tego odcinka drogi uruchomiono stację pomiarową drogową, która zaopatrzona jest też w kamery „obserwujące” ruch drogowy na Berlince. Pomiary stacja wykonuje automatycznie: temperatury drogi i powietrza oraz natężenia ruchu w konkretnych odstępach czasowych. Stacja ta wyposażona jest w dużą tablicę świetlną, tak zwany znak drogowy o zmiennej treści.

Dawna numeracja[edytuj | edytuj kod]

Przed 2000 rokiem droga posiadała nr 22 tylko na odcinku Kostrzyn nad OdrąCzarlin. Do Gorzowa Wielkopolskiego szła śladem obecnej drogi wojewódzkiej nr 132. Odcinek Czarlin – Elbląg miał numer 50, a odcinek Elbląg – Chruściel (w tym droga krajowa nr 54) miała nr 508. Odcinek Chruściel – Grzechotki był zamknięty dla ruchu.

Droga ekspresowa S22[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Droga ekspresowa S22 (Polska).

Na odcinku Grzechotki (Przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo II z obwodem kaliningradzkim) – Elbląg droga posiada status drogi ekspresowej.

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

Droga krajowa nr 22 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi[3]:

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
DK22 10ton.svg do 10 ton

W latach 2020–2022 planowana jest przebudowa drogi na odcinku ChojniceCzersk, w celu dostosowania jej nośności do ruchu ciężkiego o nacisku 11,5 t/oś[4][5]. Do 2025 ma zostać zbudowana obwodnica Starogardu Gdańskiego, która ma przebiegać na odcinku Sucumin-Starogard Gdański. Ma przez nią przebiegać droga krajowa nr 22.

Ważniejsze miejscowości leżące przy trasie 22[edytuj | edytuj kod]

Rondo Gdańskie w Gorzowie Wlkp.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  2. Inwestycje GDDKiA Oddziału w Gdańsku w latach 2000–2007 (pol.). [dostęp 2009-10-20].
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 13 maja 2015 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2015 r. poz. 802).
  4. Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji kolejne zadania na sieci dróg krajowych (pol.). mi.gov.pl, 2018-04-27. [dostęp 2018-05-01].
  5. Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Chojnice – Czersk (pol.). chojnice.com, 2018-05-01. [dostęp 2018-05-01].