Szkarłatna litera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkarłatna litera pędzla Hugues’a Merle’a przedstawia Hester Prynne i Pearl.

Szkarłatna litera (The Scarlet Letter) – najsłynniejsza powieść amerykańskiego pisarza Nathaniela Hawthorne’a z 1850 r., nazywana pierwszą wielką amerykańską powieścią psychologiczną[1] oraz gotyckim romansem. Tłem utworu jest życie w purytańskiej społeczności Nowej Anglii XVII wieku, jej głównym tematem zaś – problem winy i kary, grzechu oraz religijności stanowiącej prawo.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rzecz dziejąca się w latach 1642–1649 opowiada historię Hester Prynne(inne języki) – młodej mężatki przybyłej do Bostonu w czasach kolonizacji Nowego Świata. Podczas oczekiwania na przybycie męża do tej niewielkiej jeszcze wówczas osady zakochuje się i rodzi nieślubną córeczkę Pearl. W wyniku tej niewierności zostaje publicznie napiętnowana i odsunięta na margines społeczeństwa. Przez kolejne lata stara się odkupić swój grzech, poświęcając się opiece nad córką oraz nad potrzebującymi, a jednocześnie uchronić od zguby kochanka, którego tożsamości zaczyna domyślać się zdradzony mąż Hester, Roger Chillingworth.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytułową szkarłatną literą jest znak hańby wyszyty na ubraniu głównej bohaterki ku przestrodze społeczeństwa i ostracyzmowi jednostek zagrażających moralności tłumu. Najprawdopodobniej zwyczaj ten był autentycznie obecny w purytańskich społecznościach. Znakiem hańby jest tu szkarłatne duże A, pochodne od słowa adultery, czyli „cudzołóstwo” w języku angielskim.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N.Hawthorne, Szkarłatna litera, Wrocław 1994, notatka na okładce.
  2. Marcin Pietrzyk: FOTO: Polski plakat "Łatwej dziewczyny". Filmweb, 2010-10-21. [dostęp 2019-09-08]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]