Szninkiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szninkiel
Le grand pouvoir du Chninkel
Scenariusz Jean Van Hamme
Rysunki Grzegorz Rosiński
Kraj wydania  Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1986
Tematyka fantasy
Tomów 1
Data pierwszego wydania polskiego 1988
Pierwszy wydawca polski Orbita

Szninkiel (fr. Le grand pouvoir du Chninkel[1], dosłownie: Wielka moc Szninkla) – powieść graficzna z gatunku fantasy, której autorami są Jean Van Hamme (scenariusz) i Grzegorz Rosiński (rysunki).

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy Szninkiel ukazał się w oryginale francuskojęzycznym w 10 odcinkach na łamach czasopisma „À suivre” w latach 1986–1987[2]. Wydanie zbiorcze ukazało się w 1988 roku nakładem wydawnictwa Casterman[1], a po polsku w tym samym roku wydała ją oficyna wydawnicza Orbita[3]. Na przełomie 2001 i 2002 roku liczący ponad 130 stron czarno-biały komiks został wznowiony w trzyczęściowej wersji i pokolorowany. W Polsce wydał go Egmont Polska równocześnie z wydaniem francuskim. W 2010 roku polskie wydanie zostało wznowione przez Egmont Polska w czarno-białej wersji w ramach ekskluzywnej reedycji komiksów autorstwa Grzegorza Rosińskiego[4].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Szninkiel to opowieść o planecie Daar okrążającej podwójne słońce, na której bezustannie toczy się wojna między trzema nieśmiertelnymi: Jargotem Pachnącym, Zembrią Cyklopką i Barr-Findem Czarną Ręką. Głównym bohaterem jest J’on, szninkiel (przedstawiciel niskorosłej rasy przypominającej nieco hobbitów), niewolnik Barr-Finda. J’on przeżywa jedną z cyklicznych bitew nieśmiertelnych, ale zostaje zapomniany na polu walki, dzięki czemu odzyskuje wolność. Niespodziewanie, J’onowi ukazuje się w przestworzach czarny monolit, będący najwyższym bogiem O’nem. Zgodnie z legendą, szninkiel wybrany przez O’na, przywróci pokój na Daarze. J’on zostaje wbrew własnej woli uznany za wybrańca i wyzwoliciela uciemiężonych szninkli. Przyjdzie mu za to zapłacić najwyższą cenę: śmierć poprzez publiczną egzekucję (przybicie do monolitu).

Odwołania i interpretacja[edytuj | edytuj kod]

W Szninklu odnaleźć można wiele odwołań do tekstów literackich (m.in. Hobbit J.R.R. Tolkiena, mitologia sumeryjska) i filmów (monolit wyglądający podobnie jak monolit znany z filmu 2001: Odyseja kosmiczna[5] Stanleya Kubricka). Prawdopodobnie najsilniej uwidaczniają się jednak wątki chrześcijańskie: m.in. Szninkiel-wybraniec jako metafora Chrystusa, podążający za Szninklem uczniowe (przypominający apostołów), uczeń który w trakcie wędrówki wypiera się Szninkla, osąd Szninkla przez wielebnych z jego własnego ludu, śmierć poprzez przybicie do monolitu (ukrzyżowanie), starotestamentowy topos boga „zazdrosnego i mściwego”. Sam Van Hamme wypowiedział się o obecnym w swoim dziele rysie teologicznym następująco:

„Wiedzieliśmy tylko, że Szninkiel miał być odrębną całością, rozgrywającą się w świecie zbliżonym do Tolkienowskiego. Mam na ten temat własną teorię: Bóg stworzył mnóstwo światów i każdy z nich w ten sam sposób sobie podporządkował. Prymitywne ludy wielbią Boga, ale on sprawia, by wyznawcy się od niego odwrócili. Następnie ich karze, zsyłając potop i inne katastrofy (...). Pozwala zamartwiać się kilku pokoleniom i podpowiada, że do odkupienia grzechów potrzebny jest Zbawiciel. Wraz z nadejściem Zbawiciela odradza się wiara w Boga, ale i strach przed następną karą, który obecny był w prymitywnej wierze. Oto pokrótce mój pomysł marketingu teologicznego”[6].

Pomimo tego, że idea przewodnia komiksu może być odczytywana jako antyreligijna, Ksenia Chamerska w przedmowie do wydania z roku 2001 podkreśla, że jest to tylko jedna z możliwych płaszczyzn interpretacji Szninkla.

Ze względu na sporą dozę okrucieństwa i erotyki komiks Szninkiel jest przeznaczony tylko dla dorosłych czytelników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Philippe MAGNERON, Le grand pouvoir du Chninkel - BD, informations, cotes, www.bedetheque.com [dostęp 2016-02-28].
  2. A SUIVRE no:105 01/10/1986 | Musée de la presse, museedelapresse.com [dostęp 2016-02-28].
  3. Szninkiel (Orbita) - Komiks - POLTERGEIST, komiks.polter.pl [dostęp 2016-02-28].
  4. Szninkiel - komiks.gildia.pl - komiks, recenzje, newsy, galerie, konkursy, www.komiks.gildia.pl [dostęp 2016-02-28].
  5. tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/TheMonolith.
  6. Jean Van Hamme. „Zeszyty BD”, s. 19, 1986. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]