Szydłowiec Śląski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szydłowiec Śląski
Kościół pw. Imienia Marii
Kościół pw. Imienia Marii
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat opolski
Gmina Niemodlin
Liczba ludności (2011) 122[1]
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 49-100[2]
Tablice rejestracyjne OPO
SIMC 0500211
Położenie na mapie gminy Niemodlin
Mapa lokalizacyjna gminy Niemodlin
Szydłowiec Śląski
Szydłowiec Śląski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szydłowiec Śląski
Szydłowiec Śląski
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Szydłowiec Śląski
Szydłowiec Śląski
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu opolskiego
Szydłowiec Śląski
Szydłowiec Śląski
Ziemia50°40′40″N 17°36′27″E/50,677778 17,607500

Szydłowiec Śląski (niem.: Schedlau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin[3].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Dwór na starej pocztówce

Jedna z najmniejszych miejscowości gminy Niemodlin, położona nad Ścinawą Niemodlińską, przy drodze Niemodlin – Gracze.

Pierwsza wzmianka o Szydłowcu Śląskim datowana jest na 1285 rok. W ciągu siedmiu stuleci wioska nosiła kilka nazw (Sydlowitz, Schidalowicz, Holgotha) – najbardziej znana to Schedlau. Przez siedem wieków była w posiadaniu wielu zamożnych rodów. Pozostałością po dawnych dobrach szydłowieckich jest młyn, który jeszcze kilkanaście lat temu był znany w całej okolicy, dziś młyn został przekształcony w budynek mieszkalny.

Pod koniec XIX wieku Szydłowiec liczył ponad 400 mieszkańców, natomiast obecnie wieś zamieszkuje około 100 mieszkańców. Dawniej funkcjonowała tu czteroklasowa szkoła ewangelicka oraz przedszkole, dzisiaj uczniowie dojeżdżają do szkół w Niemodlinie.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Dwór-zamek w Szydłowcu Śląskim, druga połowa XIX w.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[4]:

 • kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki filialny pw. Imienia Marii, z l. 1616–1617; w czasach reformacji dawny, drewniany kościółek został rozebrany przez miejscowych ewangelików (w 1616 r.), a w jego miejsce postawiono murowany, do dziś dominujący nad wsią. W latach 50. kościół, zamieniony na kuźnię i warsztat mechaniczny, został gruntownie wyremontowany i odzyskał swoją przedwojenną świetność[potrzebny przypis]
 • pozostałości zespołu dworskiego, z XVII w., XIX w.:
  • ruina dworu, od wieku XVI do 1945 r. Szydłowiec był siedzibą rodziny Pücklerów, którzy wznieśli zespół dworski. W jego skład wchodziły oprócz dworu-zamku również gorzelnia, młyn i piekarnia. Po przejściu frontów z czasów II wojny światowej niewielkiemu zniszczeniu uległa jedynie najstarsza część dworu. Zespół dworski uchronił się od pocisków artyleryjskich, ale nie przetrwał powojennych grabieży. W latach 50 został doszczętnie rozebrany, a materiał budowlany posłużył „odbudowie Warszawy”[potrzebny przypis]. Z czasów świetności zachował się jedynie niewielki fragment budowli, brama wjazdowa oraz kruszący się mur
  • park; miejscowa legenda głosi, że w roku 1573 w okolicznym parku został rozegrany wielki pojedynek. Wracający wówczas z wojny do domu pan Szydłowca długo grał na rogu, zanim spuszczono mu zwodzony most. Na okres wojennej wyprawy opiekę nad Szydłowcem i młodą żoną zlecił swojemu przyjacielowi. Ten okazał się zdrajcą i zaopiekował się panią Pückler w sposób, który wymagał krwawej zemsty. Pojedynek odbył się tej samej nocy pod jednym z dębów i okazał się śmiertelny dla zdrajcy, a niewierna żona widząc to, odebrała sobie życie. W miejscu gdzie upadła, posadzono dąb, a pod drzewem gdzie odbył się pojedynek, położono ogromny kamień i wykuto napis na wieczną pamiątkę. Kamień leży do dziś, a drzewo rosło przez lata, osiągając obecnie niespotykane rozmiary.[potrzebny przypis]
  • ruina kaplicy grobowej.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W Szydłowcu rośnie, wspomniany wyżej, jeden z największych polskich dębów – prawie 600-letni Dąb Pücklera, o ponad 9-metrowym obwodzie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2016-09-23].
 2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych – Poczta Polska. „Spis numerów adresowych”, s. według indeksu nazw, 2013. Warszawa: Poczta Polska S.A.. 
 3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 97. [dostęp 4.1.2013].
 5. Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych – Dąb Pücklera. [dostęp 26.12.2015].