Tężnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tężnia w Ciechocinku
Aerozol powstały w wyniku działania tężni
Mini tężnie na Placu Wolności w Pyrzycach
Tężnia w Radlinie

Tężnia, gradiernia – budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako potężne inhalatoria w kurortach.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Tężnie wznoszono zazwyczaj w postaci długich, kilkupiętrowej wysokości budowli o długości nawet do kilkuset metrów. Wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod tężnią zwykle znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie co najmniej 16% (maksymalnie ok. 27%[nota 1]) roztworu NaCl w wodzie[1]. Proces tężenia mocno uzależniony jest od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, w dni deszczowe i mgliste tężenie nie następuje prawie w ogóle. W dniach niekorzystnych oraz w nocy odłączano dopływ solanki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie, w XVII-XVIII w. na drewniane konstrukcje pokryte gałązkami tarniny wylewano szuflami solankę, która rozpryskiwała się na gałązkach i spływała do zbiornika pod tężnią. Proces ten wielokrotnie powtarzano, co pozwalało uzyskać większą gęstość solanki. Dzięki temu zabiegowi podczas warzenia zużywano mniej energii cieplnej potrzebnej do odparowania wody z solanki i krystalizacji soli. Zastosowanie pomp pozwoliło na budowanie o wiele wyższych tężni o wielusetmetrowej długości. Nie zmieniło to zasady działania tężni, solanka grawitacyjnie spływała po gałęziach tarniny.

Lecznictwo[edytuj | edytuj kod]

Rozwój innych sposobów pozyskiwania soli oraz wzrost znaczenia balneologii w lecznictwie spowodował, że tężnie stały się miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Powstawanie bogatych w sole aerozoli podczas produkcji było efektem niepożądanym, gdyż prowadziło do utraty soli, natomiast w inhalacji największe znaczenie ma właśnie skład aerozolu. Tężnie konstruowane w celach leczniczych różnią się nieco od tężni produkcyjnych. Przede wszystkim solanka spływa głównie po ścianach, które są pionowe (a nie rozszerzające się u podstawy) by stworzyć jak największą ilość leczniczej mgiełki.

Polskie tężnie[edytuj | edytuj kod]

Największe w Europie[2], najsłynniejsze i najstarsze (XIX wiek) polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Oprócz tężni w Ciechocinku w Polsce znajdują się XX-wieczne tężnie w Konstancinie pod Warszawą i Inowrocławiu oraz wiele tężni i minitężni zbudowanych w XXI wieku (m. in. w warszawskim Marysinie Wawerskim z 2017[3], Żyrardowie[potrzebny przypis], Aninie[4] i Głuchołazach z 2018[5]). Do obiektu budowlanego podobnego do tężni można zaliczyć kaskadę solankową w Sołonce koło Rzeszowa, która powstała w 2010 roku[6].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. W 1996 roku w szlamie i soli z tężni w Ciechocinku wykryto izotopy cezu (Cs-134 i Cs-137) pochodzące z katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu (1986), jednak ich stężenie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia ludzi[7].
 • Podczas Zlotu XX-lecia ZHR bramę do gniazda Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZHR stanowiła tężnia o długości ok. 6 i wysokości ok. 4 metrów na wzór tężni w Ciechocinku. Do budowy tężni użyto oryginalnej tarniny z ciechocińskich tężni. Całość konstrukcji ważyła ponad 3 tony. Solanka tłoczona była przez pompę zasilaną prądem z elektrowni wiatrowej ulokowanej nad Jeziorem Koronowskim. Tężnia ta została zbudowana w ciągu zaledwie 5 dni przez harcerzy z 16 Aleksandrowskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta i harcerzy z 8 Ciechocińskiej Drużyny Harcerzy[8].
 • Na wystawie Expo 2008 w Saragossie fragment tężni był częścią polskiego pawilonu wystawienniczego.
 • W Pyrzycach w 2012 roku zostały wybudowane dwie minitężnie, które mimo że są prototypowe, spełniają swoje zadania jako inhalatoria zdrowotnej solanki czerpanej ze źródeł geotermalnych.
 • W Józefowie zbudowano tężnię przy domu[9].
Dwie z trzech tężni w Ciechocinku
Dwie z trzech tężni w Ciechocinku

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Maksymalne stężenie soli zależy również od zawartości innych jonów i cząsteczek w solance.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Roland Scharf, Die Saline Nauheim, Wyd. Magistrat der Stadt Bad Nauheim, 2007 r., s. 19
 2. Ranking polskich rekordów (pol.). Wirtualna Polska. [dostęp 2012-10-18].
 3. Tężnia solankowa otwarta w Marysinie
 4. Tężnia solankowa otwarta w Aninie
 5. Głuchołazy mają swoją tężnię!
 6. Kaskada solankowa w Sołonce
 7. H. L. Oczkowski, i inni (1996) Chernobyl fall out in salt from Ciechocinek, Poland. Radiation Measurements 26(5): 743-745. (DOI:10.1016/S1350-4487(97)82890-9); Chernobyl fall out in salt from Ciechocinek, Poland
 8. Goniec Zlotowy nr 7, 3-9 sierpnia 2009
 9. Wielopokoleniowy dom z tężnią solankową w ogrodzie, ladnydom.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).