Tadeusz Łodykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Łodykowski
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1928
Ostrowiec Świętokrzyski
Data śmierci 22 lutego 2006
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Tadeusz Piotr Łodykowski (ur. 28 czerwca 1928 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 22 lutego 2006) – polski polityk, ekonomista, poseł na Sejm PRL VIII i IX kadencji, profesor Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, dziekan i prorektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Mariana i Heleny z domu Stachura. W rodzinnym Ostrowcu ukończył szkołę powszechną oraz gimnazjum i liceum handlowe, a w latach 1948–1953 studiował w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie (późniejsza Wyższa Szkoła Ekonomiczna). Studia doktoranckie odbył w Leningradzkim Instytucie Inżynierii Transportu Morskiego (1953–1957). W 1950, będąc jeszcze na studiach, podjął pracę na sopockiej uczelni w charakterze asystenta; był z nią związany nieprzerwanie do końca istnienia, a od 1970 pracował na nowo utworzonym Uniwersytecie Gdańskim, w skład którego weszła Wyższa Szkoła Ekonomiczna. W latach 1965–1968 pełnił funkcję prorektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie[1], był też przez pewien czas dziekanem Wydziału Morskiego, na którym w 1964 uzyskał habilitację. Był pracownikiem naukowym Instytutu Transportu i Handlu Morskiego UG i wieloletnim dyrektorem tej jednostki. Wykładał też w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej, a także w Akademii Morskiej w Gdyni. W 1970 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych[2]. Był autorem książek oraz publikacji naukowych i dydaktycznych.

W 1950 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zasiadał w Komisji Morskiej Komitetu Centralnego PZPR. W 1980 został posłem na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Gdynia. Zasiadał w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi (był jej przewodniczącym) oraz w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej. W 1985 uzyskał reelekcję w tym samym okręgu. Zasiadał w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą (jako przewodniczący), Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z realizacją drugiego etapu reformy gospodarczej, Komisji Transportu, Żeglugi i Łączności oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz projektów ustaw dotyczących związków zawodowych[3].

Odznaczony Odznaką „Zasłużony Nauczyciel PRL”.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Ekonomika transportu morskiego, Gdańsk 1976
  • Ekonomika transportu morskiego (współautor), Warszawa 1987
  • Handel międzynarodowy i żegluga morska w gospodarce światowej (współautor), Warszawa 1973
  • Międzynarodowa polityka żeglugowa, Gdańsk 1993
  • Polska flota transportowa w latach 1918–1981. Wybrane zagadnienia (współautor), Gdańsk 1988[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Judycki, Józef Siwek, Świętokrzyskie biografie. Słownik biograficzny kto jest kim w województwie świętokrzyskim, tom I, Kielce 2007, s. 199 (z fotografią)