Tadeusz Markowski (ekonomista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Markowski
Państwo działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

28 marca 1949
Łódź

profesor nauk ekonomicznych
Profesura

4 listopada 1999

Tadeusz Markowski (ur. 28 marca 1949 w Łodzi[1]) – polski ekonomista i urbanista, profesor, prezes (od września 2006) Towarzystwa Urbanistów Polskich[2], przewodniczący (od listopada 2001) Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy prezydium PAN[3], przewodniczył (2003–2011) Polskiej Sekcji Europejskiego Stowarzyszenia Badań Regionalnych (European Regional Science Association), wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, promotor i recenzent licznych prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych[4]. Pełni (bądź pełnił) szereg funkcji w wielu organizacjach naukowych i społecznych. Jest autorem licznych publikacji naukowych, przede wszystkim z zakresu ekonomii, zarządzania i gospodarki przestrzennej[5], organizatorem i współorganizatorem ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych.

W 1973 ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1973–1978 pracował na stanowisku projektanta w Biurze Projektowo-Badawczym „Miastoprojekt”. Po obronie pracy doktorskiej w 1979[6] podjął pracę naukową i dydaktyczną w Uniwersytecie Łódzkim. W 1987 habilitował się.

W latach 1985–1986 był zastępcą kierownika i w latach 1989–1994 kierownikiem Zakładu Ekonomiki Rozwoju Miast w Instytucie Polityki Regionalnej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

Podczas stypendium naukowego w USA miał okazję obserwować specyfikę tamtejszego sposobu zarządzania w administracji publicznej, szczególnie w instrumencie planowania przestrzennego.

Na początku lat 90, brał udział przy sporządzaniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Łodzi, który należało wówczas dostosować do nowo powstałej sytuacji społeczno-ekonomicznej – gospodarki wolnorynkowej.

Był jednym z pomysłodawców stworzenia (powstałego w 1994, wyodrębnionego ze struktury Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego) Wydziału Zarządzania UŁ, potem jego prodziekanem (w latach 1996–2002) ds. naukowych i współpracy z zagranicą oraz dziekanem (w latach 2002–2005)[7][8].

W 1999, dzieląc się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami, opublikował książkę[9], będącą jedną z pierwszych spośród pozycji poświęconych tematyce zarządzania miastami w polskich realiach po reformie administracyjnej w 1999. Dzieło to polecił wszystkim przedstawicielom władzy samorządowej oraz studentom z kierunków gospodarki przestrzennej. Jeszcze przed końcem tego samego roku został profesorem zwyczajnym w zakresie nauk o zarządzaniu.

W wyniku wielu starań prof. Markowskiego i prof. Tadeusza Marszała[10], w 2006, udało się otworzyć jeden z pierwszych w Polsce międzywydziałowych kierunków studiów, kształcący interdyscyplinarnie. Jest to gospodarka przestrzenna prowadzona wspólnie przez wydziały Zarządzania i Nauk Geograficznych UŁ[11], na której zajęcia prowadzą ponadto wykładowcy wywodzący się z innych wydziałów UŁ: Biologii i Ochrony Środowiska, Ekonomiczno-Socjologicznego, Filozoficzno-Historycznego, Matematyki i Informatyki, Prawa i Administracji oraz posiadający wiedzę praktyczną (aktywni zawodowo, bądź emerytowani) pracownicy administracji różnego szczebla. Profesor Markowski wykłada tam przedmioty: Ekonomika miast i regionów, Planowanie przestrzenne, Zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym oraz seminaria dyplomowe[12].

19 listopada 2008 prof. Markowski jako prezes TUP i przewodniczący KPZK, w imieniu tych organizacji, wystosował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego wniosek[13] o zawetowanie (przyjętej przez Sejm RP) nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych[14] (zakładającej całkowite zniesienie ustawowej ochrony wobec gruntów rolnych, stanowiących użytki rolne, położonych w granicach administracyjnych miast). Prezydent, popierając argumentację zawartą we wniosku, ustawy tej nie podpisał[15]. Jednak, 19 grudnia 2008, Sejm weto prezydenckie odrzucił, jednocześnie przyjmując tę ustawę[16].

W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju[17].

W 2013 został laureatem Nagrody Miasta Łodzi[18].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Za: [1] Publikacja jubileuszowa z okazji 50-lecia, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Łodzi, Łódź 2008, s. 29.
 2. Struktura władz TUP ze strony Towarzystwa.
 3. Skład KPZK ze strony Komitetu.
 4. Informacje o prof. Markowskim z Prof. dr hab. Tadeusz Markowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2008-11-16].
 5. Dostęp do tytułów niektórych prac Tadeusza Markowskiego w elektronicznej bazie Biblioteki Narodowej oraz elektronicznym katalogu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
 6. Za którą otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w 1981.
 7. Informacja ze strony Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
 8. Obecnie na Wydziale Zarządzania UŁ jest kierownikiem Katedry Zarządzania Miastem i Regionem (wewnątrz tej Katedry – kierownikiem Zakładu Zarządzania Miastem) – informacja z witryny KZMiR zawierającej strukturę organizacyjną Katedry.
 9. T. Markowski, Zarządzanie rozwojem miast, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
 10. Obecnie kierownika Katedry Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej UŁ oraz dziekana Wydziału Nauk Geograficznych UŁ.
 11. Odpowiednio przez Katedrę Zarządzania Miastem i Regionem WZ UŁ i Katedrę Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej WNG UŁ.
 12. Wykaz zajęć profesora Markowskiego na stronie Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studenta Uniwersytetu Łódzkiego.
 13. Treść skierowanego do prezydenta wniosku Towarzystwa Urbanistów Polskich i Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
 14. Ustawa z dnia 10 października 2008 o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
 15. Ze strony czasopisma „Rzeczpospolita”.
 16. Informacja ze strony Polskiego Radia.
 17. Członkowie Narodowej Rady Rozwoju. prezydent.pl. [dostęp 2015-10-16].
 18. Nagrody Miasta Łodzi. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łodzi (bip.uml.lodz.pl). [dostęp 2022-09-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]