Tajemniczy świat Arrietty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemniczy świat Arrietty
借りぐらしのアリエッティ
Ilustracja
Gatunek

anime, fantasy, familijny

Rok produkcji

2010

Data premiery

17 lipca 2010

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

94 min

Reżyseria

Hiromasa Yonebayashi

Scenariusz

Hayao Miyazaki
Keiko Niwa

Główne role

Mirai Shida
Ryunosuke Kamiki

Muzyka

Cécile Corbel

Zdjęcia

Atsushi Okui

Montaż

Rie Matsuhara

Produkcja

Toshio Suzuki

Wytwórnia

Studio Ghibli

Strona internetowa

Tajemniczy świat Arrietty (jap. 借りぐらしのアリエッティ Karigurashi no Arrietty) – pełnometrażowy film anime z 2010 roku, wyprodukowany przez Studio Ghibli. Reżyserem był debiutujący w tej roli Hiromasa Yonebayashi, zaś scenariusz napisali Hayao Miyazaki i Keiko Niwa, opierając się na wydanej w 1952 roku powieści Pożyczalscy autorstwa brytyjskiej pisarki Mary Norton. Akcja została jednak przeniesiona z Anglii do Japonii.

Film otrzymał Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej za rok 2010 w kategorii najlepszy film animowany. Był także najbardziej dochodowym japońskim filmem 2010 roku pod względem wpływów z wyświetlania w rodzimych kinach.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Shou jest kilkunastoletnim chłopcem, który od urodzenia ciężko choruje na serce i ma wkrótce przejść operację będącą ostatnią szansą na uratowanie jego życia. Jego rodzice rozstali się, a matka pracuje za granicą. Aby chłopiec spokojnie odpoczął przed zabiegiem, jego ciotka (siostra babci) zabiera go do swojego otoczonego zielenią domu na przedmieściach. Tam pozostaje pod opieką niemłodej już gosposi Haru. Shou szybko odkrywa, że w domu mieszkają maleńcy ludzie, którzy utrzymują się podkradając (choć sami nazywają to „pożyczaniem”) różne drobiazgi z domu, takie jak pojedyncze kostki cukru, szpilki czy chusteczki higieniczne. Mali ludzie panicznie boją się tych dużych i starają się żyć w maksymalnej izolacji. Mimo to Shou udaje się nawiązać kontakt ze swoją rówieśniczką z rodziny małych ludzi, imieniem Arrietty.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Japońska premiera filmu miała miejsce 17 lipca 2010 roku. Zrealizowano dwie angielskie wersje językowe – przeznaczoną na rynek brytyjski (Arrietty, premiera 29 lipca 2011) oraz amerykański i kanadyjski (The Secret World of Arrietty, premiera 21 stycznia 2012). Podobnie jak poprzedni film Studia Ghibli, Ponyo, w Polsce zostanie wydany na DVD z pominięciem dystrybucji kinowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]