Tajemniczy świat Arrietty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tajemniczy świat Arrietty
借りぐらしのアリエッティ
Gatunek anime, fantasy, familijny
Rok produkcji 2010
Data premiery 17 lipca 2010
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 94 min
Reżyseria Hiromasa Yonebayashi
Scenariusz Hayao Miyazaki
Keiko Niwa
Główne role Mirai Shida
Ryunosuke Kamiki
Muzyka Cécile Corbel
Zdjęcia Atsushi Okui
Montaż Rie Matsuhara
Produkcja Toshio Suzuki
Wytwórnia Studio Ghibli
Strona internetowa

Tajemniczy świat Arrietty (jap. 借りぐらしのアリエッティ Karigurashi no Arrietty) – pełnometrażowy film anime z 2010 roku, wyprodukowany przez Studio Ghibli. Reżyserem był debiutujący w tej roli Hiromasa Yonebayashi, zaś scenariusz napisali Hayao Miyazaki i Keiko Niwa, opierając się na wydanej w 1952 roku powieści Pożyczalscy autorstwa brytyjskiej pisarki Mary Norton. Akcja została jednak przeniesiona z Anglii do Japonii.

Film otrzymał Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej za rok 2010 w kategorii najlepszy film animowany. Był także najbardziej dochodowym japońskim filmem 2010 roku pod względem wpływów z wyświetlania w rodzimych kinach.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Shō jest kilkunastoletnim chłopcem, który od urodzenia ciężko choruje na serce i ma wkrótce przejść operację będącą ostatnią szansą na uratowanie jego życia. Jego rodzice rozstali się, a matka pracuje za granicą. Aby chłopiec spokojnie odpoczął przed zabiegiem, jego ciotka (siostra babci) zabiera go do swojego otoczonego zielenią domu na przedmieściach. Tam pozostaje pod opieką niemłodej już gosposi Haru. Shō szybko odkrywa, że w domu mieszkają maleńcy ludzie, którzy utrzymują się podkradając (choć sami nazywają to „pożyczaniem”) różne drobiazgi z domu, takie jak pojedyncze kostki cukru, szpilki czy chusteczki higieniczne. Mali ludzie panicznie boją się tych dużych i starają się żyć w maksymalnej izolacji. Mimo to Shō udaje się nawiązać kontakt ze swoją rówieśniczką z rodziny małych ludzi, imieniem Arrietty.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Japońska premiera filmu miała miejsce 17 lipca 2010 roku. Zrealizowano dwie angielskie wersje językowe – przeznaczoną na rynek brytyjski (Arrietty, premiera 29 lipca 2011) oraz amerykański i kanadyjski (The Secret World of Arrietty, premiera 21 stycznia 2012). Podobnie jak poprzedni film Studia Ghibli, Ponyo, w Polsce zostanie wydany na DVD z pominięciem dystrybucji kinowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]