Ponyo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ponyo
崖の上のポニョ
Gake no ue no Ponyo
Gatunek

anime
fantasy

Rok produkcji

2008

Data premiery

19 lipca 2008
4 grudnia 2009 (Polska)

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

101 minut

Reżyseria

Hayao Miyazaki

Scenariusz

Hayao Miyazaki

Główne role

Yuria Nara
Hiroki Doi
Kazushige Nagashima
Tomoko Yamaguchi
Jōji Tokoro
Yūki Amami

Muzyka

Joe Hisaishi

Zdjęcia

Atsushi Okui

Montaż

Takeshi Seyama

Produkcja

Toshio Suzuki
Naoya Fujimaki
Ryoichi Fukuyama
Seiji Okuda

Dystrybucja

Tōhō
Walt Disney Pictures
Optimum Releasing

Nagrody
2008: Future Film Festival Digital Award - Special Mention
2008: Mimmo Rotella Foundation Award

Ponyo (jap. 崖の上のポニョ Gake no ue no Ponyo) – pełnometrażowy film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego, powstały w założonym przez niego Studiu Ghibli. Dystrybutorem filmu w Japonii jest Tōhō, w Polsce zaś Monolith Plus.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o małej rybce, która ucieka ze swojego podwodnego królestwa. Wyrzucona na brzeg zostaje odnaleziona przez pięcioletniego Sōsukego, mieszkającego w domu na klifie. Chłopiec nadaje rybce imię Ponyo i obiecuje, że będzie się nią opiekował. Fujimoto, ojciec rybki, wzywa na pomoc duchy morza, które odbierają ją Sōsukemu.

Po powrocie do domu Fujimoto rozmawia ze swoją córką, zwracając się do niej Brünnhilde. Rybka stwierdza, że nazywa się Ponyo i chce zostać człowiekiem, ponieważ zakochała się w Sōsukem. Zaniepokojony ojciec wzywa na pomoc matkę Ponyo, królową morza. Rybka, z pomocą swoich sióstr, ucieka ponownie, wykorzystując magię ojca, aby zamienić się w człowieka, co powoduje różne anomalie i wywołuje olbrzymi sztorm. Ponyo dociera do domu Sōsukego, gdzie wraz z nim i jego matką, Lisą, czekają na zakończenie sztormu. Lisa postanawia zostawić dwójkę dzieci i udać się do domu opieki społecznej, w którym pracuje, aby zająć się jego pensjonariuszami.

Granmamare, matka Ponyo, odbywa rozmowę z Fujimoto, podczas której stwierdza, że jeśli dziewczynka i Sōsuke przejdą test, rybka będzie mogła zamieszkać w ludzkim świecie, a wszelkie anomalie znikną. Sōsuke i Ponyo budzą się w domu na klifie, odkrywając, że wszystko, co znajduje się poniżej niego, zalane jest wodą. Dzieci, używając magicznie powiększonej przez Ponyo zabawkowej łódki, postanawiają dostać się do domu opieki, aby spotkać się z Lisą. Podczas podróży Ponyo traci magiczne zdolności i na powrót staje się rybką. Z pomocą Fujimoto dzieci docierają do znajdującego się pod wodą domu opieki, gdzie Granmamare pyta Sōsukego, czy kocha Ponyo nawet jako rybkę. Chłopiec odpowiada, że kocha ją pod każdą postacią, dzięki czemu królowa oceanu zamienia Ponyo w człowieka i pozwala jej zamieszkać z Sōsukem.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Prace nad filmem rozpoczęły się w październiku 2006 roku[1]. Pomysłodawcą fabuły i autorem scenariusza jest sam Hayao Miyazaki. Reżyser zdradził, że postać chłopca została wykreowana na wzór jego syna, Gorō[2]. W przeciwieństwie do innych produkcji ze studia Ghibli, Ponyo została zrealizowana przy wykorzystaniu tradycyjnej animacji.

Premiera filmu w Japonii miała miejsce 19 lipca 2008 roku, wyświetlany był w 481 kinach, co było wynikiem rekordowym, ponieważ żaden japoński film nie był wcześniej wyświetlany w takiej ilości kopii. W pierwszym miesiącu dystrybucji kinowej film zarobił dziesięć miliardów jenów (ok. 260 milionów złotych), zaś przez pierwszych czterdzieści jeden dni wyświetlania obejrzało go dziesięć milionów widzów[3]. 3 lipca 2009 roku film wydany został w Japonii na DVD, zaś 14 sierpnia zadebiutował w USA.

Dystrybutorem filmu w Polsce, podobnie jak w przypadku większości poprzednich filmów Studia Ghibli, został Monolith Plus. Początkowo film trafić miał do kin w maju 2009 roku, pod patronatem medialnym serwisu anime.com.pl[4], jednakże premierę wielokrotnie przekładano. Ostatecznie na początku 2010 roku film wydany został na DVD w wersji z lektorem.

W 2009 r. film otrzymał pięć nagród na ósmych Międzynarodowych Tokijskich Targach Anime, m.in. za najlepsze anime roku i dla najlepszego reżysera[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Rola Oryginalny głos Wersja angielska
Ponyo Yuria Nara Noah Cyrus
Sōsuke Hiroki Doi Frankie Jonas
Lisa Tomoko Yamaguchi Tina Fey
Fujimoto Jōji Tokoro Liam Neeson
Granmammare Yūki Amami Cate Blanchett
Kōichi (ojciec Sōsukego) Kazushige Nagashima Matt Damon
Toki (pensjonariuszka domu opieki) Kazuko Yoshiyuki Cloris Leachman
Yoshie (pensjonariuszka domu opieki) Tomoko Naraoka Betty White
Siostry Ponyo Akiko Yano

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Studio Sonica
Tekst: Aleksandra Dobrowolska
Reżyseria: Miriam Aleksandrowicz
Dźwięk: Maciej Brzeziński
Czytali: Joanna Pach i Tomasz Kozłowicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Executive producer & former president of Studio Ghibli Suzuki Toshio reveals the story behind Ponyo. W: Ghibliworld [on-line]. [dostęp 2008-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-05)].
  2. The Ultimate Ghibli Collection Site - NEWS & UPDATES, W: Ghibliworld [on-line]. [dostęp: 2008-12-30]
  3. 「崖の上のポニョ」観客動員、41日間で1000万人突破 (jap.). Yomiuri Online. [dostęp 2008-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-05)].
  4. Michał „Joe” Durys. Ponyo zobaczymy w maju, anime.com.pl, 2008-12-02
  5. Tokyo Anime Award 2009 (ang.). oficjalna strona Międzynarodowych Tokijskich Targów Anime. [dostęp 2010-03-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]