Tarawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarawa
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne atolu Tarawa
Kontynent

Australia i Oceania

Państwo

 Kiribati

Akwen

Ocean Spokojny

Archipelag

Wyspy Gilberta

Powierzchnia

31,02 km²

Populacja (2020)
• liczba ludności
• gęstość


70 090
2259 os./km²

Położenie na mapie Kiribati
Mapa konturowa Kiribati, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Tarawa”
Ziemia1°25′00,01″N 173°01′59,99″E/1,416669 173,033331
Mapa wyspy

Tarawa – główny atol wyspiarskiego państwa Kiribati, położony w środkowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Gilberta. Znajduje się tu stolica kraju Bairiki. Atol jest zamieszkany przez 70 090 osób (2020)[1][2], posługujących się na co dzień językiem angielskim oraz językiem kiribati. Powierzchnia laguny wynosi około 500 km². Atol ten jest też siedzibą władz jednego z sześciu dystryktów Kiribati, a także lokalnej rady wyspiarskiej, jednej z 21 w tym państwie (zobacz podział administracyjny Kiribati). Na wyspie znajduje się miasto Buariki. W południowej części atolu znajduje się jednostka administracyjna South Tarawa.

W atolu używany jest dialekt języka kiribati, nazwany tarawa – posługuje się nim około 3 tysięcy osób. Różnica pomiędzy standardowym językiem a dialektem polega na innej wymowie i akcentowaniu pierwszej sylaby, a także różnicach leksykalnych. Dialektem posługuje się ludność na wyspach Bairiki i Bonriki.

Wyspa jest szerzej znana dzięki krwawej bitwie, jaka rozegrała się tutaj podczas II wojny światowej, pomiędzy okupującymi wyspy Japończykami a amerykańską piechotą morską.

Nazwę „Tarawa” noszą dwa okręty amerykańskie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]