Team Vitality

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vitality
Tag

VIT

Data założenia

sierpień 2013

Menedżer

Nicolas Maurer

Główny sponsor

Adidas, Renault Sport, Orange, QUERSUS

Liczba sekcji

9

Sekcje
Strona internetowa

Team Vitality – profesjonalna organizacja e-sportowa założona w sierpniu 2013 roku przez Fabiena Devide i Nicolasa Maurera. Ma kilka drużyn konkurujących w ligach najwyższego poziomu w całej Europie. Główny zespół Vitality rywalizuje w rozgrywkach LEC[1][2], do którego dołączyli w 2015 roku po zakupie Gambit Gaming[3][4].

League of Legends[edytuj | edytuj kod]

Team Vitality[edytuj | edytuj kod]

Team Vitality weszła do profesjonalnej ligi 9 grudnia 2015 roku, po zakupie ziarna od angielskiej organizacji Gambit Gaming w wiosennym sezonie (splicie) EU LCS 2016. Pierwszym graczem, który podpisał kontrakt z drużyną był wspierający H2k-Gaming, Raymond „kaSing” Tsang. Pięć dni później Vitality ogłosiło resztę swojego składu, na który składali się: Lucas „Cabochard” Simon-Meslet[5], Ilyas „Shook” Hartsema[6], Erlend „Nukeduck” Vatevik-Holm[7] oraz Petter „Hjarnan” Freyschuss[8]. Dla swojego personelu trenerskiego Vitality podpisało kontrakt z byłym trenerem Gambit Gaming, Shaunz[9].

Podczas wiosennego splitu EU LCS 2016, Team Vitality został uznany za jeden z najlepszych w lidze, kończąc na trzecim miejscu z wynikiem 13-5, zaraz za G2 Esports i H2k-Gaming. Cabochard i kaSing został wybrani do zespołu All Pro Team w Splicie, jako najwybitniejsi gracze na swoich pozycjach. W fazie pucharowej zostali wyeliminowani w ćwierćfinałach przez Fnatic z wynikiem 1-3, tym samym zajmując szóste miejsce.

Przed rozpoczęciem letniego splitu EU LCS 2016 Shook i Hjarnan opuścili zespół, ostatni z powodów zdrowotnych. Vitality podpisało kontrakt z Kimem „Mightybear” Min-soo[10] z chińskiej organizacji Newbee, oraz nabyli bot-lanera Parka „Police” Hyeong-gi od amerykańskiej formacji Apex Gaming[11]. Shook po czterech tygodniach wrócił do rozgrywek. Vitality nie sprostało wcześniejszym standardom, zdobywając tylko trzy zwycięstwa w sezonie letnim z wynikiem 3-9-6. Taki sam wynik osiągnęło FC Schalke 04. Po dogrywdze, Team Vitality zapewniło sobie siódme miejsce i uniknęło gry w lidze spadkowej, jednakże równocześnie nie trafił również do fazy pucharowej.

We wrześniu podjęto decyzję o zakupie Pierre’a „Steeelback” Medjaldi z Team ROCCAT, w celu zastąpienia na pozycji strzelca Police’a[12], a w grudniu zatrudniono byłego wspierającego z koreańskiego KT Rolster, Ha „Hachanie” Seung-chana w miejsce kaSinga[13].

W styczniu miejsce Shooka zajął Charly „Djoko” Guillard, w lutym zaś drużynę oraz pozycję rezerwowego opuścił Mightybear. Wraz z reorganizacją formatu EU LCS, Vitality zostało powołane do grupy B na wiosenny split EU LCS 2017 wraz z Origen, H2K, Splyce i Unicorns of Love. Ze względu na ciągły brak sukcesów, zawodnicy dużo zmieniali się na swoich pozycjach oraz z rezerwowymi Adrienem „Alderiate” Wilsem, Baltatem „AoD” Alin-Ciprianem oraz Lee GMB” Chang-seokem, którzy jeszcze w tym roku opuścili drużynę. Ostatecznie sezon zakończył się fiaskiem, zajmując czwarte miejsce w grupie, nie dostając się do fazy pucharowej, wygrywając zaledwie 3 potyczki.

W maju Vitality zdecydowało się na zakup byłego wspierającego FC Schalke 04 – Oskara „Vandera” Bogdana. Letni split EU LCS 2017, Vitality ponownie trafiło do grupy B, prawie identycznej (zamiast Origen znazło się w niej Mysterious Monkeys). Pomimo niewielkiej poprawy dzięki zmianie składu, Vitality po raz kolejny zajął czwarte miejsce w swojej grupie z wynikiem 5-8, ponownie nie trafiając do fazy pucharowej i nie tracąc miejsca w lidze.

Vitality całkowicie przebudowało swój skład wokół górnego Cabocharda. Organizacja podpisała kontrakt z doświadczonym dżunglerem Erberkiem „Giliusem” Demirem, a także ze środkowym Daniele „Jiizuke” di Mauro, strzelcem Amadeu „Minitroupax” Carvalho (później „Attila”) oraz ze wspierającym Jakubem „Jactroll” Skurzyńskiego, którzy razem wygrali turniej promocji wiosennej 2018[14]. Po doskonałym starcie obfitującym w błyskotliwe i zabawne zagrania, w połączeniu z wybuchowym stylem gry zdominowali początek sezonu z wynikiem 7-1. Przeciwnicy jednak znaleźli sposób aby ich zatrzymać i ostatecznie zakończyli sezon z wynikiem 10-8, zajmując czwarte miejsce w fazie pucharowej, po pokonaniu H2k-Gaming 3-2 w ćwierćfinałach i przegraniu z Fnatic 1-3 w półfinal, oraz przegrywając ze Splyce 2-3 w meczu decydującym o trzecie miejsce.

Po słabym początku letniego splitu, podpisali kontrakt z Mateuszem „Kikis’em” Szkudlarkiem, mając nadzieję, że poprawi skład. Zmiana w składzie zadziałała i Vitality zakończył sezon regularny na 2. miejscu po wygraniu dogrywek przeciwko FC Schalke 04 i G2 Esports. Gilius zdecydował się odejść od zespołu. W półfinale fazy pucharowej przegrali z silną drużyną FC Schalke. W meczu o trzecie miejsce, pokonali Misfits Gaming 3-1, zdobywając drugie miejsce w klasyfikacji mistrzowskiej, dzięki czemu zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata 2018. Podczas Mistrzostw Świata 2018, Vitality znalazło się w grupie B wraz z koreańską drużyną Gen.G, amerykańską Cloud9 i chińską RNG. Ostatecznie zajęli trzecie miejsce w grupie z wynikiem 3-3, zajmując miejsce 9-12 w generalnej klasyfikacji, w składzie Cabochard-Kikis-Jiizuke-Attila-Jactroll. W listopadzie Kikis opuścił zespół, a na jego miejsce wszedł koreański leśnik Lee „Mowgli” Jae-ha z Afreeca Freecs. 20 listopada 2018 roku, Riot Games ogłosiło Vitality jako jedną z dziesięciu drużyn franczyzowych nowo przemianowanych rozgrywek League of Legends European Championship (LEC)[15].

Zespół zakończył sezon regularny na piątym miejscu z wynikiem 10-9, a później przegrał 0-3 z Fnatic w ćwierćfinale fazy pucharowej. Vitality nie wprowadziło żadnych zmian w składzie w letnim splicie LEC 2019 i ledwo zabezpieczył sobie miejsce w fazie pucharowej po pokonaniu SK Gaming w meczu o szóste miejsce. W pierwszej rundzie fazy pucharowej, Vitality zostało wyeliminowane przez FC Shalke 04, który pokonał ich 3-1[16]. Po nieudanym roku ponownie doszło do zmian w zespole: Hadrien „Duke” Forestier został nowym trenerem drużyny, Duncan „Skeanz” Marquet zastąpił Mowgli’ego na dżungli, zaś debiutanci Aljosa „Millica” Kovandzić i Markos „Comp” Stamkopoulos zostali osadzeni na miejscach Jiizuke i Attili.

W związku z problemem wizy dla Millicy, do drużyny na czas rozwiązania problemu dołączył Lucas „Saken” Fayard[17]. Rozpoczęli sezon wynikiem 0-6, co spowodowało zmiany w drużynie: Pierre „Steelback” Medjaldi został nowym wspierającym, a Marcin „Selfie” Wolski środkowym. Ostatecznie sezon wiosenny zakończyli na ostatnim, dziesiątym miejscu z wynikiem 2-16. W maju do drużyny dołączyli wspierający Labros „Labrov” Papoutsakis oraz leśnik Cantoursna „Nji” An[18]. Letni sezon podobnie jak wiosenny nie był zbyt szczęśliwy dla Team Vitality, w lipcu drużynę opuścił Jacktroll, a Skeanz powrócił na pozycję leśnika. Ostatecznie zajęli ósme miejsce, remisując z Misfits Gaming z wynikiem 7-11. W grudniu drużynę opuścili Nji oraz gwiazda drużyny Cabochard – jego miejsce zajął uzdolniony Duńczyk z polskiej organizacji AGO ROUGE, grający w Ultralidze: Mathias „Szygneda” Jensen[19].

W sezonie wiosennym 2021 zajęli ostatnie, dziesiąte miejsce w sezonie regularnym, nie kwalifikując się do fazy pucharowej[20]. W lutym zmieniono strzelca na Juša „Crownshot” Marušiča[21]. W przerwie między sezonami, odbudowano zespół wokół dolnej alei, na górnej linii pojawił się Enzo „SLT” Gonzalez, pozycję leśnika objął Oskar „Selfmade” Boderek, na środku Adam „LIDER” Ilyasov. Trenerem drużyny został Mateusz „Tasz” Borkowski[22]. W piątym tygodniu SLT został przeniesiony do akademii, Szygenda zaś powrócił do głównego składu[23]. W sezonie letnim w ostatnim tygodniu fazy zasadniczej wywalczyli ostatnie miejsce w fazie pucharowej, którą opuścili również jako pierwsi, kończąc sezon na szóstym miejscu po porażce 2-3 z Fnatic[24].

W sezonie wiosennym 2022, zdecydowano się sformować super-drużynę gwiazd, która nie rok wcześniej nie wyszła G2 Esports. Na pozycję górnego i środkowego, sprowadzono z Ameryki Barneya „Alphari’ego” Morrisa oraz Lukę „Perkz'” Perković’a. Na pozycji strzelca pojawił się z kolei czeski strzelec z MAD Lions – Matyáš „Carzzy” Orság[25]. W sezonie regularnym zajęli szóste miejsce z wynikiem 9-9, kwalifikując się do fazy pucharowej[26]. Po pierwszym wygranym meczu z Excel Esports, w drugim zostali pokonani przez G2 Esports wynikiem 0-3[27].

Skład Team Vitality[28]

 • Wielka Brytania Barney „Alphari” Morris
 • Polska Oskar „Selfmade” Boderek
 • Chorwacja Luka „Perkz'” Perković
 • Dania Adam „LIDER” Ilyasov
 • Czechy Matyáš „Carzzy” Orság
 • Grecja Labros „Labrov” Papoutsakis

Team Vitality.Bee[edytuj | edytuj kod]

Skład Team Vitality.Bee [29]

 • Francja Mathias „Szygenda” Jensen
 • Francja Duncan „Skeanz” Marquet
 • Niemcy Dimitri „Diplex” Ponomarev
 • Szwecja Jesper Klarin „Jeskla” Strömberg
 • Polska Jakub „Jacktroll” Skurzyński

Wyniki:[edytuj | edytuj kod]

 • Team Vitality
  • 5 miejsce - LEC 2022 Spring Playoffs
  • 6 miejsce – LEC 2021 Summer Playoffs
  • 6 miejsce – LEC 2021 Summer
  • 10 miejsce – LEC 2021 Spring
  • 9 miejsce – LEC 2020 Summer
  • 10 miejsce – LEC 2020 Spring
  • 5/6 miejsce – LEC 2019 Summer Playoffs
  • 6 miejsce – LEC 2019 Summer
  • 5/6 miejsce – LEC 2019 Spring Playoffs
  • 5 miejsce – LEC 2019 Spring
  • 9/12 miejsce – Wordls 2018
  • 3 miejsce – EU LCS 2018 Summer Playoffs
  • 2 miejsce – EU LCS 2018 Summer
  • 4 miejsce – EU LCS 2018 Spring Playoffs
  • 4 miejsce – EU LCS 2018 Spring
  • 4 miejsce – EU LCS 2017 Summer Grupa B

Counter-Strike: Global Offensive[edytuj | edytuj kod]

Skład[30][edytuj | edytuj kod]

Kraj Nick Imię i nazwisko Data dołączenia
Francja apEX Dan Madesclaire 8 października 2018
Francja RpK Cedric Guipouy 8 października 2018
Francja ZywOo Mathieu Herbaut 8 października 2018
Wielka Brytania ALEX Alex McMeekin 28 grudnia 2018
Francja shox Richard Papillon 28 września 2019
Francja XTQZZZ (trener) Remy Quoniam 6 grudnia 2018

Osiągnięcia[31][edytuj | edytuj kod]

 • 1 miejsce – DreamHack Open Atlanta 2018
 • 2 miejsce – LOOT.BET Cup #3
 • 2 miejsce – Europe Minor Championship Katowice 2019
 • 1 miejsce – WePlay! Lock and Load
 • 9/11 miejsce – IEM Major Katowice 2019
 • 5/8 miejsce – StarSeries i-League Season 7
 • 1 miejsce – Charleroi Esports 2019
 • 2 miejsce – ECS Season 7 Europe
 • 1 miejsce – cs_summi5 4
 • 5/6 miejsce – DreamHack Masters Dallas 2019
 • 1 miejsce – ECS Season 7 Finals
 • 2 miejsce – ESL One Cologne 2019
 • 3/4 miejsce – ESEA Season 31 Global Challenge
 • 3/4 miejsce – IEM Chicago 2019
 • 5/8 miejsce – StarLadder Berlin Major 2019
 • 2 miejsce – DreamHack Masters Malmo 2019
 • 3/4 miejsce – IEM Beijing 2019
 • 1 miejsce – EPICENTER 2019

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Riot Games announces European League of Legends teams and rebranding, ESPN.com, 20 listopada 2018 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 2. Adam Fitch, EU LCS rebrands to LEC and reveals final franchise partners, Esports Insider, 20 listopada 2018 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 3. Team Vitality purchases Gambit Gaming’s LCS spot, kaSing to play support, www.thescoreesports.com [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 4. Team Vitality buys Gambit Gaming’s LCS spot, signs kaSing, Dot Esports, 10 grudnia 2015 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 5. Vitality re-sign Cabochard and Jactroll to bring back four-fifths of their Worlds roster, Dot Esports, 21 listopada 2018 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 6. Team Vitality sign Shook, www.thescoreesports.com [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 7. Nukeduck to stay on Vitality for 2017, Dot Esports, 13 grudnia 2016 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 8. League of Legends: Hjarnan reunites with kaSing, joins EXCEL Esports, www.invenglobal.com [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 9. Shaunz: Meet Vitality’s new head coach, Red Bull [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 10. Pete Volk, Vitality benches Mightybear, names Shook starting jungler, The Rift Herald, 29 czerwca 2016 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 11. Police, Mightybear listed on Vitality’s starting roster, www.thescoreesports.com [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 12. Steeelback joins Team Vitality, Dot Esports, 21 września 2016 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 13. Hachani w miejsce kaSinga w Vitality –, Cybersport.pl, 17 grudnia 2016 [dostęp 2021-01-03] (pol.).
 14. YamatoCannon Promises to Change Name if a Vitality Player Doesn’t Receive Rookie of the Split, dbltap.com, 28 marca 2018 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 15. LEC: Zmiany, o których warto wiedzieć, ESPORTMANIA.PL, 17 stycznia 2019 [dostęp 2021-01-03] (pol.).
 16. Schalke dismantle Vitality to reach round 2 of LEC Summer playoffs, Dot Esports, 24 sierpnia 2019 [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 17. Vitality zmuszone do użycia zmiennika w pierwszych tygodniach LEC – League of Legends, Cybersport.pl, 21 stycznia 2020 [dostęp 2021-01-03] (pol.).
 18. Znamy skład Vitality na nowy split LEC, ESPORTMANIA.PL, 19 maja 2020 [dostęp 2021-01-03] (pol.).
 19. Michał Rosiak, Szygenda dołącza do Team Vitality!, MGA esports, 9 grudnia 2020 [dostęp 2021-01-03] (pol.).
 20. LEC 2021 Spring Split [RELACJA], Cybersport.pl [dostęp 2021-05-02] (pol.).
 21. Tyler Esguerra, Crownshot joins Vitality as team’s new starting ADC, Dot Esports, 9 lutego 2021 [dostęp 2021-06-12] (ang.).
 22. Selfmade i Tasz w nowym bastionie talentów LEC. Vitality pochwaliło się pełnym składem, Cybersport.pl, 26 maja 2021 [dostęp 2021-06-12] (pol.).
 23. Vitality przeprowadza zmiany. Szygenda wraca do LEC, Cybersport.pl, 7 lipca 2021 [dostęp 2021-07-10] (pol.).
 24. Vitality kończy tegoroczną przygodę z LEC. Fnatic eliminuje Pszczoły w play-offach, Cybersport.pl, 15 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-15] (pol.).
 25. Alphari i Perkz wracają do Europy! Team Vitality ujawnia skład na wiosenny split LEC, Cybersport.pl, 8 grudnia 2021 [dostęp 2022-01-16] (pol.).
 26. LEC 2022 Spring Split, Cybersport.pl [dostęp 2022-04-10] (pol.).
 27. Łatwe 3:0 dla G2. Vitality odpada z play-offów LEC, Cybersport.pl, 1 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-10] (pol.).
 28. LEC, Team Vitality [dostęp 2021-05-02] (ang.).
 29. LFL, Team Vitality [dostęp 2021-05-02] (ang.).
 30. HLTV.org – The home of competitive Counter-Strike, HLTV.org [dostęp 2019-12-25] (ang.).
 31. HLTV.org – The home of competitive Counter-Strike, HLTV.org [dostęp 2019-12-25] (ang.).