Counter-Strike: Global Offensive

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Counter-Strike: Global Offensive
Ilustracja
Logo gry
Producent Valve Corporation, Hidden Path Entertainment
Wydawca Valve Corporation
Seria gier Counter-Strike
Silnik Source
Aktualna wersja 1.36.9.4
(7 maja 2019)[1]
Data wydania 21 sierpnia 2012
Gatunek strzelanka pierwszoosobowa
Tryby gry gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 18[2]
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (Microsoft Windows, Linux, macOS)
PlayStation 3, Xbox 360
Nośniki dystrybucja cyfrowa
Poprzednik Counter-Strike: Source (2004)
Strona internetowa

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) – wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa, stworzona oraz wydana przez Valve Corporation i Hidden Path Entertainment, które już wcześniej pracowały nad Counter-Strike: Source[3]. Jest to czwarta gra z serii Counter-Strike, wydana na platformy Microsoft Windows, macOS, Xbox 360 i PlayStation 3 w sierpniu 2012 i na Linuxa we wrześniu 2014.

W grze do walki stają dwie drużyny: terroryści oraz antyterroryści. Zadaniem każdej z nich jest eliminacja drużyny przeciwnej lub wykonanie określonego zadania. W przypadku terrorystów jest to podłożenie bomby lub obrona zakładników, zaś w przypadku antyterrorystów ochrona strefy detonacji przez podłożeniem bomby lub uratowanie zakładników. W grze występuje siedem różnych trybów, z których każdy ma odrębne cechy charakterystyczne.

CS:GO oprócz wbudowanego systemu matchmakingu, pozwalającego graczom na rozgrywkę na dedykowanych serwerach Valve, ma również możliwość tworzenia i rozgrywki na serwerach społeczności z niestandardowymi mapami i trybami gry. Od momentu wydania, CS:GO jest jedną z najpopularniejszych strzelanek pierwszoobowych rozgrywanych w ramach sportu elektronicznego. Najważniejszymi turniejami są tzw. „majory”, zawody sponsorowane przez wydawcę gry, Valve. Zawody w CS:GO są także częścią mistrzostw świata gier komputerowych Electronic Sports World Cup.

Gra zyskała dość pozytywne recenzje krytyków. Chwalono ją za całokształt rozgrywki i wierność jej odwzorowania w stosunku do poprzednich części serii. Krytykowano niektóre z początkowych funkcji gry. Wersje konsolowe otrzymały pozytywne opinie, a recenzenci uważali, że istnieją wyraźne różnice między wersjami konsolowymi a wersją PC.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Counter-Strike: Global Offensive, podobnie jak poprzednie gry z serii Counter-Strike, jest wieloosobową grą z gatunku first-person shooter, skupiającą się na wykonywaniu zadań. Dwie przeciwne drużyny z postaciami terrorystów i antyterrorystów rywalizują w różnych trybach gry wykonując określone cele, np. podłożenie bomby lub ochrona zakładników w przypadku terrorystów, a w przypadku antyterrorystów ochrona obszaru przed podłożeniem bomby (lub jej rozbrojenie) albo ewakuacja zakładników[4][5]. Na koniec każdej rundy gracze uzyskują nagrodę pieniężną w walucie wirtualnej, która pozwala na zakup lepszego wyposażenia w kolejnej rundzie. Gracze otrzymują nagrodę zarówno za wygraną, jak i przegraną rundę, przy czym większa nagroda przyznawana jest drużynie w przypadku wygranej. Oprócz tego występują nagrody za wykonanie zadań (np. podłożenie bomby) oraz za zabójstwa (wartości różnią się w zależności od rodzaju użytej broni)[4]. Gracz może uzyskać również karę pieniężną, np. za ogień bratobójczy (ang. friendly fire)[6].

Mapy znane z poprzednich edycji serii, zostały wykonane od podstaw. W CS:GO pojawiły się nowe elementy, które nie występowały w poprzednich grach z serii, przede wszystkim granat zapalający w obu drużynach, nowe bronie (np. wyciszony pistolet USP-S, paralizator Zeus X27, automatyczny pistolet CZ-75 Auto, strzelby i in.). Do gry dodano także nowe tryby, tj. „Wyścig zbrojeń” i „Demolka”, oparte na modyfikacjach do starszych edycji CS oraz nowe mapy, zaprojektowane na potrzeby tych trybów[4]. Usunięto także niektóre elementy starszych gier z serii, np. możliwość swobodnego latania po mapie po śmierci (właścicielom serwerów społeczności umożliwiono jednak konfigurację tej funkcji w ustawieniach serwera). Usunięto pistolet maszynowy MP5[a] oraz pistolet USP w wersji bez tłumika i zastąpiono je nowymi broniami[4]. Usunięto również osłonę taktyczną[8]. Funkcja malowania spray’ów nie była dostępna w grze do momentu dodania wymienialnych wirtualnych przedmiotów, zwanych graffiti[9].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W grze występuje sześć kategorii wyposażenia: pistolety, broń ciężka, pistolety maszynowe (PM-y), karabiny, granaty oraz dodatkowy sprzęt. Każda broń w grze posiada unikalne właściwości, takie jak ilość amunicji w magazynku, szybkostrzelność, zadawane obrażenia czy rozrzut kul w ogniu ciągłym. Gracz może posiadać ograniczoną ilość wyposażenia, zakupioną przed początkiem rundy: jedną broń podstawową (pistolet maszynowy, karabin lub broń ciężką), jedną broń dodatkową (pistolet), cztery granaty, paralizator oraz nóż. Podstawowym wyposażeniem, przyznawanym graczom automatycznie na początku rundy jest pistolet (USP-S lub P2000 w drużynie antyterrorystów oraz Glock-18 w drużynie terrorystów) oraz nóż. Pozwala to na rozgrywanie rund bez zakupu broni, celem zaoszczędzenia środków na kolejne rundy (ang. eco, force-buy i full). Z wyjątkiem noży, gracze mogą wyrzucać swoją broń i podnosić ją od innych graczy, także po śmierci przeciwników. W grze występuje kilka rodzajów granatów ręcznych: granat dymny (tymczasowo wytwarza ekran dymny), granat hukowo-błyskowy (oślepia i ogłusza graczy patrzących na niego w momencie eksplozji), granat zaczepny (zadający w określonym obszarze obrażenia graczom), wabik (wydający dźwięk podstawowej broni osoby rzucającej) oraz granat zapalający (dla terrorystów koktajl Mołotowa, podpalający powierzchnie na mapie przez określony czas)[10]. Obie drużyny mają dodatkowo możliwość zakupienia przed rundą kamizelki kuloodpornej i hełmu, zwiększającą odporność na obrażenia. Dodatkowo, gracze antyterrorystów mają możliwość zakupienia – w zależności od trybu gry – zestawu do rozbrajania (zmniejszającego czas rozbrajania bomby) lub zestawu ratunkowego (skracającego czas ratowania zakładnika).

Tryby gry[edytuj | edytuj kod]

W grze, oprócz samouczka („Kurs szkoleniowy”), występuje siedem głównych trybów gry: „Turniejowy”, „Uproszczony”, „Deathmatch”, „Wyścig zbrojeń”, „Demolka”, „Latający skaut”, „Skrzydłowy”oraz "Danger Zone"[11][12]. Rozgrywka w CS:GO koncentruje się głównie na trybie „Turniejowy” (tzw. mecze rankingowe). W trybie tym walczą ze sobą dwie pięcioosobowe drużyny. Wybór strony (antyterroryści/terroryści) jest losowy, a po rozegraniu 15 rund, następuje zamiana drużyn miejscami. Mecz składa się z 30 rund i kończy się wygraniem przez jedną z drużyn 16 rund albo remisem (15:15). W zależności od scenariusza mapy (zamach bombowy/uprowadzenie), drużyny mają do wykonania określone zadania. Mecze rozgrywane w trybie „Turniejowy” wpływają na rangę gracza (ang. Skill Group), reprezentującą poziom jego umiejętności. W grze występuje 18 rang od „Srebra I” do „Elity światowej”. Zastosowanie systemu rankingowego z założenia ma na celu wyszukiwanie meczów odpowiednich do poziomu umiejętności gracza[4]. Ranga przydzielana jest graczowi po wygraniu 10 rozgrywek w trybie „Turniejowy”. Skuteczność gracza w meczach oraz jego końcowy wynik decyduje o awansie lub degradacji z rangi.

W turniejach profesjonalnych wykorzystywane są zmodyfikowane konfiguracje trybu turniejowego, w których zasadniczą różnicą jest brak możliwości zakończenia meczu remisem. W przypadku osiągnięcia wyniku 15–15 rozgrywane są sześciorundowe dogrywki ze zmianą stron po 3 rundach. Mecz wygrywa drużyna, która zwycięży 4 rundy w dogrywce. W przypadku remisu w dogrywce, do meczu dołączane są automatycznie kolejne dogrywki, aż do rozstrzygnięcia wyniku meczu.

Tryb „Uproszczony” korzysta z uproszczonych zasad klasycznych meczów turniejowych, m.in. skrócenie meczu do 15 rund, wyłączony bratobójczy ogień, włączone przenikanie postaci gracza przez sojuszników, zwiększona ilość graczy w drużynach. Zadania drużyn pozostają takie same jak w meczach klasycznych. W tryb „Deathmatch” wszystkie bronie dostępne w grze są darmowe, postać gracza natychmiast odradza się po śmierci, a celem gracza jest eliminacja jak największej ilości graczy drużyny przeciwnej w ciągu 10 minut. Tryby te używane są głównie do treningu graczy[13][14]. W trybie „Wyścig zbrojeń” zabijanie przeciwników daje graczowi lepszą broń. Dokonanie zabójstwa z użyciem ostatniej dostępnej broni, złotego noża, daje graczowi zwycięstwo. W tym trybie nie jest możliwy zakup broni, a gracz odradza się natychmiast po swojej śmierci[4]. W trybie „Demolka” rozgrywka prowadzona jest na zmniejszonych mapach na standardowych zasadach gry. Zabicie przeciwnika daje graczowi lepszą broń w kolejnej rundzie[4]. W trybie „Latający skaut” gracze grają na standardowych zasadach na mapach o zmniejszonej grawitacji, wyposażeni jedynie w karabin SSG 08 oraz nóż. Tryby „Wyścig zbrojeń”, „Demolka” oraz „Latający skaut” zostały przez wydawcę nazwane „Gry wojenne” i umieszczone w odrębnej zakładce[12]. W trybie „Skrzydłowy”, dodanym w aktualizacji w 2017 roku, w 16-rundowych meczach ze scenariuszem zamachu bombowego walczą ze sobą dwie dwuosobowe drużyny. Mecze rozegrane w tym trybie wpływają na rangę trybu „Skrzydłowego”, reprezentującą umiejętności gracza i wpływającą, podobnie jak w trybie „Turniejowym”, na dobór przeciwników[12]. Wszystkie tryby rozgrywane są online i wymagają stałego połączenia z Internetem.

Matchmaking[edytuj | edytuj kod]

Matchmaking oparty jest o oprogramowanie Steam i wykorzystuje system Valve Anti-Cheat (VAC) celem eliminowania graczy korzystających z oszustw, tj. oprogramowania zwiększającego przewagę nad przeciwnikami (np. widzenie przez ściany – tzw. „wallhack”, poprawianie celności – tzw. „aimhack”). Gracze, którzy osiągnęli odpowiednio wysoki poziom profilu i połączyli swoje konto z numerem telefonu, mogli uzyskać status konta „Prime”. Wyszukiwanie meczów w trybie „Prime” wyszukuje wyłącznie graczy z tym statusem konta. Zastosowanie tego systemu miało na celu poprawienie jakości rozgrywki przez zmniejszenie ilości tzw. „smurfów” (tj. graczy o wysokim poziomie umiejętności, którzy celowo prowadzą rozgrywkę na meczach turniejowych z wykorzystaniem kont ze zbyt niską rangą).

W 2017 roku Valve rozpoczęło wdrażanie nowego systemu wyszukiwania gier, opartego o tzw. „czynnik zaufania” (ang. Trust Factor)[15]. Nowy system nie wymaga posiadania wysokiego poziomu doświadczenia i wyszukuje mecze z graczami o podobnym czynniku zaufania. Na czynnik składa się wiele elementów związanych z doświadczeniem gracza w CS:GO oraz w innych grach na jego profilu Steam. Posiadanie wcześniej statusu „Prime” jest dodatkowym atutem. W trybach wykorzystujących rangi umiejętności (tj. „Turniejowy” i „Skrzydłowy”) oprócz „Prime” i czynnika zaufania na wyszukiwanie gier wpływa ranga reprezentująca umiejętności gracza.

Serwery społeczności[edytuj | edytuj kod]

Oprócz oficjalnych serwerów Valve, do dyspozycji graczy są także dedykowane serwery społeczności, dostępne z odpowiedniej zakładki w menu gry. Serwery te mogą znacząco różnić od oficjalnych trybów gry. Najpopularniejszym rodzajem modyfikowanych serwerów są serwery typu „kz”, na których zadaniem graczy jest pokonywanie przeszkód dla trenowania technik poruszania się, wymagających zaawansowanego strafingu oraz tzw. bunny hop’u[16].

Produkcja i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Counter-Strike: Global Offensive jest sequelem do popularnej pierwszoosobowej strzelanki, Counter-Strike: Source, wyprodukowanej przez Valve Corporation. Rozwój CS:GO rozpoczął się wraz z przystąpieniem studia Hidden Path Entertainment do próby opracowania portu gry Counter-Strike: Source na konsole wideo[17][18]. W trakcie pracy nad portem, Valve dostrzegło okazję do jego przekształcenia w pełną wersję odrębnej gry oraz rozszerzenia rozgrywki poprzedniej wersji. Rozwój CS:GO rozpoczął się w marcu 2010, a publicznie został ogłoszony 12 sierpnia 2011[19]. Zamknięta beta rozpoczęła się 30 listopada 2011 i początkowo ograniczona była do ok. 10 000 ludzi, którzy otrzymywali klucze dostępu podczas imprez promujących CS:GO. Po kłopotach związanych ze stabilnością działania klienta i serwera, betę rozszerzono do szerszego grona graczy[20]. Podczas targów E3 2012, Valve ogłosiło datę premiery CS:GO na 21 sierpnia 2012 (z otwartą betą zaczynającą się około miesiąca przed dniem premiery). Przed publiczną betą, Valve zaprosiło profesjonalnych graczy Counter-Strike’a do przetestowania gry i udzielenia opinii[21].

Istniały plany stworzenia trybu wieloosobowego między platformami Windows, OS X, Linuxem oraz PlayStation 3, ale ostatecznie ograniczono się jedynie do uwzględnienia wersji na komputery PC, ze względu na zróżnicowanie częstości aktualizacji na poszczególnych platformach[22]. 21 sierpnia 2012 wydano oficjalną wersję CS:GO na wszystkie platformy z wyjątkiem Linuksa, gdzie gra miała premierę 23 września 2012[23].

Po wydaniu[edytuj | edytuj kod]

Od momentu wydania CS:GO, Valve udostępnia regularne aktualizacje do gry, wprowadzające nowe mapy i bronie oraz poprawiające balans rozgrywki. Jedną z głównych zmian po wydaniu gry była aktualizacja Arms Deal, która została wydana 13 sierpnia 2013 i dodała do gry wykończenia broni (ang. weapon finishes), zwane popularnie skórkami lub skinami (ang. skins). Przedmioty te są dostępne przez otwieranie skrzynek w grze z zastosowaniem odpłatnych kluczy, dostępnych przez mikrotransakcje[24]. Gracz otrzymuje losowy przedmiot, przy czym im lepsza jakość przedmiotu (im wyższa jego wartość pieniężna na rynku), tym mniejsza szansa na jego otrzymanie przy otwarciu skrzynki. Najrzadszymi przedmiotami dostępnymi w skrzynkach są zazwyczaj wykończenia do noży, które zmieniają nie tylko kolor lakieru noża, lecz również jego wzór (np. na nóż motylkowy, karambit, bagnety itp.)[17]. Ceny wirtualnych noży osiągają bardzo wysokie wartości, czasami są one przedmiotem rzeczywistych aukcji.

Przedmioty te mogą być także pozyskiwane w inny sposób, podobnie jak w grach Team Fortress 2, czy Dota 2 (np. są one przyznawane w sposób losowy graczom po zakończonym meczu lub po osiągnięciu pewnego poziomu doświadczenia)[17]. CS:GO posiada wsparcie Warsztatu Steam, co pozwala użytkownikom zgłaszać własną twórczość w formie niestandardowych map, własnych skórek do broni oraz nowych scenariuszy rozgrywki. Elementy które zyskają największą popularność w warsztacie, dodawane są przez wydawcę do gry do kolejnych skrzynek[25]. W zależności od rzadkości występowania danego przedmiotu oraz w zależności od wyglądu wykończenia, ceny wirtualnych przedmiotów różnią się, co uformowało system wirtualnej ekonomii[26]. Pozyskane przedmioty mogą być później wymieniane oraz wystawiane na sprzedaż na rynku społeczności Steam. Część zysków ze sprzedaży kluczy, skrzynek i skórek trafia do ich autorów z Warsztatu Steam.

Co pewien czas do gry dodawane są tymczasowe wydarzenia, zwane „operacjami”, do których pełen dostęp jest możliwy po wykupieniu specjalnych wirtualnych „przepustek”. Gracze, którzy wykupili dostęp do operacji mają możliwość wykonywania dodatkowych misji i zadań na trybach gry takich jak Wyścig Zbrojeń, czy Deathmatch[27], a począwszy od operacji Hydra, która rozpoczęła się w maju 2017, także na nowych, niestandardowych trybach gry stworzonych na potrzeby operacji[28]. Kończenie tych wyzwań daje możliwość pozyskiwania dodatkowych punktów doświadczenia w profilu gracza oraz umożliwia ulepszenie poziomu wirtualnej odznaki („żetonu”) operacji na kolejne poziomy (żeton brązowy, srebrny, złoty, od operacji Hydra także żeton diamentowy). Mapy dostępne na trybach operacji są mapami stworzonymi przez społeczność, co oznacza że część zysków z operacji trafia do twórców tych map[27][29].

Aktualizacja dodana w październiku 2014 dodała do gry „zestawy muzyczne”, które zmieniają domyślny soundtrack gry na muzykę autorstwa artystów upoważnionych przez Valve. Jeśli gracz posiadający taki zestaw muzyczny okaże się MVP danej rundy meczu, wówczas jego muzykę usłyszą także wszyscy pozostali gracze pod koniec tej rundy. Pozostali gracze mogą „wypożyczać” zestawy od innych zawodników, korzystając z opcji dostępnej w tabeli wyników. Zestawy te mogą być wymieniane oraz sprzedawane na rynku społeczności Steam[30].

W kwietniu 2016, do gry dodano funkcję wyszukiwania gier Prime (ang. Prime matchmaking). Aby móc korzystać z tego trybu wyszukiwania gier, użytkownik musi uzyskać odpowiednio wysoki poziom doświadczenia jego profilu, a także podać i zweryfikować swój numer telefonu. Gracze, którzy spełnili te wymagania, a więc posiadają status „konta Prime” mogą wyszukiwać mecze tylko z graczami, którzy również zweryfikowali swój numer i posiadają ten status. System Prime został zaprezentowany jako próba poprawienia jakości rozgrywek przez zmniejszenie ilości tzw. „smurfów” (tj. graczy o wysokim poziomie umiejętności, którzy celowo prowadzą rozgrywkę na meczach turniejowych na kontach ze zbyt niską rangą)[31].

W październiku 2016 do gry dodano nowy rodzaj przedmiotu, graffiti, które stały się odpowiednikiem tzw. spray’ów z poprzednich wersji serii Counter-Strike. Różnica polega na tym, że dawniej gracze mogli dowolnie dostosowywać swoje spray’e, zaś w CS:GO dostępne są określone wzory, które są przedmiotami o określonej wartości, wymienialnymi i zbywalnymi na rynku społeczności analogicznie jak w przypadku skinów do broni[9]. Miesiąc później do gry dodano wykończenia do rękawic[32].

W październiku 2017 przedstawiono nową wersję (remake) jednej z najbardziej rozpoznawalnych map w historii serii Counter-Strike, Dust II. W listopadzie 2017 zapowiedziano zmiany w systemie wyszukiwania gier (matchmakingu). Do gry wprowadzono tzw. „czynnik zaufania” (ang. Trust Factor)[15]. Nowy system ma z założenia wyszukiwać mecze z graczami o podobnym czynniku, na wartość którego wpływa nie tylko doświadczenie gracza w CS:GO, ale także liczba jego zgłoszeń za oszukiwanie podczas gry oraz inne statystyki związane z jego profilem Steam i rozgrywką w innych grach. Zmiana miała na celu ponowną integrację społeczności, jako że matchmaking Prime rozdzielił od siebie graczy posiadających i nieposiadających Prime. Wartość czynnika zaufania jest ukryta, a Valve nie udostępni dokładnych informacji na temat elementów które wpływają na jego wartość[33][34][35].

W czerwcu 2018 do testowania offline w wersji beta udostępniono nowy interfejs użytkownika o nazwie Panorama[36]. Aktualizacja ta została okrzyknięta przez media jako największa zmiana od momentu wydania CS:GO. W nowym interfejsie zmianom graficznym uległ niemalże każdy element gry, począwszy na menu głównym, na tablicy wyników skończywszy[36]. W lipcu Panoramę udostępniono do betatestowania także na serwerach online[37]. Po zakończeniu testów i optymalizacji, w sierpniu 2018 Panorama stała się domyślnym interfejsem gry. Przez pewien czas gracze mieli możliwość dzięki odpowiedniej komendzie korzystać ze starego interfejsu, tzw. Scaleform[38], obecnie powrót do starego interfejsu nie jest już możliwy.

W sierpniu 2018 do testowania na serwerach deathmatch oraz na trybie uproszczonym dodano pistolet maszynowy, MP5-SD, który pojawił się we wcześniejszych edycjach gry Counter-Strike[39]. Broń ta może być wykorzystywana zamiast pistoletu maszynowego MP7[39].

7 grudnia 2018 do gry dodano tryb battle royale o nazwie Danger Zone (pol. Strefa zagrożenia), w którym można grać samodzielnie oraz w dwu- lub trzyosobowych drużynach[40][41]. Ponadto gra od tej aktualizacji przeszła na model free to play[40]. Osoby, które do 6 grudnia 2018 zakupiły grę za nieco ponad 50 zł otrzymały odznakę lojalności oraz status Prime[42]. Od teraz status Prime można nie tylko zdobyć uzyskując 21 poziom konta, ale także kupując go w sklepie Steam (za podobną cenę, za jaką grę sprzedawano wcześniej). Mając status Prime gracz nie tylko ma mniejszą szansę na grę z osobami używającymi cheatów, ale również mają szansę otrzymania specjalnej pamiątkowej skórki do pistoletu maszynowego MP5-SD i loot boxu Danger Zone[43]. Po przejściu na model F2P CS:GO odnotowało bardzo duży przyrost liczby graczy (patrz wykres w sekcji Odbiór gry)[44].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Myszka SteelSeries Rival 300 Fade, element promocji Counter-Strike: Global Offensive. Obudowę myszki pomalowano w kolor przypominający jedną ze skórek broni w świecie gry

Od premiery gry, CS:GO wpłynęło na pojawienie się różnych akcesoriów promocyjnych. Dostępny jest oficjalny sklep, oferujący przedmioty kolekcjonerskie, w tym rzeczywistą wersję elektronicznego medalu „Odznaka pięcioletniego weterana”[45]. Firmy takie jak SteelSeries nawiązały współpracę z Valve celem promowania prawdziwych akcesoriów komputerowych, w tym zestawów słuchawkowych, myszek oraz podkładek[46].

Hazard[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Hazard skinami.

W sierpniu 2013 roku, w wyniku aktualizacji „Arms Deal”, do gry dodano wirtualne skrzynki zawierające wykończenia do broni w grze (tzw. „skiny”, ang. skins). Przedmioty te stworzyły wirtualny system ekonomiczny, wynikający między innymi z rzadkości występowania przedmiotów w wirtualnych kontenerach oraz ich atrakcyjności wizualnej. Reperkusją wprowadzenia obiegu takich przedmiotów było powstanie ogromnej ilości stron nimi handlujących, które wykorzystują API Steamworks. Część z tych stron zaczęła oferować także funkcje hazardowe, takie jak wirtualna ruletka, czy też obstawianie meczów profesjonalnych graczy CS:GO, gdzie walutą są elektroniczne przedmioty z gry lub kredyty pozyskane na skutek ich zdeponowania. W czerwcu i lipcu 2016 roku złożono dwa oficjalne pozwy przeciwko takim witrynom hazardowym oraz firmie Valve, stwierdzając, że propagują one hazard wśród nieletnich. Valve z kolei zaczęło podejmować kroki, celem uniemożliwienia tym stronom korzystania ze Steamworks w celach hazardowych, na skutek czego kilka z nich przestało działać[24]. Istnieją jednak również zarzuty, według których zastosowany w CS:GO mechanizm płatnego odblokowywania skrzynek zawierających losowy przedmiot (bardzo często o dużo niższej wartości niż cena wirtualnego klucza otwierającego skrzynkę) stanowi już hazard sam w sobie. 29 marca 2018 roku, Valve ograniczyło ten proceder, wprowadzając siedmiodniową blokadę na wymieniane przedmioty (tzn. po ich otrzymaniu, nie można ich było przekazać dalej przez kolejne 7 dni)[47]. Sprawiło to, że w magazynach wielu stron typu hazardowego zabrakło przedmiotów, ale uderzyło również w strony i osoby fizyczne, które w sposób legalny zarabiają na handlowaniu skórkami[48]. Valve stwierdziło, że wprowadzona restrykcja ma na celu uniemożliwienie oszukiwania w wymianach poprzez platformę Steam[49].

Profesjonalna rywalizacja[edytuj | edytuj kod]

Turniej Intel Extreme Masters w Katowicach, 2015

Profesjonalna rywalizacja w Counter-Strike: Global Offensive składa się na turnieje organizowane przez organizacje trzecie oraz turnieje organizowane lub sponsorowane przez wydawcę, firmę Valve, nazywane „majorami”. Majory mają większą pulę wygranych, początkowo wynoszącą 250 000 USD, a od turnieju MLG Columbus 2016 – 1 mln USD[50]. Główną platformą, na której odbywają się transmisje z turniejów jest Twitch, jednak wraz z rozwojem popularności gry oraz jej sceny e-sportowej, różne firmy, w tym WME/IMG i Turner Broadcasting, zainteresowały się także transmisją telewizyjną profesjonalnych rozgrywek w CS:GO. Transmisje z zawodów transmitowane były m.in. w amerykańskiej telewizji TBS[51]. Rozgrywki podczas majora w Atlancie w 2017 roku były transmitowane również wraz z komentarzem m.in. w polskiej stacji telewizyjnej Polsat Sport News[52].

W 2014 roku podczas turnieju „CEVO Professional Season 5” miał miejsce głośny skandal związany z ustawieniem meczu, w którym drużyna iBUYPOWER celowo przegrała spotkanie z drużyną NetcodeGuides, aby zyskać na postawionych zakładach bukmacherskich[53]. Drużyna została zablokowana później przez Valve i do dziś nie ma prawa uczestniczyć w oficjalnych turniejach rangi „major”. W 2017 roku została dopuszczona do turniejów nieoficjalnych, organizowanych przez ESL.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Eurogamer PC: 9/10[54]
Game Informer PS3, X360: 8/10[55][56]
Gry-Online PC: 8/10[57]
GameSpot PC, PS3, X360: 8,5/10[58][59][60]
GameSpy PC: 4/5 gwiazdek[61]
GamesTM PC: 9/10[62]
GamesRadar PC: 3/5 gwiazdek[63]
GameTrailers PC: 8,5/10[64]
IGN PC: 8/10[65]
VideoGamer.com PC: 9/10[66]
Destructoid PC: 9,5/10[4]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 82,35% (z 23 recenzji)[67]
PS3: 78,62% (z 8 recenzji)[68]
X360: 79% (z 9 recenzji)[69]

Metacritic

PC: 83/100 (z 38 recenzji)[70]
PS3: 80/100 (z 7 recenzji)[71]
X360: 79/100 (z 15 recenzji)[72]

Produkcja spotkała się z pozytywnym odbiorem recenzentów, uzyskując w wersji dla PC średnią wynoszącą 83/100 punktów według agregatora Metacritic[70] oraz 82,35% według serwisu GameRankings[67]. Od momentu wydania do chwili obecnej, Counter-Strike: Global Offensive stale utrzymuje się w ścisłej czołówce gier o największej liczbie aktywnych graczy na platformie Steam[73][74] . Gra zdobyła tytuł „e-sportowej gry roku” podczas gali The Game Awards 2015[75].

Recenzenci docenili wierne odwzorowanie cech poprzednika, Counter-Strike: Source. Allistair Pinsof z portalu Destructoid ocenił grę bardzo wysoko i stwierdził, że CS:GO jest „dopracowaną i lepiej wyglądającą” wersją gry[4]. Redaktor GameSpotu, Eric Neigher, stwierdził w swojej recenzji, że gra zyskuje wiele nowej zawartości, a przy tym pozostaje wiernym odwzorowaniem jej poprzedników i zachowuje większość ich najlepszych elementów[76]. Redaktor strony Gry-Online, Kamil Ostrowski, przyznał grze ocenę 8/10 chwaląc ulepszenia interfejsu i świetną grywalność. Skrytykował natomiast przeciętną oprawę graficzną[57].

Recenzenci portalu gamesTM w swojej recenzji stwierdzili, że CS:GO stał się „świetnym przypomnieniem, że jakość gry jest nagradzana długowiecznością oraz różnorodnością”[77]. Pogratulowali wydawcy gry, że wydaniem CS:GO nie tylko zaktualizowali popularną grę, ale także „całkowicie zdeklasowali jej konkurencję”[77]. Martin Gaston z VideoGamer.com stwierdził, że pomimo faktu, że „jest zbyt stary aby prawdziwie cieszyć się grą”, wierzy, że jest to dobre wydanie jednej z najlepszych gier w historii” i niektórzy gracze doświadczą „czegoś, co będzie decydującymi momentami w ich gamerskim życiu”[66]. Xav de Matos napisał dla Engadget, że w stosunku do ceny, „Global Offensive jest doskonałym rozszerzeniem tego dziedzictwa”[13]. Mitch Dyer z IGN stwierdził, że „Global Offensive jest godnym następcą Counter-Strike’a – wygląda i sprawia wrażenie znajomej gry, z drobnymi poprawkami, które pomagają zrównoważyć stare problemy i zaskoczyć długoletnich graczy”[65].

Część funkcji w wersjach wczesnego dostępu gry spotkało się z krytyką recenzentów. Mike Sharkey z GameSpy nie był zdania, że nowa zawartość dodana do gry była dobra. Z krytyką spotkał się również system rankingowy, oparty początkowo o szachowy system elo, który wydawał się działać nieefektywnie, jako że wielu graczy o różnych poziomach umiejętności spotykało się razem w meczach rankingowych w pierwszych dniach od wydania gry[78]. Evan Lahti z PC Gamer zauważył, że większość nowych oficjalnych map w CS:GO przeznaczonych jest tylko do trybów Wyścig Zbrojeń lub Demolka, zaś mapy do trybów klasycznych poddane zostały tylko drobnym poprawkom[79].

Mimo że recenzentom spodobały się konsolowe wersje gry, stwierdzili znaczne różnice między wersją PC a wersjami konsolowymi. Neigher stwierdził, że grając z użyciem pada wrażenia z rozgrywki nie równają się wrażeniom z gry w klasycznej wersji PC[76]. Ron Vorstermans z Gamer.nl stwierdził, że w wersji na komputery PC rozgrywka turniejowa jest prowadzona na wyższym poziomie, chociaż dodał, że wersje konsolowe nie są gorsze ze względu na przewagę komputera nad konsolami[80]. Dyer stwierdził, że wersja dla PlayStation 3 ma przewagę nad wersją dla konsol Xbox ze względu na możliwość przyłączenia klawiatury i myszy. Dodał również, że interfejs wersji konsolowych dorównuje wersji dla komputerów osobistych[65]. Mark Langshaw z Digital Spy wyraził zdanie, że pomimo wsparcia dla PlayStation Move, zastosowanie tego systemu czyni „już nieprzebaczającą grę jeszcze trudniejszą”[81].

Wykres średniej i szczytowej liczby aktywnych graczy Counter-Strike: Global Offensive na przestrzeni lat (PC, Steam)[44]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W 2018 roku pistolet MP5 przywrócono w grze[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Counter-Strike: Global Offensive [dostęp 2019-05-07].
 2. Counter-Strike: Global Offensive (pol.). PEGI. [dostęp 2018-05-26].
 3. Maxwell McGee: PAX 2011: Counter-Strike: Global Offensive Hands-On Preview – New Gear (ang.). GameSpot, 2011-08-29. [dostęp 2017-12-29].
 4. a b c d e f g h i Allistair Pinsof: Review: Counter-Strike: Global Offensive. Destructoid, 2012-08-24. [dostęp 2014-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-01)].
 5. Phil Owen: GAME BYTES: 'Counter-Strike' Lackluster (ang.). New Media Investment Group, 2012-08-31. [dostęp 2017-02-07].
 6. Money system in CS:GO explained (ang.). Natus Vincere. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-02)].
 7. Michael McWhertor, Counter-Strike: GO brings back the MP5, Polygon, 15 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-08].
 8. Evan Lahti: Someone's modding CS 1.6 into CS:GO (ang.). PC Gamer, 2016-12-06. [dostęp 2017-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-17)].
 9. a b Michael McWhertor: Valve brings sprays back to Counter-Strike – and monetizes them (ang.). W: Vox Media [on-line]. Polygon, 2016-10-07. [dostęp 2017-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-17)].
 10. Jamie Villanueva: A guide to CS:GO’s weapons (ang.). The Daily Dot, 2017-09-06. [dostęp 2017-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-13)].
 11. Tom Senior: Counter-Strike: Global Offensive patch adds Weapons Course and Zombie Mod support. Future plc, 2012-08-21. [dostęp 2017-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-06)].
 12. a b c Jamie Villanueva: Several maps and game modes permanently added to CS:GO as Operation Hydra ends (ang.). The Daily Dot, 2017-11-15. [dostęp 2017-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-18)].
 13. a b Xav de Matos: Counter-Strike Global Offensive review: Come at the king, you best not miss (ang.). Engadget, 2012-08-28. [dostęp 2017-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-22)].
 14. How to find the perfect CS:GO crosshair for you (ang.). PC Gamer, 2017-04-12. [dostęp 2017-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-22)].
 15. a b The Trust Factor (ang.). blog.counter-strike.net. [dostęp 2018-01-12].
 16. Fredrik Salomonsson: Discover Counter-Strike: Global Offensive’s climbing scene (ang.). Future plc, 2016-01-19. [dostęp 3 lutego 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-22)].
 17. a b c Evan Lahti, How $400 virtual knives saved Counter-Strike, Future plc, 17 września 2015 [dostęp 2016-01-11] [zarchiwizowane z adresu].
 18. Maxwell McGee, PAX 2011: Counter-Strike: Global Offensive Hands-On Preview – New Gear, CBS Interactive, 29 sierpnia 2011 [dostęp 2017-01-13] [zarchiwizowane z adresu].
 19. Alec Meer, Revealed: Counter-Strike: Global Offensive, Rock Paper Shotgun, 12 sierpnia 2011 [dostęp 2011-11-08] [zarchiwizowane z adresu].
 20. Tom Senior, Counter-Strike: Global Offensive beta delayed, Future plc, 31 października 2011 [dostęp 2017-06-22] [zarchiwizowane z adresu].
 21. Alec Meer, Counter-Strike: GO Explained Properly, Rock Paper Shotgun, 15 sierpnia 2011 [dostęp 2011-11-10].
 22. David Hinkle, Counter-Strike: Global Offensive loses cross-play, Joystiq, 5 marca 2012 [dostęp 2017-06-22] [zarchiwizowane z adresu].
 23. Silviu Stahi, Counter-Strike: Global Offensive Officially Lands on Linux, Skips Beta, 23 września 2012 [dostęp 2017-04-13] [zarchiwizowane z adresu].
 24. a b Samit Sarkar, How do Counter-Strike: Global Offensive skins work?, Polygon, Vox Media, 11 lipca 2016 [dostęp 2016-07-11] [zarchiwizowane z adresu].
 25. Sarah O’Connor, Over $57 Million Paid Out To Steam Workshop Creators, 30 stycznia 2015 [dostęp 2017-04-13] [zarchiwizowane z adresu].
 26. Emily Richardson, How Counter-Strike: Global Offensive’s Economy Works, 14 sierpnia 2015 [dostęp 2017-09-30] [zarchiwizowane z adresu].
 27. a b Samit Sarkar, Counter-Strike: Global Offensive gets missions and new rewards with Operation Breakout, Vox Media, 2 lipca 2014 [dostęp 2017-04-15] [zarchiwizowane z adresu].
 28. James O’Connor, Counter-Strike GO: Operation Hydra will change things up, 24 maja 2017 [dostęp 2017-05-24] [zarchiwizowane z adresu].
 29. Angus Morrison, Operation Wildfire comes to CS:GO, Future plc, 18 lutego 2016 [dostęp 2017-04-15] [zarchiwizowane z adresu].
 30. Andrei Dobra, New CS:GO Update Adds Music Kits with Custom Songs to the Game, Softpedia, 11 października 2014 [dostęp 2017-04-15] [zarchiwizowane z adresu].
 31. Angus Morrison, Valve considers 'Prime' matchmaking for CS:GO, Future plc, 22 kwietnia 2016 [dostęp 2017-01-01] [zarchiwizowane z adresu].
 32. Shaun Prescott, Counter-Strike: Global Offensive now has decorative gloves, Future plc, 29 listopada 2016 [zarchiwizowane z adresu].
 33. Valve's new CS:GO matchmaking system considers your overall behavior on Steam [dostęp 2017-11-18].
 34. Brian Barnett, New Counter-Strike Matchmaking System Analyses Your Behavior in Other Steam Games, 15 listopada 2017 [dostęp 2017-11-18].
 35. Counter-Strike: Global Offensive Now Uses All Steam User Data When Matchmaking [dostęp 2017-11-18].
 36. a b Dariusz Madejski: Aktualizacja CS:GO – Panorama UI. Największa wizualna zmiana od premiery gry!. Planeta Gracza, 2018-06-20. [dostęp 2018-08-18].
 37. Jennifer Locke: CS:GO’s Panorama UI update goes live for everyone. mspoweruser.com, 2018-07-07. [dostęp 2018-08-18].
 38. Release Notes for 8/2/2018. Counter-Strike Blog, 2018-08-02. [dostęp 2018-08-18].
 39. a b Release Notes for 8/15/2018. Counter-Strike Blog, 2018-08-15. [dostęp 2018-08-18].
 40. a b CS:GO – Danger Zone (ang.). Valve Corporation. [dostęp 2019-01-05].
 41. Welcome to the Danger Zone (ang.). Valve Corporation, 2018-12-06. [dostęp 2018-12-06].
 42. Michael McWhertor: Counter-Strike: GO adds battle royale mode, goes free-to-play (ang.). Polygon. [dostęp 2019-01-05].
 43. CS:GO becomes free-to-play, battle royale mode in new update (ang.). HLTV.org. [dostęp 2019-01-05].
 44. a b Counter-Strike: Global Offensive (ang.). Steam Charts. [dostęp 2018-12-03].
 45. Andy Chalk: Valve is now selling a real-life Counter-Strike: Global Offensive 'Five Year Veteran Coin' (ang.). PC Gamer, 2017-04-08. [dostęp 2017-11-19].
 46. SteelSeries Introduces Peripherals for Counter-Strike: Global Offensive and Dota 2. W: Entertainment Close-up [on-line]. HighBeam Research, 2012-06-07. [dostęp 2017-11-19].
 47. Counter-Strike: Global Offensive [dostęp 2018-04-24].
 48. Valve: Ograniczenie w wymianie przedmiotów w CS:GO ma na celu ochornę przed oszustwami | Portal esportowy., Esportivo [dostęp 2018-04-24].
 49. Counter-Strike: Global Offensive [dostęp 2018-04-24].
 50. Evan Lahti: Valve puts in $1 million for all future major CS:GO tournaments (ang.). Future plc, 2016-02-23. [dostęp 2017-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-09)].
 51. Todd Spangler: Turner, WME/IMG Form E-Sports League, With TBS to Air Live Events. Variety, 2015-09-23. [dostęp 2015-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-22)].
 52. Wojciech Podgórski: CS:GO na żywo w telewizji! Transmisje Eleague w Polsacie Sport News. Polsat Sport, 2017-01-18. [dostęp 2018-01-12].
 53. Sam Cooke: Phil Kornychev – Forget the TV show, this is the real Skins drama. Esports Insider, 2016-08-18. [dostęp 2017-08-22].
 54. Tom Bramwell: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). Eurogamer, 2012-08-22. [dostęp 2015-06-12].
 55. Dan Ryckert: Counter-Strike: Global Offensive (ang.). Game Informer, 2012-08-28. [dostęp 2015-06-12].
 56. Dan Ryckert: Counter-Strike: Global Offensive (ang.). Game Informer, 2012-08-28. [dostęp 2015-06-12].
 57. a b Kamil Ostrowski: Recenzja gry Counter- Strike: Global Offensive – kultowa strzelanina w nowych szatach (pol.). Gry-Online, 2012-08-27. [dostęp 2014-01-31].
 58. Eric Neigher: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). GameSpot, 2012-08-31. [dostęp 2015-06-12].
 59. Eric Neigher: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). GameSpot, 2012-08-31. [dostęp 2015-06-12].
 60. Eric Neigher: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). GameSpot, 2012-08-31. [dostęp 2015-06-12].
 61. Mike Sharkey: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). GameSpy, 2012-08-23. [dostęp 2015-06-12].
 62. Counter-Strike: Global Offensive review (ang.). GamesTM. [dostęp 2015-06-12].
 63. Lorenzo Veloria: COUNTER-STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE REVIEW (ang.). GamesRadar, 2012-08-28. [dostęp 2015-06-12].
 64. Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). GameTrailers, 2012-08-28. [dostęp 2015-06-12].
 65. a b c Mitch Dyer: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). IGN, 2012-08-27. [dostęp 2014-01-31].
 66. a b Martin Gaston: Counter-Strike: Global Offensive Review for PC (ang.). VideoGamer.com, 2012-08-23. [dostęp 2018-08-28].
 67. a b Counter-Strike: Global Offensive for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-06-06].
 68. Counter-Strike: Global Offensive for PlayStation 3 (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-06-12].
 69. Counter-Strike: Global Offensive for Xbox 360 (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-06-12].
 70. a b Counter-Strike: Global Offensive for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2014-01-31].
 71. Counter-Strike: Global Offensive for PlayStation 3 Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-06-12].
 72. Counter-Strike: Global Offensive for Xbox 360 Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-06-12].
 73. Patrick Walker: How Counter-Strike: Global Offensive is still dominating Steam (ang.). 2015-10-16. [dostęp 2017-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-18)].
 74. Evan Lahti: Valve explains how CS:GO became the second most-played game on Steam (ang.). 2014-03-25. [dostęp 2017-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-18)].
 75. Samit Sarkar: Here are the winners of The Game Awards 2015 (ang.). W: Vox Media [on-line]. Polygon, 2015-12-03. [dostęp 2017-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-22)].
 76. a b Eric Neigher: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). W: CBS Interactive [on-line]. GameSpot, 2012-08-31. [dostęp 2017-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 77. a b Counter-Strike: Global Offensive review (ang.). [dostęp 2017-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-01)].
 78. Mike Sharkey: Counter-Strike: Global Offensive Review (ang.). GameSpy, 2012-08-23. [dostęp 2012-08-25].
 79. Evan Lahti: Counter-Strike: Global Offensive review (ang.). PC Gamer, 2012-08-24. [dostęp 2012-08-25].
 80. Ron Vorstermans: Counter-Strike: GO (consoleversie) – Welkome aanvulling (ang.). Gamer.nl, 2012-09-06. [dostęp 2017-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-09)].
 81. Mark Langshaw: Counter-Strike Global Offensive review (PSN): Striking the right chord (ang.). W: Hearst Magazines UK [on-line]. Digital Spy, 2012-08-27. [dostęp 2017-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-09)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]