Teatr Kreatury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie "Teatr Kreatury" (dawniej Teatr Małych Form "Truskaweczki") działa przy Grodzkim Domu Kultury w Gorzowie Wielkopolskim od września 1992, a od stycznia 2005 rozpoczęło współpracę z Sopocką Sceną "Off de BICZ". Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest Przemek Wiśniewski.

Skład zespołu tworzą studenci oraz inne Kreatury. Teatr Kreatury na przestrzeni 18 lat brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce (m.in.: Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne, OFF Konfrontacje w Lublinie i Gardzienicach, "Maski" w Poznaniu, "Kontrapunkt" w Szczecinie). W czerwcu 2002 r. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu, Teatr Kreatury otrzymał Orfeusza za spektakl "Radosny żywot głupka" na podstawie powieści Krzysztofa Jaworskiego. Kreatury brały również udział w spotkaniach teatralnych organizowanych poza granicami kraju. Monodram DZIEWICTWO był m.in. prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Moskwie (październik, 2004).

W latach 1996-1998 Teatr Kreatury współpracował z teatrem francuskojęzycznym działającym przy IV LO w Gorzowie. Spektakl pt. "Lui et Elle – l'art de vie ou la fin fatale d'une mauvaise piece" ("On i ona – sztuka życia albo fatalny koniec złej sztuki") na podstawie "Teatrzyku Zielona Gęś" K.I. Gałczyńskiego w tłumaczeniu zespołu, w reżyserii Przemka Wiśniewskiego, z udziałem uczniów IV LO i Kreatur, zdobył Grand Prix na II Festiwalu Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych w Poznaniu w 1997 r. Nagrodą było reprezentowanie Polski na Międzynarodowym Festiwalu Festiwali w Quebecu w Kanadzie w 1998 r. Na zaproszenie Polonii kanadyjskiej spektakl został pokazany w Konsulacie Polskim w Montrealu. Latem 1997 r. spektakl był prezentowany we Francji w Calais, Lille i Correns.

Happening grupy "Wesołe Miasteczko" - wieczór autorski W. Fydrycha w barze mlecznym "Agata" ( 2001 r.)

Przy Teatrze Kreatury działa Grupa happeningowa "Wesołe miasteczko", która od sierpnia 2001 r. przeprowadziła ponad dwadzieścia akcji ulicznych. Głównym celem, jaki stawiają sobie członkowie grupy, jest komentowanie i piętnowanie nieustannie towarzyszących życiu Gorzowa absurdów. Herbem "Wesołego Miasteczka" stał się Śfinster. Sylwetka rzeźby autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza nawiązuje do jednej z pierwszych akcji grupy stanowiąc jednocześnie wyrazisty symbol kulturalnego zacofania. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście akcji takich jak: obrona baru mlecznego "Agata" i Łaźni Miejskiej. wmurowanie na Starym Rynku tablicy upamiętniającej dziesięciolecie Teatru Kreatury. "Wesołe miasteczko" nie pozostaje również obojętne na wydarzenia ogólnopolskiego, czy wręcz globalnego formatu. W grudniu 2001 r. grupa wspierana przez Waldemara "Majora" Fydrycha, twórcę Pomarańczowej Alternatywy, "obchodziła" dwudziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w marcu 2003 r., dzień po rozpoczęciu wojny w Iraku zorganizowała "Pojedynek" między G. Bushem, a S. Husajnem. "Wesołe Miasteczko" trzykrotnie przyznało swoją nagrodę za działalność kulturalną na rzecz miasta Gorzowa. Jak dotąd nagroda trafiała za każdym razem na ręce prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka z SLD.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]