Technik farmaceutyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przyszli technicy farmaceutyczni podczas ćwiczeń

Technik farmaceutyczny – tytuł zawodowy uzyskiwany po okresie dwuletniego kształcenia w szkole policealnej oraz odbyciu dwuletniego stażu w aptece ogólnodsotępnej. Osoby te mogą zajmować się zawodowo pracą w aptekach, punktach aptecznych oraz przemyśle farmaceutycznym. Technik farmaceutyczny wykonuje także prace techniczne, analityczne i administracyjne związane z produkcją leków, analizą i kontrolą jakości leków oraz obrotem środkami farmaceutycznymi, artykułami sanitarnymi i sprzętem medycznym (w aptekach, pracowniach farmaceutycznych, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i zielarskim.

Kwalifikacje zawodowe[edytuj]

Osoby wykonujące zawód technika farmaceutycznego są włączone w system opieki zdrowotnej w Polsce, a ich zawód polega na wykonywaniu usług farmaceutycznych. Ponieważ technicy farmaceutyczni stykają się w swojej pracy zawodowej bezpośrednio z pacjentami, odgrywają ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Czynności wykonywane przez technika farmaceutycznego w aptece częściowo pokrywają się z pracą magistra farmacji. Zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo farmaceutyczne[1], do zadań technika farmaceutycznego w aptece należy wykonywanie czynności fachowych polegających na: wytwarzaniu produktów leczniczych (pod kontrolą mgr farmacji), sporządzaniu leków aptecznych i leków recepturowych, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:

Ponadto technicy farmaceutyczni posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych mogą być kierownikami punktów aptecznych[2].

Kształcenie[edytuj]

Kształcenie techników farmaceutycznych odbywa się w systemie dwuletnim nauczania i obejmuje naukę czynności fachowych i zdobywanie wiedzy w szkołach o profilu medycznym, kształcących w tym zawodzie. Do podjęcia nauki jako technik farmaceutyczny nie jest wymagane uzyskanie świadectwa maturanego, a jedynie ukończenie liceum. Obok przedmiotów zawodowych, takich jak: technologia postaci leku, podstawy farmakologii oraz analizy leków, słuchacze zdobywają wiedzę na wykładach m.in. z biologii, zdrowia publicznego, psychologii. Naukę teorii uzupełniają zajęcia laboratoryjne prowadzone w pracowniach technologii postaci leku, analizy leków i farmakognozji. Podczas nauki przyszli technicy farmaceutyczni odbywają praktyki zawodowe w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych, zakładach produkcyjnych oraz hurtowniach farmaceutycznych. Kształcenie w studium medycznym kończy się przystąpieniem do egzaminu z przygotowania zawodowego, na który składa się część teoretyczna i praktyczna. Od 2007 roku egzaminy, tzw. zewnętrzne, prowadzone są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzamin pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego technika farmaceutycznego. Podyplomowy staż zawodowy w aptece otwartej obejmuje okres 2 lat, które można uważać za dalsze doskonalenie zawodowe techników. Po odbyciu stażu, technik farmaceutyczny staje się osobą w pełni wykwalifikowaną do świadczenia usług farmaceutycznych w zakresie swoich uprawnień zawodowych, zgodnie z Ustawą Prawo Farmaceutyczne.

Od 2018/19 roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, w Polsce zostaje wygaszone kształcenie nowych techników farmaceutycznych[3].

Organizacje zawodowe[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Art. 91 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2016 poz. 2142)
  2. Art. 70 pkt. 2b Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2016 poz. 2142)
  3. EUGENIUSZ JAROSIK: MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ ZDECYDOWAŁ O ZAKOŃCZENIU KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE TECHNIK FARMACEUTYCZNY (pol.). Naczelna Izba Aptekarska. [dostęp 2014-08-15].