Teoria wyjścia z Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teoria wyjścia z Afryki – w paleoantropologii jedna z dwóch teorii wyjaśniających pochodzenie człowieka współczesnego. Zgodnie z nią gatunek Homo sapiens powstał około 200 tys. lat temu w Afryce z miejscowych populacji wcześniejszych hominidów, podczas gdy wszystkie linie rozwojowe innych gatunków hominidów, które opuściły Afrykę i zasiedliły Azję lub Europę wymarły. Obecnie jest powszechnie uznawana za najbardziej potwierdzoną danymi paleontologicznymi[1] i genetycznymi. Drugą, konkurencyjną koncepcją jest hipoteza multiregionalna.

7 czerwca 2017 na łamach Nature ogłoszono odkrycie datowanych na 315 tys. lat szczątków Homo sapiens w Dżabal Ighud w południowym Maroku; okazało się więc, że człowiek rozumny istniał już 100 tys. lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. Jak podkreślają naukowcy, nie oznacza to, że człowiek rozumny wywodzi się z północnej Afryki, a jedynie, że jego przedstawiciele ewoluowali na całym kontynencie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mari N. Jensen: Newfound Ancient African Megadroughts May Have Driven Evolution of Humans and Fish. University of Arizona News, 8 października 2007. [dostęp 2009-01-20].
  2. Ewen Callaway: Oldest Homo sapiens fossil claim rewrites our species' history. Nature, 7 czerwca 2017. [dostęp 2017-06-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]