Homo heidelbergensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Homo heidelbergensis
Schoetensack, 1908
Okres istnienia: 0,6–0,25 mln lat temu
Ilustracja
czaszka Homo heidelbergensis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Rząd

naczelne

Rodzina

człowiekowate

Podrodzina

Homininae

Rodzaj

Homo

Gatunek

Homo heidelbergensis

Homo heidelbergensis – gatunek znany także jako Protanthropus heidelbergensis, człowiek heidelberski, człowiek ze Swanscombe lub człowiek z Boxgrove. Forma pośrednia pomiędzy Homo erectus a Homo neanderthalensis i Homo sapiens.

Najwcześniej pojawił się 600 tys. lat temu w Afryce. Na obszarze Europy pojawił się 500 tys. lat temu i wyginął 250 tys. lat temu.

Został opisany w 1908 roku przez Ottona Schötensacka. Najstarsze europejskie szczątki Homo heidelbergensis oraz pozostałości obozowisk i obiektów szałasowych odkryto w Niemczech i na Węgrzech. Przez blisko sto lat pozostawał najwcześniejszym znanym praczłowiekiem na kontynencie europejskim („pierwszy Europejczyk”). Żuchwę człowieka heidelberskiego odnaleziono w 1907 roku na terenie żwirowni w Mauer, niedaleko miasta uniwersyteckiego Heidelberg w Niemczech (stąd nazwa).

Człowiek heidelberski nie był w pełni istotą myślącą[1], ale miał duży mózg. Jego mózgoczaszka była stosunkowo wąska i dość wysoka, a czoło silnie wysklepione. Potrafił posługiwać się prymitywnymi narzędziami kamiennymi, z drewna i kości oraz ogniem[1]. Wśród narzędzi najpopularniejsze były bryły kamienne o migdałowym kształcie i ostrych krawędziach, tzw. tłuki pięściowe[1]. Człowiek heidelberski zajmował się zbieractwem oraz łowiectwem[1]. Najprawdopodobniej były to istoty zorganizowane, o czym może świadczyć rozplanowanie obozowiska (oddzielna lokalizacja miejsc wyrobu narzędzi, ćwiartowania mięsa), a także umocnienia kamieniami brzegów rzeki odkryte przy obozowiskach.

W miarę poznawania gatunku pojawia się coraz więcej teorii dotyczących jego losów. Być może zebrane pod tą nazwą szczątki mogą należeć do różnych gatunków. W Europie człowiek heidelberski lub gatunek z nim blisko spokrewniony dał początek grupie ludzi obejmującej m.in. neandertalczyka, który zamieszkiwał Europę i zachodnią Azję od 200 do 30 tys. lat temu.[potrzebny przypis]

Niektórzy uczeni zaliczają człowieka heidelberskiego do Homo erectus, a inni do archaicznych Homo sapiens.[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Wacław Korta: Historia Niemiec do 1492 roku. W: Adam Galos, Władysław Czapliński, Wacław Korta: Historia Niemiec. Wyd. drugie, poprawione. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1990, s. 11. ISBN 83-04-03058-6.