Teresa Rzepa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teresa Rzepa
Państwo działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1952
Kalisz Pomorski
profesor nauk humanistcznych
Specjalność: psychologia, psychobiografistyka, historia myśli psychologicznej
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Doktorat 1979 – psychologia
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Habilitacja 1990 – psychologia
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Profesura 1999
Uczelnia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uczelnia Uniwersytet Szczeciński
Uczelnia SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Teresa Nella Rzepa (ur. 3 lutego 1952 w Kaliszu Pomorskim[1]) – polska psycholog, specjalizująca się w historii myśli psychologicznej, psychobiografistyce, psychologii klinicznej, psychologii zdrowia, psychologii komunikowania się, psychologii organizacji i zarządzania oraz psychologii pracy.

W 1974 roku ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1979 roku uzyskała na tymże uniwersytecie (Wydział Nauk Społecznych) stopień doktora psychologii, a w 1990 roku – doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie psychologii, specjalność psychologia, broniąc rozprawy habilitacyjnej „Psychologia Władysława Witwickiego”. Od 1999 roku profesor tytularny nauk humanistycznych. Wykładała na Uniwersytecie Szczecińskim (Wydział Humanistyczny, Katedra Psychologii, Instytut Psychologii)[2], Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie (Wydział Zamiejscowy w Szczecinie) oraz na Uniwersytecie SWPS (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, Instytut Psychologii). W latach 1994–2002 biegły sądowy. Była również doradcą personalnym i trenerem kadry menadżerskiej, prowadziła szkolenia z zakresu promocji zdrowia i komunikowania się z pacjentem. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe[3].

Ważniejsze publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane osoby z katalogu osób „rozpracowywanych”. Katalog Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, 2020-03-09. [dostęp 2020-03-17].
  2. Historia WHUS. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. [dostęp 2021-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-15)].
  3. Teresa Rzepa – Uniwersytet SWPS. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. [dostęp 2021-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-06)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]