Thomas Sowell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Sowell
ilustracja
Data urodzenia

1930

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

Amerykanin

Thomas Sowell (ur. 30 czerwca 1930 w Gastonii w Karolinie Północnej) – amerykański ekonomista, profesor w Instytucie Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Prócz działalności naukowej i badawczej, które zaowocowały licznymi publikacjami książkowymi, Sowell zajmuje się publicystyką na łamach prasy. Swoje poglądy określa jako najbliższe libertarianizmowi, chociaż – jak sam twierdzi – „mógłby nie zgodzić się z ruchem libertariańskim w wielu sprawach”[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Thomas Sowell urodził się w Karolinie Północnej, gdzie, jak wzmiankował w swojej biografii Personalna Odyseja, jego kontakt z białymi ludźmi był tak ograniczony, że sam nie wierzył, iż kolor „żółty” był możliwym kolorem włosów dla człowieka. Wraz z rodzeństwem przeniósł się do Harlemu, dzielnicy Nowego Jorku, pod opieką siostry matki (sam wierzył, że była jego matką, a ojciec zmarł przed jego narodzeniem). W wieku 17 lat z powodu rodzinnych kłopotów finansowych i pogarszającego się poziomu życia w domu, porzucił szkołę średnią i rozpoczął samodzielne życie. Później służył w Marynarce Wojennej USA.

Po wyjściu z wojska Sowell znalazł pracę w Waszyngtonie i, pomimo braku ukończenia szkoły średniej, podjął wieczorowe studia w Uniwersytecie Howarda. Doskonałe wyniki egzaminów College Board oraz opinie od dwóch profesorów z Uniwersytetu Howarda umożliwiły mu przyjęcie do Uniwersytetu Harvarda, który w 1958 ukończył z wyróżnieniem magna cum laude, uzyskując tytuł Bachelor of Arts in Economics[2][3]. W kolejnym roku otrzymał tytuł Master of Arts in Economics na Uniwersytecie Columbia, a w 1968 doktora ekonomii na Uniwersytecie w Chicago[3]. Początkowo wybrał Uniwersytet Columbia, ponieważ chciał studiować u George'a Stiglera. Po przyjeździe do Columbia dowiedział się, że Stigler przeniósł się do Chicago. Sowell podążył w ślad za nim.

Sowell wykładał w prominentnych uniwersytetach amerykańskich takich jak Howard University, Cornell University, Brandeis University oraz UCLA. Od 1980 piastuje stanowisko Senior Fellow w Instytucie Hoovera Uniwersytetu Stanford.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Ekonomia stosowana (2003, wydanie polskie 2005)
  • Ekonomia dla każdego (2000, wydanie polskie 2003)
  • Amerykańskie szkolnictwo od wewnątrz (1993, wydanie polskie 1996)
  • Oni wiedzą lepiej. Samozadowolenie jako podstawa polityki społecznej (1996, wydanie polskie 2008)
  • Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym (wydanie polskie 2016)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ray Sawhill: Black and right. Salon. [dostęp 2014-12-24]. (ang.).
  2. Nino A. Graglia: Profile in courage. [w:] Hoover Institution Newsletter [on-line]. Hoover Institution, Winter 2001. [dostęp 2014-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-09-09)]. (ang.).
  3. a b Thomas Sowell: Curriculum vita. TSowell.com. [dostęp 2014-12-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]