Timiriaziewskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Timiriaziewskaja
Тимирязевская
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

1 marca 1991

Długość peronu

282 m

Głębokość stacji

63,5 m

Moskwa Metro Line 9.svg
Sierpuchowsko-Timiriaziewskaja
Poprzednia stacja

Pietrowsko-Razumowskaja (Петровско-Разумовская)

Następna stacja

Dmitrowskaja (Дмитровская)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry znajduje się punkt z opisem „Timiriaziewskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Timiriaziewskaja”
Ziemia55°49′05″N 37°34′36″E/55,818056 37,576667
Portal Transport szynowy

Timiriaziewskaja (ros. Тимирязевская) – stacja moskiewskiego metra linii Sierpuchowsko-Timiriaziewskiej (kod 134). W pobliżu znajduje się stacja Timiriaziewskaja kolei jednoszynowej, którą można dojechać w okolice stacji WDNCh na linii Kałużsko-Ryskiej. Wyjścia prowadzą na ulice Jabłoczkowa i Fonwizina, Szosse Dmitrowskoje, peron stacji Timiriaziewskaja i do hotelu Mołodieżnaja (Молодежная).

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Jednopoziomowa, jednonawowa stacja metra z jednym peronem. Jest to jedyna głęboka stacja tego typu w systemie metra. Stację obłożono jasnym marmurem. Podłogi wyłożono ciemnym granitem i marmurem. Na końcu stacji ustawiono wazy z kwiatami. Na środek hallu znajduje się rząd kolumn ozdobiony kutymi elementami z motywem kwiatowym.

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

W jednej ze scen filmu Straż dzienna, główny bohater przechodzi przez portal i pojawia się na stacji metra. Sceny kręcono na stacji Politiechniczeskaja w Petersburgu. Po typie stacji i jej unikatowym charakterze w systemie moskiewskiego metra można jednak wnioskować, że akcja dzieje się właśnie na stacji Timiriaziewskaja.

w powieści Metro 2033 Dmitrija Głuchowskiego wspomina się, że główny bohater mieszkał na tej stacji, dopóki nie upadła zaatakowana przez szczury. W innej książce Uniwersum Metro 2033, Ciemne Tunele (Тёмные туннели), ta sama stacja jest określana jako dom satanistów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]