Uniwersum Metro 2033

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersum Metro 2033
Вселенная Метро 2033
Autor wielu autorów
Typ utworu fantastyka postapokaliptyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Rosja
Język rosyjski, włoski[1], polski[2], francuski
Data wydania od grudnia 2009
Wydawca Издательская группа «АСТ»
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego od listopada 2011
Wydawca Insignis Media
Przekład Paweł Podmiotko, Piotr Drzymała, Patrycja Zarawska

Uniwersum Metro 2033 (ros. Вселенная Метро 2033) – międzynarodowy projekt literacki zapoczątkowany przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego w 2009 roku z rosyjskim wydawnictwem AST. W Polsce projektem zajmuje się wydawnictwo Insignis Media. Książki serii opisują przygody ludzi na każdym zakątku postapokaliptycznej Ziemi, po wojnie nuklearnej. Największa część historii dzieje się w metrach, gdzie schronili się uciekinierzy podczas III wojny światowej. Po 20 latach nadal pozostają w ukryciu, bez możliwości powrotu na powierzchnię, z powodu panującego tam promieniowania i aktywności agresywnych mutantów. Uniwersum składa się z kilkudziesięciu powieści wydanych w Rosji, i mniejszej ilości w innych krajach. W Polsce dodatkowo wydano cztery zbiory opowiadań napisane przez polskich fanów[3].

Realia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z fabułą książek, 6 lipca 2013 r.[4] rozpoczęła się III wojna światowa, która doprowadziła do śmierci większości ludzkiego gatunku poprzez powszechne użycie broni masowego rażenia (głównie nuklearnej i biologicznej). Nawet dwadzieścia lat po wojnie atomowej, na powierzchni obserwuje się wysoki poziom promieniowania radioaktywnego, szczególnie w okolicach zniszczonych miast. W związku z tym przebywanie na powierzchni nie jest możliwe bez środków ochronnych a ludzie nie mogą wrócić do normalnego życia. Dodatkowo powierzchnia jest gęsto zamieszkana przez mutanty, zmutowane z każdego rodzaju stworzeń dzięki użyciu broni biologicznej. Większość mutantów jest nastawiona agresywnie wobec ludzi.

Wojna doprowadziła także do zmian klimatycznych na globalną skalę, dla przykładu, w Europie Zachodniej rozpoczęła się nowa epoka lodowcowa, część Sahary zmieniła się w gęstą dżunglę, Zatoka Wenecka wyschła, a Półwysep Krymski oddzielił się nową cieśniną od lądu. Także japońskie wyspy Hokkaido i Honshu znalazły się na stałe pod wodą.

Ludzie, którzy przeżyli schronili się w podziemnych schronach (systemy metra i bunkry), a także w miejscach o niskim poziomie promieniowania, a następnie zaczęli łączyć się w większe wspólnoty ze względów geograficznych i ideologicznych. Liczba ocalałych ludzi w 2013 r. wynosi kilkadziesiąt milionów. Powstałe wspólnoty ludzkie albo są od siebie odizolowane, albo mają kontakt tylko z najbliższymi sąsiadami. Między niektórymi społecznościami podróżują dobrze wyekwipowane i uzbrojone karawany umożliwiając szczątkowy handel wymienny. Jako uniwersalną walutę stosuje się zazwyczaj naboje.

Historia projektu[edytuj | edytuj kod]

Projekt jest światowym ewenementem w aspekcie organizacyjnym, zwłaszcza pod względem wkładu społeczności. Tak jak Metro 2033 było pisane z udziałem czytelników za pomocą internetu i publikowania na bieżąco wszystkich rozdziałów, tak samo Uniwersum Metro 2033 bardzo mocno z tego czerpie. Duża część autorów biorących udział w tym projekcie to literaccy debiutanci, fani oryginalnego Metro 2033, którzy rozpoczęli swoją przygodę publikując fragmenty twórczości na oficjalnym rosyjskim forum metro2033.ru. Spośród nich zostali wybrani najlepsi, którzy zostali poproszeni o napisanie oficjalnej powieści do serii m.in. Siergiej Antonow czy Andriej Diakow. Byli oni aktywnymi członkami fandomu jeszcze z czasów procesu twórczego oryginalnego Metra. Na początku istnienia projektu istniała formuła Web 2.0[5], która polegała na tym, że fani publikowali swoje teksty, a inni użytkownicy je oceniali. Tylko 20 najlepiej ocenionych tekstów było czytanych przez redaktorów i wydawców, a spośród nich część wybierana do publikacji. Poza tym, raz do roku rosyjskie wydawnictwo AST organizowało konkurs na najlepsze krótkie opowiadania do zbiorczej antologii, która następnie była wydawana jako niezależna książka. Mimo iż często znajdowały się w nich teksty autorów z już wydanymi powieściami w projekcie, była to także alternatywna ścieżka by uzyskać możliwość napisania własnej książki: np. pięciu debiutantów, których opowiadania zostały umieszczone w pierwszym zbiorze pt. Ostatni azyl, w przyszłości napisało własne powieści[6]. Część pisarzy, z doświadczeniem literackim, została do projektu zaproszona bezpośrednio np. Suren Cormudian[7] lub Siergiej Palij[8].

Projekt rozpoczął się premierą książki Znaki drogowe, która zawiodła fanów. Bezpośrednią konsekwencją tego był większy udział Dimitrija Głuchowskiego, który jako redaktor naczelny, zaczął osobiście redagować wszystkie przyszłe książki[5]. Z czasem ilość pracy, którą Głuchowski musiał poświęcić dla Uniwersum Metro 2033 zrobiła się zbyt duża i monotonna, zrezygnował więc ze swojej funkcji po wydaniu 25 książki pt. Królestwo szczurów. Głównym redaktorem i edytorem stał się Wieczysław Bakulin, który prowadził organizację przez lata[9] Od stycznia 2018 r. jego rolę przejął Wadim Czekunow[10].

Uniwersum Metro 2033 w Polsce[edytuj | edytuj kod]

 • Zagraniczne powieści – w większości przypadków sam Dimitrij Głuchowski wybierał, które książki miały zostać wydane w Polsce. Z racji dużego wyboru i ograniczonych możliwości wydawniczych, tylko najlepsze pozycje zostają wydane w Polsce. Większość przetłumaczonych na polski język książek uzyskała wysokie miejsca w corocznych oficjalnych konkursach na najlepszą książkę UM2033 w rosyjskiej społeczności[11].
 • Paweł Majka – początkowo do projektu został zaproszony Jacek Dukaj, lecz wskazał na swoje miejsce Pawła Majkę[12]. Ponieważ na jednej edycji Falkonu przedstawiciele wydawnictwa ogłosili, że poszukują polskiego pisarza, który podjąłby się napisania pierwszej polskiej powieści w świecie Metro 2033, Majka napisał zawczasu konspekt. Gdy redaktorzy Insignis Media skontaktowali się z nim, dzień później otrzymali gotowy pomysł. W sierpniu 2014 roku Dzielnica obiecana została wydana, a dwa lata później w listopadzie 2016 roku miała miejsce premiera kontynuacja pt. Człowiek obiecany.
 • Robert J. Szmidt – gdy redaktorzy Insignis Media doszli do porozumienia z autorem w sprawie publikacji książki Szczury Wrocławia, zaprosili go także do udziału w projekcie Uniwersum Metro 2033. Bezpośrednim tego efektem jest trylogia Roberta pt. Nowa Polska, która składa się z następujących książek: Otchłań (2015), Wieża (2016), Riese (2019).
 • Artur Chmielewski – był pierwszym polskim pisarzem, który sam zgłosił się do wydawnictwa i uzyskał zgodę na publikację swojej powieści w ramach Uniwersum. Początkowo powieść w jeszcze w starej formie była dostępna do kupienia na stronie twórcy[13] Po przekonaniu wydawnictwa Achromatopsja została zmodyfikowana by zgadzać się ze światem Metro 2033 i dokończona[14]. Tym samym stałą się pierwszą polską powieścią dziejącą się w metrze.
 • Polskie zbiory opowiadań – przez cztery lata Insignis Media organizowało konkursy na najlepsze fanowskie opowiadania w świecie Metro 2033. Wybrane opowiadania były łączone w antologie, a następnie wydawane jako darmowy dodatek do powieści Uniwersum Metro 2033. Ewenementem na polskim rynku było drukowanie fanowskiej twórczości w regularnym nakładzie[15].

Zasady pisania nowych powieści[edytuj | edytuj kod]

Każdy kto chce wziąć udział w projekcie może zgłosić się bezpośrednio do wydawnictwa, w Rosji do AST, w Polsce do Insignis Media[16]. Książka by zostać sprawdzona pod względem technicznym musi najpierw spełniać podstawowe założenia Uniwersum Metro 2033, które są następujące:

 • Jedność miejsca, zazwyczaj miejsce pochodzenia albo zamieszkania autora, by dobrze znał opisywany przez siebie fragment świata.
 • Jedność czasu, czas akcji to 2033 rok, z najpóźniejszym dozwolonym terminem w styczniu 2034 roku.
 • Brak elementów fantastycznych, których nie można wyjaśnić science-fiction.
 • Zakaz opisywania jak wybuchła trzecia wojna światowa.
 • Utrzymanie zgodności z innymi dziełami i ogólną konwencją.

Trylogia Metro[edytuj | edytuj kod]

Autor Tytuł Miejsce akcji Data wydania w Rosji Data wydania w Polsce
1 Dmitrij Głuchowski Metro 2033 Metro w Moskwie 2005 24 lutego 2010
2 Metro 2034 16 marca 2009 10 listopada 2010
Uzupełnienie Ewangelia według Artema grudzień 2011 27 czerwca 2012
3 Metro 2035 12 czerwca 2015 4 listopada 2015

Uniwersum Metro[edytuj | edytuj kod]

Uniwersum Metro 2033[edytuj | edytuj kod]

     — Książka wydana w Polsce
     — Książka napisana przez polskiego autora
     — Książka przetłumaczona fanowsko na język polski
Autor Tytuł/Tłumaczenie Cykl Część w cyklu Miejsce akcji Data wydania Data pojawienia się w Polsce
1 Władimir Bieriezin Znaki drogowe Rosja: MoskwaPetersburg Grudzień 2009 Lipiec 2015[17]
2 Siergiej Antonow Ciemne tunele Moskiewskie Tunele 1 Moskwa Styczeń 2010 Kwiecień 2015
3 Szymun Wroczek Piter Piter. Podziemny Blues 1 Petersburg Luty 2010 Listopad 2011
4 Andriej Diakow Do światła Cienie Post-Petersburga 1 Petersburg Czerwiec 2010 Czerwiec 2012
5 Andriej Jerpylew Wyjście siłą Moskwa Lipiec 2010
6 Siergiej Kuzniecow Marmurowy raj Obwód moskiewski, Moskwa Sierpień 2010
7 Suren Cormudian Wędrowiec Moskwa Wrzesień 2010 Luty 2018
8 Andriej Butorin Północ Półwysep Nadziei 1 Półwysep Kolski Październik 2010 Styczeń 2014[18]
9 Siergiej Antonow W interesie rewolucji Moskiewskie Tunele 2 Moskwa Listopad 2010
10 Aleksander Szakiłow Wojna kretów Kijów Grudzień 2010 Czerwiec 2016[19]
11 Rusłan Mielnikow Mrówańcza Piekielne lęki 1 Rostów nad Donem Styczeń 2011 Październik 2014
12 Siergiej Palij Bezymianka Samara Luty 2011 Kwiecień 2017[20][21][22]
13 Siergiej Moskwin Zobaczyć słońce Potwory Apokalipsy 1 Nowosybirsk Marzec 2011
14 Andriej Griebienszczykow Poniżej piekła Głosy spalonej Ziemi 2 Jekaterynburg Kwiecień 2011
15 Anna Kalinkina Stacja-widmo Pod-Moskowie 1 Moskwa Czerwiec 2011 Maj 2019
16 Andriej Diakow W mrok Cienie Post-Petersburga 2 Petersburg Lipiec 2011 Listopad 2012
17 Siergiej Zajcew Sanitariusze Obdarzony 1 Moskwa Sierpień 2011
18 Grant McMaster Brytania Wielka Brytania: GlasgowLondyn Wrzesień 2011 Grudzień 2015[23]
19 Igor Wardunas Lodowa niewola Atlantycka Odyseja 1 PionierskijAntarktyda Październik 2011 Luty 2020
20 Andriej Butorin Oblężenie raju Półwysep Nadziei 2 Polarne Zorze Listopad 2011 Marzec 2014[24]
21 Wielu autorów Ostatni azyl Zbiór opowiadań Rosja Grudzień 2011 Wrzesień 2017[25]
22 Siergiej Antonow Niepochowani Moskiewskie Tunele 3 Moskwa Styczeń 2012
23 Tullio Avoledo Korzenie niebios Imperium Tysiąclecia 1 Włochy: RzymWenecja Luty 2012 Maj 2013
24 Andrej Czerniecow, Walentin Leżenda Oślepiająca pustka Charków Marzec 2012
25 Anna Kalinkina Królestwo szczurów Pod-Moskowie 2 Moskwa Kwiecień 2012
26 Zachar Pietrow MZOS MZOS. Mroczna przyszłość 1 MoskwaMińsk Maj 2012
27 Suren Cormudian Dziedzictwo przodków Obwód kaliningradzki Lipiec 2012 Luty 2014
28 Denis Szabałow Prawo do użycia siły Konstytucja Apokalipsy 1 Sierdobsk Sierpień 2012 Marzec 2016
29 Timofiej Kałasznikow Opowieść o szaleństwie Świata Moskwa Wrzesień 2012
30 Siergiej Moskwin Głód Potwory Apokalipsy 2 Nowa Ziemia Październik 2012 Sierpień 2014[26]
31 Irina Baranowa, Konstantin Bieniew Świadek Tajemnica śledztwa 1 Petersburg Listopad 2012 Listopad 2017[27][28][29]
32 Andriej Butorin Córka ducha niebieskiego Półwysep Nadziei 3 Półwysep Kolski Grudzień 2012
33 Andriej Diakow Za horyzont Cienie Post-Petersburga 3 Rosja: PetersburgWładywostok Styczeń 2013 Październik 2013
34 Denis Szabałow Prawo do życia Konstytucja Apokalipsy 2 Rosja: SierdobskRepublika Komi Marzec 2013 Sierpień 2016
35 Andriej Griebienszczykow Dom snów Głosy spalonej Ziemi 3 Moskwa Kwiecień 2013
36 Anna Kalinikina W kotka i myszkę Pod-Moskowie 3 Moskwa Maj 2013
37 Siergiej Antonow Rublowka Rublowka. Cena Imperium 1 Moskwa, Obwód moskiewski Czerwiec 2013
38 Olga Szwiecowa Stojąc u drzwi Bohaterowie naszych czasów 1 Moskwa, Obwód moskiewski Lipiec 2013
39 Siergiej Zajcew Ciemny cel Obdarzony 2 Moskwa Sierpień 2013
40 Rusłan Mielnikow Z głębi Piekielne lęki 2 Rosja: Obwód swierdłowskiMoskwa Wrzesień 2013
41 Nikita Awierin Krym Krym. Ostatnia Nadzieja 1 Krym Październik 2013
42 Dmitrij Jermakow Ślepcy Nowy Aton Listopad 2013
43 Wielu autorów Zmierzch w końcu tunelu Zbiór opowiadań Rosja, Ukraina Grudzień 2013
44 Tagir Kiriejew Biały irbis Kazań Styczeń 2014
45 Igor Osipow Mierniczy Smoleński Raj 1 Smoleńsk Luty 2014
46 Andriej Griebienszczykow Siostry smutku Głosy spalonej Ziemi 1 Rosja: JekaterynburgMoskwa Marzec 2014
47 Andriej Butorin Mutant Wiedźmy słowo o baśniach 1 Obwód wołogodzki Kwiecień 2014 Październik 2019
48 Dmitrij Manasypow Droga stali i nadziei Droga stali 1 Rosja: Obwód samarski, Obwód orenburski, Baszkortostan Maj 2014 24 lutego 2021[30]
49 Anna Kalinkina Gospodarz na Jauzie Moskiewskie sekrety 1 Moskwa Czerwiec 2014
50 Wiktor Lebiediew Urodzeni by pełzać Duch Wolności 1 Moskwa Lipiec 2014
51 Siergiej Antonow Rublowka-2. Wyspa Błogosławionych Rublowka. Cena Imperium 2 Moskwa, Obwód moskiewski Sierpień 2014
52 Paweł Majka Dzielnica obiecana O Jednomyślnych 1 Kraków Maj 2019 Sierpień 2014
53 Nikita Awierin Krym-2. Wyspa straceńców Krym. Ostatnia Nadzieja 2 Krym Wrzesień 2014
54 Ełona Demidow, Jewgienija Szkil Odstępca Taganrog, Obwód rostowski Październik 2014
55 Tullio Avoledo Krucjata dzieci Imperium Tysiąclecia 2 Mediolan Listopad 2014 Wrzesień 2017
56 Olga Szwiecowa Nikt Bohaterowie naszych czasów 2 Moskwa Grudzień 2014
57 Kira Iłarionowa Zwierzęcy gen Rosja: Wyspy SołowieckieMoskwa Styczeń 2015
58 Igor Wardunas Ostatnia wyprawa Atlantycka Odyseja 2 AntarktydaSpitsbergen Luty 2015
59 Tatjana Żywowa, Aleksiej Matwieiczew, Paweł Gawriłow Bezimienna Julia Na powierzchni Moskwy 2 Moskwa Marzec 2015
60 Wielu autorów Bajki apokalipsy Zbiór opowiadań Rosja Kwiecień 2015
61 Dmitrij Jermakow, Anastasija Osipowa Trzecia siła Okkervil 1 Petersburg Maj 2015
62 Jewgienij Szkil Igrzyska na Okrężnej Moskwa Czerwiec 2015
63 Nikita Awierin Krym-3. Popioły imperium Krym. Ostatnia Nadzieja 3 KrymMińsk Lipiec 2015
64 Robert J. Szmidt Otchłań Nowa Polska 1 Wrocław Maj 2016 Sierpień 2015
65 Anna Kalinkina Oszukać przeznaczenie Moskiewskie sekrety 2 Moskwa Sierpień 2015
66 Igor Osipow Lesze nie umierają Smoleński Raj 2 Smoleńsk, Obwód smoleński Wrzesień 2015
67 Wiktor Lebiediew Lecący w dal Duch Wolności 2 Rosja: MoskwaWołgodońsk Październik 2015
68 Walerij Pyłajew Wyborg WyborgFinlandia Listopad 2015
69 Siergiej Siemionow Cudzym wzrokiem Niżny Nowogród, Obwód niżnonowogrodzki Grudzień 2015
70 Andriej Butorin Podziemny doktor Wiedźmy słowo o baśniach 2 Obwód wołogodzki Styczeń 2016
71 Dmitrij Manasypow Ku odległemu, błękitnemu morzu Droga stali 2 Rosja: Obwód samarskiKraj Krasnodarski Luty 2016
72 Rinat Tasztabanow Wsteczne odliczanie Kroniki umarłych 1 Obwód moskiewski, Moskwa Marzec 2016
73 Igor Wardunas Droga przeklętych Atlantycka Odyseja 3 Wyspy OwczePionierskij Kwiecień 2016
74 Robert J. Szmidt Wieża Nowa Polska 2 Wrocław Maj 2016
75 Jurij Ulengow Skraj człowieczeństwa Obwód irkucki, Irkuck Czerwiec 2016
76 Marija Striełowa Izolacja Miasto z berylu 1 Moskwa, Obwód moskiewski Lipiec 2016
77 Paweł Majka Człowiek obiecany O Jednomyślnych 2 Kraków Sierpień 2019 Listopad 2016
78 Olga Szwiecowa Demon-stróż Bohaterowie naszych czasów 3 Obwód moskiewski, Moskwa Luty 2017
79 Artur Chmielewski Achromatopsja Warszawa, Powiat otwocki Marzec 2017
80 Szamil Ałtamirow Stepowy smok Kazachstan: Obwód wschodniokazachstański, Obwód pawłodarski Marzec 2017
81 Nail Wybornow Przejście Przejście. Jedna droga 1 Nabierieżnyje Czełny Kwiecień 2017
82 Jurij Charitonow Na skraju przepaści Era szaleństwa 1 Rosja: Obwód włodzimierskiMoskwa Maj 2017
83 Denis Szabałow Prawo do zemsty Konstytucja Apokalipsy 3 Obwód penzeński Czerwiec 2017 Czerwiec 2017
84 Wielu autorów Skrzyżowanie losów Moskwa, Obwód niżnonowogrodzki Lipiec 2017
85 Siergiej Antonow Rublowka-3. Księga Umarłych Rublowka. Cena Imperium 3 Obwód moskiewski, Moskwa Sierpień 2017
86 Tatjana Żywowa Pasierbowie Trzeciego Rzymu Na powierzchni Moskwy 1 Moskwa, Obwód moskiewski Wrzesień 2017
87 Siergiej Moskwin Pytia Pytia. Wstrząs ziemi 1 Moskwa, Obwód moskiewski Październik 2017
88 Aleksiej Doronin Nora Obwód moskiewski; Moskwa, Ocean Spokojny, Morze Ochockie Listopad 2017
89 Andriej Butorin Mistrz Miasta Potworów Wiedźmy słowo o baśniach 3 Obwód wołogodzki, Obwód kirowski Grudzień 2017
90 Suren Cormudian Skraj świata. Zaginiony raj Skraj świata 1 Kamczatka Styczeń 2018
91 Wielu autorów O czym milczą ocaleni Zbiór opowiadań Rosja, Ukraina, Kazachstan Luty 2018
92 Anna Kalinkina Uciec od siebie Moskiewskie sekrety 3 Moskwa Marzec 2018
93 Suren Cormudian Skraj świata-2. Ogień i popiół Skraj świata 2 Kamczatka Kwiecień 2018
94 Siergiej Czechin Śpiąca Straż Głośniej niż grzmot 1 Samara, Obwód samarski Maj 2018
95 Siergiej Moskwin Pytia-2. W błocie i krwi Pytia. Wstrząs ziemi 2 Moskwa Czerwiec 2018
96 Marija Striełowa Nas już nie ma Miasto z berylu 2 Obwód moskiewski, Moskwa Lipiec 2018
97 Nail Wybornow Przejście-2. Po drugiej stronie Przejście. Jedna droga 2 Nabierieżnyje Czełny Sieripień 2018
98 Dmitrij Jermakow, Natalija Jermakowa Plac Odwagi Okkervil 2 Petersburg Wrzesień 2018
99 Stanisław Bogomołow Nici Ariadny Moskwa, Obwód moskiewski Październik 2018
100 Swietłana Kuzniecowa Uroboros Nie jesteśmy niewolnikami 2 Moskwa Listopad 2018
101 Wielu autorów Zimny płomień życia Zbiór opowiadań Rosja Grudzień 2018
102 Oleg Gracz Cyrkowa parada Nowosybirsk Styczeń 2019
103 Walerij Żelnow Reaktor Reaktor. Okres półtrwania 1 Tomsk, Obwód tomski Luty 2019
104 Andriej Lisew Zima miłosierdzia Moskwa Marzec 2019
105 Marija Striełowa Duchy przeszłości Miasto z berylu 3 Obwód moskiewski, Moskwa Kwiecień 2019
106 Siergiej Czechin Sfora Głośniej niż grzmot 2 Biełgorod Czerwiec 2019
107 Siergiej Aleksiejew Koczownik Kazachstan: Obwód ałmacki, Obwód żambylski Lipiec 2019
108 Anna Kalinkina Sietuń Moskwa Sierpień 2019
109 Siergiej Antonow Haram Burum W imię rewolucji 1 Moskwa Wrzesień 2019
110 Igor Wardunas Ślepy trop Atlantycka Odyseja 4 Wyspy Owcze Październik 2019
111 Wielu autorów Są inni, niż się wydają Zbiór opowiadań Rosja Listopad 2019
112 Dmitrij Blinow Arkaim Czelabińsk, Obwód czelabiński Luty 2020
113 Nail Wybornow W prochach naszych domów Tatarstan Marzec 2020
114 Pierre Bordage Lewy brzeg Métro Paris 2033 1 Paryż 30 kwietnia 2020
115 Swietłana Kuzniecowa Pałac dla niewolników Nie jesteśmy niewolnikami 1 Moskwa Lipiec 2020
116 Jurij Charitonow Śmierć oktanowych bogów Era szaleństwa 3 Rosja: Obwód włodzimierski, Obwód jarosławski Wrzesień 2020
117 Siergiej Antonow Siła wyższa W imię rewolucji 2 Moskwa Listopad 2020
118 Dmitrij Jermakow Ładoga Okkervil 3 Obwód leningradzki, Petersburg Grudzień 2020
119 Siergiej Siemionow Cena wolności Rosja: Obwód irkuckiKraj Chabarowski Styczeń 2021
120 Walerij Żelnow Reaktor-2. Krąg drugi Reaktor 2 Rosja: NowosybirskObwód tomski Luty 2021
121 Pierre Bordage Prawy brzeg Métro Paris 2033 2 Paryż Marzec 2021
122 Aleksiej Gołowienkow Król szczurów Petersburg Kwiecień 2021
123 Anna Wietługina,
Dmitrij Maksimenko
Świadkowie Czyśćca Obwód moskiewski Maj 2021

Uniwersum Metro 2035[edytuj | edytuj kod]

Autor Tytuł/Tłumaczenie Cykl Część w cyklu Miejsce akcji Data wydania w Rosji Data pojawienia się w Polsce
1 Szymun Wroczek Piter. Wojna Piter. Podziemny Blues 2 Petersburg Luty 2018 18 kwietnia 2018[31]
2 Siergiej Niedorub Czerwony Wariant Tajemnica trzeciej nitki 1 Kijów Marzec 2018 17 października 2018[32]
3 Dmitrij Manasypow Zimowy Łańcuch Obłoków Droga stali 3 Rosja: Obwód samarski, Obwód orenburski, Baszkortostan Kwiecień 2018
4 Rinat Tasztabanow Ożywiając martwych Kroniki umarłych 2 Obwód moskiewski Maj 2018
5 Dmitrij Manasypow Wściekły Pies Pies przeciw bestiom 1 Samara Czerwiec 2018
6 Olga Szwiecowa, Szamil Ałtamirow Puszka Pandory Moskwa Lipiec 2018
7 Igor Osipow, Olga Szwiecowa Biegnąc na krawędzi Moskwa Sierpień 2018
8 Jurij Charitonow Azyl zapomnianych dusz Era szaleństwa 2 Rosja: Centralny Okręg Federalny, Obwód wołogodzki Wrzesień 2018
9 Dmitrij Manasyłow, Szamil Altamirow Stalowa wyspa Nowa Ziemia, Ziemia Franciszka Józefa Październik 2018
10 Irina Baranowa, Konstantin Bieniew Caryca Nocy Tajemnica śledztwa 2 Petersburg Listopad 2018
11 Zachar Pietrow MZOS. Czyściec MZOS. Mroczna przyszłość 2 Mińsk Grudzień 2018
12 Władysław Wystawnoj Dach świata Dach świata. Pośrednik 1 TyrnyauzElbrus Styczeń 2019
13 Wiktor Lebiediew Czarnomorze Duch Wolności 3 Morze CzarneObwód rostowski Luty 2019
14 Tullio Avoledo Konklawie ciemności Imperium Tysiąclecia 3 Włochy Marzec 2019
15 Zachar Pietrow MZOS. Upadek MZOS. Mroczna przyszłość 3 Mińsk Kwiecień 2019
16 Robert J. Szmidt Riese Nowa Polska 3 Dolny Śląsk 15 maja 2019[33]
17 Jurij Mori Embrion. Początek Embrion 1 Woroneż, Obwód woroneski Maj 2019
18 Dmitrij Manasypow Oddany Pies Pies przeciw bestiom 2 Samara, Obwód samarski Czerwiec 2019
19 Irina Baranowa, Konstantin Bieniew Miasto Siedmiu Wiatrów Baku Lipiec 2019
20 Władysław Wystawnoj Dach świata. Kartagina Dach świata. Pośrednik 2 Tyrnyauz Sierpień 2019
21 Jurij Mori Embrion. Starcie Embrion 2 Obwód woroneski, Woroneż Październik 2019
22 Szymun Wroczek Piter. Wydanie specjalne Piter. Podziemny Blues 1+ Petersburg Listopad 2019
23 Szymun Wroczek Piter. Bitwa bliźniaków Piter. Podziemny Blues 3 Petersburg Listopad 2019 1 lipca 2020[34]
24 Jurij Mori Embrion. Scalenie Embrion 3 Woroneż, Obwód woroneski Styczeń 2020
25 Wiktor Toczinow Obrona Kowacza Obwód leningradzki Luty 2020
26 Siergiej Niedorub Zagubiony klan Tajemnica trzeciej nitki 2 Kijów Kwiecień 2020
27 Irina Bakulina, Igor Wardunas Komórka Solikamsk Listopad 2020

Zbiory polskich opowiadań[edytuj | edytuj kod]

Autor Tytuł Data wydania w Polsce
1 Różni autorzy W blasku ognia Styczeń 2014
2 Szepty zgładzonych Kwiecień 2015
3 Echo zgasłego świata Marzec 2016
4 W ruinie Czerwiec 2017

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Korzenie niebios, Krucjata dzieci
 2. Dzielnica obiecana, Człowiek obiecany, Otchłań, Wieża, Achromatopsja
 3. Uniwersum Metro 2033 | Wydawnictwo Insignis, „Wydawnictwo Insignis” [dostęp 2017-08-20] (pol.).
 4. Dokładna data podana jest w prologu książki Zwierzęcy gen
 5. a b Wywiad z Dmitrym Glukhovskym (część II) – Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy, www.kawerna.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 6. Последнее убежище | Метропедия | FANDOM powered by Wikia, ru.metro.wikia.com [dostęp 2017-12-04] (ros.).
 7. http://metro2033.pl/phpbb/viewtopic.php?f=45&t=2813 8. Czy nie było presji, by wyróżnić się na tle innych autorów um2033? — Nie było. Nic nikomu nie musiałem udowadniać, zostałem bądź co bądź zaproszony przez samego Głuchowskiego.
 8. Lenta.ru: Культура: Дмитрий Глуховский, писатель, автор романа "Метро 2033", lenta.ru [dostęp 2017-12-04].
 9. Leonid Dobkacz odpowiada, metro2033.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 10. Wall, vk.com [dostęp 2017-12-04].
 11. Лучшие книги Вселенной, vk.com [dostęp 2017-12-04].
 12. Dzielnica obiecana Pawła Majki i seria Metro 2033 – na newsweek.pl – Kultura – Newsweek.pl, www.newsweek.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 13. ARTUR CHMIELEWSKI "Achromatopsja", eprawda.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 14. Wywiad z Arturem Chmielewskim, imradioactive.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 15. W ruinie, insignis.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 16. Kontakt | Wydawnictwo Insignis, www.insignis.pl [dostęp 2017-12-04] (pol.).
 17. Metro 2033 | Wyświetl temat – Znaki na szlaku, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 18. Metro 2033 | Wyświetl temat – Północ, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 19. Metro 2033 | Wyświetl temat – Wojna kretów, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 20. Metro 2033 | Wyświetl temat – Bezymianka, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 21. Wall, vk.com [dostęp 2017-12-04].
 22. Sergei Paliy – Меж тем, польские читатели соорудили свой... | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-04] (fr.).
 23. Metro 2033 | Wyświetl temat – Brytania, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 24. Metro 2033 | Wyświetl temat – Oblężenie raju, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 25. Metro 2033 | Wyświetl temat – Ostatni azyl, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 26. Metro 2033 | Wyświetl temat – Głód, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 27. Metro 2033 | Wyświetl temat – Świadek, metro2033.pl [dostęp 2019-04-11] (pol.).
 28. Wall, vk.com [dostęp 2017-12-04].
 29. На этой неделе случился один... – Константин Бенев | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-04] (fr.).
 30. Droga stali i nadziei, „Wydawnictwo Insignis” [dostęp 2021-03-08] (pol.).
 31. Piter. Wojna, „Wydawnictwo Insignis” [dostęp 2018-10-18] (pol.).
 32. Czerwony wariant, „Wydawnictwo Insignis” [dostęp 2018-10-18] (pol.).
 33. Uniwersum Metro 2035. Riese, „Wydawnictwo Insignis” [dostęp 2020-07-26] (pol.).
 34. Piter. Bitwa bliźniaków, „Wydawnictwo Insignis” [dostęp 2020-07-26] (pol.).